آرشیو پنج‌شنبه ۲۱‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۷۱۵۴
سیاسی
۲

اخبار

با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی مراسم عزاداری شام غریبان برگزار شد

 مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و اصحاب با وفای ایشان در شام غریبان با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی، جمعی از مسئولان و هزاران نفر از مردم دلباخته اهل بیت علیهم السلام در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین رفیعی هدف اصلی از قیام امام حسین علیه السلام را هدایت مردم به سوی خداوند دانست و با اشاره به یکی از خطبه های آن حضرت در روز عاشورا خطاب به لشکر دشمن، گفت: سه محور اساسی سخنان حضرت سیدالشهدا علیه السلام در این خطبه، تاکید بر اهمیت موعظه، داشتن انصاف و لزوم داشتن وجدان در زندگی است. همچنین در این مراسم، آقایان سماواتی و کریمی به ذکر مصیبت شهدای کربلا، قرائت دعا و مرثیه سرایی پرداختند.

روحانی در تماس تلفنی رئیس جمهوری فرانسه مطرح کرد : جلسه ایران و 1+5 تنها پس از برداشتن تحریم ها

رئیس جمهوری عصر دیروز در تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه با وی، با بیان اینکه امریکا با خروج از برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین المللی، از انجام تعهداتش طفره رفته است، تاکید کرد: از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم ها باقی باشد، مذاکره با امریکا معنا و مفهومی ندارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی اظهار کرد: در صورتی که توافقات با اروپا نهایی شود، آماده ایم به تعهدات برجامی برگردیم و جلسه ایران و 1+5 نیز تنها زمانی امکانپذیر است که تحریم ها برداشته شود. رئیس جمهوری با تشکر از تلاش های رئیس جمهوری فرانسه، به گام سوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی اشاره و تاکید کرد: گام سوم ایران تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی است و در عین حال قابلیت بازگشت پذیری دارد. روحانی همچنین استحکام برجام و امنیت در آبراه های جهان از جمله خلیج فارس و دریای عمان را دو هدف عمده برشمرد و این را به نفع جهان و از جمله اتحادیه اروپا و حتی امریکا دانست. رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه برجام فرصتی بزرگ برای همگان بود تا در اقتصاد رو به توسعه ایران مشارکت و سرمایه گذاری کنند، گفت: اتحادیه اروپا و بویژه فرانسه ضروری است که نقش خود را برای حفظ برجام به خوبی ایفا کنند.  رئیس جمهوری فرانسه نیز در این تماس تلفنی با تشریح اقدامات و مذاکرات فشرده کشورش با مقام های امریکایی درباره بسته جدید پیشنهادی توافقات گفت: فرانسه به تلاش هایش برای اجرای مفاد برجام و رسیدن به تفاهم ادامه می دهد. امانوئل مکرون در این گفت وگوی تلفنی، اقدامات و برنامه های آتی کشورش را برای تداوم مذاکرات و رسیدن به تفاهم، تشریح کرد. روسای جمهوری دو کشور همچنین توافق کردند که به رایزنی های خود ادامه دهند.

روحانی در پاسخ به نامه سه خواهر  از روستای چاه پولاد کرمان: دولت به آبادانی روستای شما  کمک خواهد کرد

رئیس جمهوری در پاسخ به نامه سه خواهر روستایی در کرمان، به وزرای نیرو و آموزش و پرورش دستور داد اقدامات لازم را برای تامین آب و برق و نیز احداث مدرسه در روستای چاه پولاد قلعه گنج کرمان به عمل آورند.خانم ها زینب، حوا و زیور رمضانی که به تازگی سواد خواندن و نوشتن را آموخته اند، در نامه ای صمیمی به حسن روحانی نوشتند: «با سلام خدمت رئیس جمهوری اسلامی ایران، آقای روحانی عزیز، ما بچه های آبادی چاه پولاد مدرسه نداریم، برق نداریم، آب نداریم. کمک کنید تا زندگی بهتری داشته باشیم.» رئیس جمهور در پی اطلاع از این نامه، خطاب به این سه خواهر کرمانی پاسخ داد: «دختران عزیزم به آینده امیدوار باشید. دولت به آبادانی روستای شما کمک خواهد کرد.» روحانی همچنین در نامه های جداگانه ای به دکتر اردکانیان وزیر نیرو و آقای حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش دستور داد موضوع بررسی و نسبت به تامین آب و برق و احداث مدرسه در روستای چاه پولاد منطقه قلعه گنج استان کرمان اقدام شود. یادآوری می شود، نامه فوق در قالب پخش برنامه تلویزیونی مسابقه «دستم را بگیر» در شبکه مستند صدا و سیما و خطاب به رئیس جمهوری منتشر شده بود.

