آرشیو پنج‌شنبه ۲۱‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۶۱
سیاست
۲
بازتاب

مسوولان به اخراج «جان بولتون» واکنش نشان دادند

بولتون؛ نماد تندروی دیپلماسی امریکایی و دشمنی با ایران

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا روز سه شنبه جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برکنار کرد. ترامپ در توییتی این موضوع را چنین توضیح داد: «شب گذشته به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر در کاخ سفید به خدمات او نیاز نیست. من و همین طور برخی افراد دیگر در دولت با بعضی از پیشنهادهای او به شدت مخالف بودیم، بنابراین از جان خواستم استعفایش را تقدیم کند که او صبح امروز این کار را کرد. از جان بابت خدماتش بسیار متشکرم. هفته آینده مشاور امنیت ملی جدیدی معرفی خواهم کرد.» خبری که به سرعت در رسانه های ایرانی و خارجی دست به دست شد و واکنش های بسیاری را برانگیخت. مسوولان در دولت جمهوری اسلامی و بیرون دولت نیز به این موضوع و تاثیر آن به اوضاع و احوال روابط دو کشور و همچنین سیاست های مغرضانه ایالات متحده علیه ایران واکنش نشان دادند. علی ربیعی، سخنگوی دولت و محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری که با شنیدن این خبر در حساب شبکه های اجتماعی شان به این موضوع واکنش نشان داده بودند، دیروز در حاشیه جلسه هفتگی هیات دولت نیز با حضور در جمع خبرنگاران در این باره اظهارنظر کردند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت: «اخراج بولتون یک مساله داخلی امریکاست و درباره مسائل داخلی ایالات متحده ما نظری نداریم، اما باتوجه به سیاست های بولتون تاکنون در قبال ایران داشته، باید گفت که او سیاستمداری است که از سال های پیش، هر کس که با فضای رسانه ای امریکا آشناست، می داند که او یکی از نمادهای تندروی دیپلماسی امریکا و دشمنی با ایران بوده است. متاسفانه از سال های قبل سازمان منافقین یکی از همراهان همیشگی و اصلی بولتون بوده و معمولا دیدگاه های خود را نسبت به ایران از تروریست ترین گروه مخالف با ایران دریافت می کرد. این هم درست است که با این حذف، یکی از اضلاع گروه «بی» تضعیف شده است. ما هیچ قضاوتی نمی کنیم و قضاوت خاصی هم نداریم که که این مساله چه میزان تاثیری در سیاست خارجی ایالات متحده دارد اما به طور طبیعی این امکان را برای تصمیم گیران امریکا فراهم می کند که با سوءگیری کمتری مسائل ایران را ملاحظه کنند.»

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور: «آقای جان بولتون از گذشته فردی بسیار تند و جنگ طلب بوده و از زمانی که در شورای امنیت ملی امریکا آمده به هیچ یک از اهدافش دست پیدا نکرده است. اقدامات او در ارتباط با ونزوئلا و کوبا و سیاست اخیر او در ارتباط با افغانستان با شکست مواجه شد. دشمنی او با ایران قابل مقایسه با هیچ کشور دیگری نبود و او در دورانی که مسوولیتی برعهده نداشت حقوق بگیر سازمان منافقین بود و حتی بعد از آنکه به مسوولیت رسید هم درباره ایران از آنها مشورت می گرفت. آنچه او آرزو می کرد تا دولت و حکومت ایران نباشد، امروز می بینیم که با مقاومت مردم بزرگ ایران حکومت و اهداف ایران همچنان به قوت خود باقی است و کسانی که آرزوی از بین رفتن ایران را می کردند، امروز رفتند. پیش از بولتون اسلاف او هم رفته بودند و امروز هم خود رفته است. به نظر می رسد دنیا هم از کنار رفتن بولتون استقبال کرده و قیمت نفت کاهش یافته که این به آن معناست کسی که جنگ طلب و تندرو بود الان دیگر در شورای امنیت امریکا نیست. برکناری بولتون فقط به مواضع او در قبال ایران نبوده است، آن طور که ترامپ اعلام کرده اکثر پیشنهادهای بولتون مورد قبول واقع نمی شد؛ بنابراین فقط بحث ایران مطرح نبوده؛ بلکه بحث اصلی درباره سیاست های امریکاست؛ دولت ترامپ وارد عرصه انتخابات شده و نیاز به اصلاح برخی سیاست های غلط خود دارد تا بتواند علامت مثبتی به مردم امریکا برای انتخابات سال آینده بدهد؛ به نظر می رسد این اقدامات در آن راستاست.»

حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور: «به حاشیه رفتن و سپس حذف بولتون یک حادثه نیست، بلکه نشانه ای قاطع از شکست راهبرد فشار حداکثری امریکا در مواجهه با مقاومت سازنده حداکثری جمهوری اسلامی ایران است. شک نکنید که ما توان مدیریت رفتار ایالات متحده امریکا نسبت به ایران را داریم و هرگز عقب نخواهیم نشست. حصر ایران شکسته خواهد شد.»