آرشیو پنج‌شنبه ۲۱‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۷۱۵۴
اقتصادی
۴

اخبار

افزایش بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی

بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی در خرداد 98 به 347 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 25.7 درصد رشد داشته، اما میزان بدهی شرکت ها و موسسه های دولتی 7.4 درصد کاهش یافته است. به گزارش ایرنا، بدهی بخش دولتی به نظام بانکی به دلیل ساختار بودجه و کسری های مکرر شرکت های دولتی همواره روندی افزایشی بوده است.بر اساس بررسی های آماری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، میزان بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی در دوره زمانی یکساله (خرداد 97 تا خرداد 98) حدود 71 هزار میلیارد تومان رشد کرده است. بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی در خرداد 97 حدود 276 هزار میلیارد تومان و در اسفند 97 معادل 332 هزار میلیارد تومان بوده است.بدهی بخش دولتی به نظام بانکی در اسفند 96 معادل 229 هزار میلیارد تومان شده بود.

10 درصد معافیت مالیاتی برای عرضه برق

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: نیروگاه هایی که برق خود را در بورس انرژی عرضه کنند، از 10 درصد معافیت مالیاتی برخوردار می شوند.علی حسینی در گفت و گوبا خبرگزاری صدا و سیما، افزود: با توجه به تعیین نرخ ترانزیت برق امکان معاملات برق صنعتی از ابتدای شهریور امسال در بورس انرژی فراهم شد و شرکت های صنعتی که مصرف کنندگان بزرگ بالای 5 مگاوات هستند می توانند به صورت مستقیم برق مصرفی خود را از نیروگاه های عرضه کننده در بورس خریداری کنند.وی ادامه داد: این معاملات مزیت زیادی برای نیروگاه ها به همراه دارد به طوری که این نیروگاه ها از 10 درصد معافیت مالیاتی برخوردار خواهند بود و همچنین تفاوت قیمتی 10 تا 15 هزار تومان هم برای مصرف کنندگان در معاملات بورس انرژی وجود دارد. مدیرعامل بورس انرژی افزود: مصرف کنندگان می توانند برق مصرفی خود را با قیمت مناسب تری از بورس انرژی خریداری کنند.حسینی گفت: تمام نیروگاه های خصوصی و همچنین تعداد زیادی از نیروگاه های دولتی که در بورس انرژی پذیرفته شدند، می توانند برق تولیدی خود را از طریق بورس عرضه کنند.

پیشرفت 50 درصدی بومی سازی کالا های کاربردی نفت

مدیر پشتیبانی شرکت ملی نفت ایران: طرح بومی سازی 10 گروه خانواده کالا های کاربردی صنعت نفت 50 درصد پیشرفت دارد.به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، رامین قلمبر دزفولی با اشاره به چالش های ناشی از تحریم ها گفت: این چالش ها به طور طبیعی بر سرعت اجرای کار تاثیر گذاشته است، اما روند پیشرفت طرح هایی که تاثیرپذیری کمتری از محدودیت های ارزی و مالی داشتند ادامه یافت و بعضی از قراردادها پس از آغاز دوباره تحریم ها، 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.وی ادامه داد: با اجرای این طرح، امکان تامین حدود 95 درصد مواد اولیه ساخت تجهیزات سرچاهی و رشته های تکمیلی درون چاهی از محل تولیدات داخلی فراهم شده و بسیاری از کالا های موضوع قرارداد در این حوزه، آماده و تحویل داده شده است.

قلمبر با اشاره به عزم جدی شرکت ملی نفت ایران برای استفاده حداکثری از توان صنعتگران داخلی، درباره طرح های دیگری در حوزه حمایت از ساخت داخل که اجرایی شده اند گفت: طرح بومی سازی 300 قطعه و تجهیز کاربردی پرمصرف صنعت حفاری، استفاده از فناوری پوشش داخلی لوله های مغزی در میدان نفتی مسجدسلیمان، بومی سازی پمپ میله ای مکشی، بومی سازی ورق ترش و... ازجمله کالا های پرکاربرد صنعت نفت هستند که روند بومی سازی آنها آغازشده است.

قیمت مرغ کاهش یافت

روند کاهشی قیمت مرغ شروع شده و کاهش قیمت گوشت قرمز تا کیلویی 65 هزار تومان در بازار امکان پذیر به نظر می رسد.به گزارش فارس، طی روزهای گذشته قیمت مرغ که به بیش از 15 هزار تومان در هر کیلو رسیده بود با افزایش عرضه در بازار به کیلویی 13 هزار و 800 تومان کاهش یافته است.قیمت گوشت گوساله هم روی 86 هزار تومان در کیلو تقریبا تثبیت شده و اتحادیه های تولیدکنندگان معتقدند انباشت دام به اندازه ای است که می تواند قیمت را بشدت پایین بیاورد. آنها تولید دام سنگین کشور را مناسب عنوان کرده و قول کاهش تا کیلویی 65 هزار تومان را نیز داده اند.دیروز در بازار تهران قیمت ران مرغ کیلویی 13 هزار و 800 تومان، سینه مرغ 14 هزار و 800 تومان، سینه کبابی 21 هزار و 400 تومان، فیله مرغ 25 هزار و 500 تومان و کتف و بال 12 هزار و 500 تومان بود. قیمت گوشت منجمد 52 هزار و 800 تومان، گوشت مخلوط گوساله 83 هزار تومان و چرخ کرده گوساله 70 هزار تومان فروش می رود.

کاهش 5 هزارتومانی قیمت موز

رئیس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه قیمت موز در حدود یک هفته اخیر نزدیک به 5 هزارتومان کاهش یافته است، گفت: قیمت هندوانه به کیلویی 300 تومان رسیده است.مصطفی دارایی نژاد در گفت و گو با مهر درباره آخرین وضعیت بازار میوه اظهارداشت: همه اقلام به وفور وجود دارد و عرضه میوه و صیفی جات در بازار کافی است.وی با بیان اینکه نسبت به حدود یک هفته قبل قیمت موز نزدیک به 5هزارتومان افت کرده است، افزود: قیمت این میوه به کیلویی 10 هزارتومان رسیده که دلیل این مساله نیز عرضه زیاد و کاهش تقاضا است.رئیس اتحادیه بارفروشان افزود: به دلیل ایام محرم تقاضا برای این میوه کاهش یافته اما پیش بینی می شود از روز شنبه 500 تومان به قیمت آن افزوده شود.

صادرات سیب زمینی به عراق آزاد شد

بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوعیت صادرات سیب زمینی به کشور عراق برداشته شد.به گزارش تسنیم، بر اساس اعلام دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوعیت صادرات سیب زمینی به کشور عراق برداشته شد.بنابراین گزارش جدیدترین آمار  وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد که قیمت سیب زمینی در تیرماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 363.9 درصد افزایش یافته است.گفتنی است بخش عمده صادرات سیب زمینی به کشور عراق است. یکی از مهم ترین دلایل افزایش قیمت سیب زمینی در سال جاری صادرات این محصول به صورت مستقیم یا فرآوری شده آن مانند صادرات به صورت چیپس است.کاهش ارزش پول ملی موجب افزایش صادرات کالاهای اساسی و مصرفی مردم شده است.