آرشیو پنج‌شنبه ۲۱‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۶۱
سیاست
۲

قضا

مرکز وکلای قوه قضاییه درخواست کرد؛ لزوم روشنگری درمورد ماجرای «سحر خدایاری»

رییس کمیسیون احیای حقوق عامه مرکز وکلای قوه قضاییه از رییس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران خواست تا پیرامون واقعیات مساله «سحر خدایاری» روشنگری کند. به گزارش فارس، رییس کمیسیون احیای حقوق عامه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه از رییس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران خواستار روشنگری و توضیح پیرامون واقعیت های مساله خودسوزی مرحومه سحر خدایاری و با توجه به اظهارات ضد و نقیض بسیار موجود در رسانه ها و شبکه های اجتماعی شد. در نامه رییس کمیسیون حقوق عامه خطاب به عباس پوریانی آمده است: «در مورد جان باختن مرحومه سحر خدایاری ملقب به دختر آبی اظهارات و خبرهای ضدونقیض بسیاری در فضای رسانه ای و شبکه ای اجتماعی در حال انتشار است. در برخی خبرگزاری ها نقل شده است که این هوادار باشگاه استقلال به دلیل ورود غیرمجاز به ورزشگاه برای تماشای بازی استقلال مقابل العین دستگیر و به صورت موقت بازداشت شده و مدتی بعد از آزادی، او به دلیل ورود غیرمجاز به ورزشگاه به 6 ماه حبس محکوم شده است.

او نیز در واکنش به این حکم خودسوزی کرده و سرانجام 18 شهریورماه در بیمارستان درگذشته است. از طرفی اظهاراتی که به نقل از پدر آن مرحومه در برخی خبرگزاری ها و سایت های خبری منتشر شده مبنی بر آنکه آن مرحومه سابقه اختلالات عصبی داشته و به همین دلیل با ماموران انتظامی درگیر شده و به آنها توهین کرده که همین مساله نیز منجر به دستگیری او شده و همچنین از پدرش نقل شده که هنوز حکمی مبنی بر زندانی شدن او صادر نشده است و اصلا قرار نبوده که دخترشان زندانی شود.

کمیسیون احیای حقوق عامه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با هدف روشن شدن ابعاد دقیق مساله از آن مقام محترم درخواست روشنگری و توضیح پیرامون واقعیت های مساله مطرح شده دارد.»

توضیحاتی درباره یک خبر

در پی انتشار خبر درگذشت یک دختر طرفدار تیم استقلال تهران در اثر خودسوزی، برخی منابع رسمی خبری از صدور حکم 6 ماه حبس برای او به دلیل تلاش برای ورود به ورزشگاه آزادی خبر داده بودند و روزنامه اعتماد نیز با استناد به اخبار بعضی ا ز منابع خبری داخل کشور همچون دیگر اخبار روز اقدام به تهیه گزارشی در این رابطه کرد که در صفحه دو شماره پیشین به چاپ رسید.

این درحالی بود که این موضوع در اخبار رسمی بازتاب نداشت و قوه قضاییه نیز آن را تایید کرد. اکنون در پی بررسی دقیق تر موضوع، مشخص شده که هیچ حکمی از سوی دستگاه قضایی برای این دختر استقلالی صادر نشده بود و «حبس 6 ماهه» شایعه ای بیش نبوده است. ضمن اینکه اکثر سایت های خبری طی روز گذشته متن خبر را اصلاح کرده اند. روزنامه اعتماد از خوانندگان خود بابت انتشار این شایعه عذر می خواهد.