بازدید رئیس قوه قضائیه از مجتمع قضایی شهید مطهری

رئیس قوه قضائیه صبح دیروز به صورت سرزده از مجتمع قضایی شهید مطهری بازدید کرد. به گزارش ایسنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، سید ابراهیم رئیسی بازدید از بخش های مختلف این مجتمع قضایی، به گفت وگو با مراجعه کنندگان پرداخت و  به مشکلات آنها از نزدیک رسیدگی کرد. رئیسی همچنین با قضات و کارکنان مجتمع قضایی شهید مطهری، گفت وگو و در جریان امور جاری مجتمع و مشکلات موجود قرار گرفت.

نامه سرگشاده علی مطهری به رئیس قوه قضائیه:

انتقاد از نظام به معنی توهین نیست و مجازات ندارد

از ماجرای قتل ستار بهشتی تا فوت سحر خدایاری، از صدور احکام سنگین برای منتقدان سیاسی تا بر زمین ماندن قانون جرم سیاسی همه بصورت یکجا در نامه سرگشاده علی مطهری به رئیس قوه قضائیه آمده است. مطهری در این نامه که آن را چند روز بعد از دستور ابراهیم رئیسی برای تجدید نظر و رسیدگی منصفانه درخصوص احکام صادره در برخی پرونده های اخیر نوشته، خطاب به رئیس قوه قضائیه آورده: «خود بهتر می دانید که در بسیاری از موارد بدون توجه به میزان تاثیر جرم در جامعه و ضرورت مجازات، احکام سنگینی برای متهمان صادر می شود به طوری که جامعه قانع نمی شود و متهم یا مجرم در هاله ای از مظلومیت قرار می گیرد. این امر در متهمان سیاسی  بیشتر قابل مشاهده است.»نماینده تهران در مجلس در ادامه انتقادات خود به اتهاماتی همچون اجتماع و تبانی علیه امنیت اشاره کرد و نوشت: «مثلا شخصی در یک جمع 20 نفری انتقادی به نظام یا توهین به مقامات عالی کشور می کند. بدون آنکه توجه شود که اساسا چند نفر شنیدند و چه تاثیری در جامعه داشته است، براساس مواد خشک قانونی مانند اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی یا تشویش اذهان عمومی که مواد کشداری است و براحتی می توان افراد را به آن متهم کرد او را محاکمه و به چندین سال زندان محکوم می کنند، در حالی که بسیاری از این موارد با یک تذکر یا چند کلمه نصیحت قابل مختومه شدن است.» او در ادامه این نامه که در سایت عصر ایران منتشر شد، به قتل یک وبلاگ نویس اشاره کرد و ادامه داد: «مثال روشن آن قضیه قتل ستار بهشتی در بازداشتگاه نیروی انتظامی است. او کارگری بود که به خاطر فقر خود و مادرش در وبلاگ شخصی خود انتقاد و احیانا توهین به مقامات عالی کشور می کرد. او را بازداشت کردند و در اثر ضربات وارده فوت کرد. بعدا پلیس فتا اعلام کرد که وبلاگ او فقط 8 نفر بازدیدکننده در روز داشته است. قطعا با یک تذکر و دلجویی و کمک مالی مشکل او حل می شد. نمونه دیگرش همین مرگ دختر آبی است که...با چند کلمه نصیحت قابل فیصله دادن بود.» مطهری از صدور احکام سنگین برای منتقدان سیاسی انتقلاد کرد و  نوشت: «علت صدور این احکام، نوع بینش برخی بازجوها و قضات درباره حفظ نظام است که خیال می کنند با این احکام سنگین دیگران را می ترسانند و در نتیجه نظام حفظ می شود و حتی خیال می کنند محفوظ ماندن نظام تا امروز به دلیل این سخت گیری آنهاست، در حالی که سخت در اشتباهند زیرا رفتار این افراد به نظام آسیب زده است و محفوظ ماندن نظام جمهوری اسلامی ریشه در ایمان اسلامی و اعتماد مردم دارد.»مطهری در پایان تاکید کرد: «اکنون که جنابعالی این اقدام عدالت خواهانه را آغاز کرده اید، ضمن تشکر، خوب است که به مسئولان مربوط توصیه فرمایید که اولا احکام سنگین مخصوص اقدامات مسلحانه و کارهایی مانند جاسوسی و مواد مخدر است. ثانیا انتقاد از نظام به معنی توهین نیست و مجازات ندارد. ثالثا در تعیین حکم مجازات برای متهمان سیاسی به میزان تاثیر جرم در جامعه توجه کنند. در مواردی که تاثیر قابل توجهی در جامعه نداشته به تذکر اکتفا نمایند و رابعا در این گونه موارد از بازجوها و قضاتی که عقل شان بر علم شان غلبه دارد، استفاده شود.»