آرشیو پنج‌شنبه ۲۱‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۸۰
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

سانسور در رسانه های غرب، عامل جنگ

فیلمی به نام «اسرار رسمی» ساخته «گاوین هود» بر اساس کتابی تحت عنوان «جاسوسی که سعی کرد یک جنگ را متوقف کند» که به تازگی در سینماهای جهان به اکران عمومی درآمده، فاش می کند چگونه سانسور شدید در رسانه های آمریکا و انگلیس باعث شد تا جنگ و اشغال خانمان براندازی که می توانست اتفاق نیفتد، در اوائل سال 2003 آغاز شد. جنگی که به اشغال 15 ساله عراق و کشته شدن بیش از یک و نیم میلیون نفر از مردم بی گناه و هزاران نفر از سربازان اشغالگر و ویرانی ساختارهای زیربنایی این کشور و همچنین به میدان آمدن گروه های تروریستی مانند داعش و ده ها هزار جنایت تکان دهنده انجامید. جنگی که هنوز هم گریبان بخش مهمی از کشورهای غرب آسیا و همچنین دیگر نقاط جهان را گرفته.

در فیلم «اسرار رسمی» یک مترجم سرویس امنیت ملی انگلیس (معروف به ستاد کل ارتباطات) به نام «کاترین گان» (با بازی کایرا نایتلی، هنرپیشه معروف آمریکایی) به یک ایمیل به تاریخ 31 ژانویه از سوی مدیر آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا دست پیدا می کند که در آن صریحا به برنامه تحت فشار قرار دادن اعضای شورای امنیت سازمان ملل از طریق جاسوسی و کسب اطلاعات خصوصی از آنان توسط سرویس های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس اشاره شده تا شورای امنیت ناگزیر از صدور مجوز حمله به عراق به دلیل وجود سلاح های کشتار جمعی در آنجا گردد. سلاح هایی که هیچگاه اثری از آنها در عراق پیدا نشد!

«کاترین گان» با قبول همه خطر عظیم افشای این راز، خبر یاد شده را به نشریه «ابزرور» می دهد تا آن را در تاریخ اول مارس 2003 یعنی 19 روز پیش از حمله آمریکا و متحدانش به عراق انتشار دهد. خبر همچون نارنجکی در میان همهمه و قیل و قال آمریکاییان برای حمله به عراق منتشر شده و می توانست کاری کند تا آن جنگ مهلک هیچگاه در نگیرد اما چنین نشد! چرا؟

جان شوارتز در «اینترست» می نویسد: «این پرسش هم در فیلم «اسرار رسمی» و هم در واقعیت یک پاسخ اصلی دارد: سانسور در رسانه های جریان اصلی در آمریکا. فیلم «اسرار رسمی» به خوبی نقش مخرب ایدئولوژیک رسانه های آمریکایی را به تصویر می کشد؛ رسانه هایی که مشتاقانه خود را روی نارنجک انداختند تا جان رفقایشان را در سنگر دولت بوش حفظ کنند.»

«نیویورک تایمز»، «واشنگتن پست»، «لس آنجلس تایمز» و دیگر رسانه های مشابه غربی که فریاد آزادی خواهی و استقلال شان، همواره گوش فلک را کر کرده، این خبر مهم و تعیین کننده و تاریخ ساز را سانسور کامل کرده و به طور مطلق بایکوت نمودند تا اوضاع آنچنان که سیاستمداران و گردانندگان ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی می خواهند پیش برود و حمله به عراق در 19 مارس 2003 آغاز شود. حمله ای که تا امروز عظیم ترین خسارات مالی و جانی را به عراق و برخی همسایگانش وارد ساخته اما همچنان سلاح های کشتار جمعی یعنی بهانه آغاز این جنگ کشف نشده است.

چند روز قبل یک فقره دیگر از آمارهای من درآوردی برخی از مراکز فرمایشی در غرب انتشار یافت که در آن، لیست به اصطلاح کشورهای دارای بیشترین سانسور مطبوعات درج شده بود و طبق معمول این دسته از آمارهای تحریف شده، ایران هم جزو 5 کشور آخر لیست بود! حالا با توجه به فیلم «اسرار رسمی» و کتابی که ماجرای واقعی «کاترین گان» را بیان کرده، به نظر می رسد همین یک فقره جرم یعنی پنهان کردن اسنادی که می توانست از جنگ و اشغال پانزده ساله و خانمان سوز عراق جلوگیری کند، برای رسانه های غربی کافی است که آنها را در زمره جنایتکارترین رسانه های تاریخ به شمار آورد.

تاثیر امام حسین(ع) بر تحول زندگی برخی انسان ها در برنامه «چهل چراغ»

پخش برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» از شبکه سه سیما آغاز شد.

برنامه «چهل چراغ» با موضوع «امام حسین(ع)» از چهارشنبه 20 شهریور در 40 قسمت، شب ها بعد از اذان مغرب از شبکه سه سیما پخش می شود.

بنابراین گزارش، در این برنامه چهره هایی که به واسطه امام حسین(ع) اتفاقی در زندگی آنها رخ داده است که باعث تغییر مسیر زندگی آنها شده، به شرح داستان زندگی خود می پردازند.

برنامه «چهل چراغ» با تغییراتی نسبت به دوره های پیشین خود در حالی روی آنتن می رود که فاطمه عبادی قهرمان دور اول برنامه عصر جدید در این برنامه به عنوان تصویرگر حضور خواهد داشت و مجتبی امینی تهیه کننده برنامه «چهل چراغ» به عنوان راوی برنامه، در برابر میهمانان به گفت وگو می نشیند.

پخش زنده همایش «بانوان عاشورایی» در رسانه ملی

همایش «بانوان عاشورایی» پنجشنبه 21 شهریور، از شبکه پنج سیما پخش می شود.

این مراسم در مهدیه تهران طبق سال‎های گذشته روز دوازدهم محرم‎الحرام با هدف توسعه فرهنگ عاشورایی، مقابله با تهاجم فرهنگی و تجلیل از مادران، همسران و دختران شهدا 21 شهریور ماه برپا می شود. این همایش با سخنرانی حجت‎الاسلام «علی ثمری» و با مرثیه‎خوانی علی مهدوی‎نژاد و یدالله بهتاش ساعت 16:20 برگزار می شود و سید یوسف موسوی تهیه‎کنندگی این برنامه را برعهده دارد.

برنامه ریزی برای ساخت سریال شاه اسماعیل صفوی

سازمان صداو سیما در حال برنامه ریزی برای ساخت یک سریال فاخر با محوریت شاه اسماعیل صفوی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، معاون امور استان های سازمان صداو سیما گفت: به دلیل نقش مهم و بی بدیل اردبیل و سلسه صفویه در تاریخ ایران و تشیع، سازمان صداو سیما در حال برنامه ریزی برای ساخت یک سریال فاخر با محوریت شاه اسماعیل صفوی است.

دارابی که برای حضور در مراسم تجمع حسینیان اردبیل در روز تاسوعا به اردبیل سفر کرده بود در دیدار با نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه اردبیل ابراز امیدواری کرد با اتمام کار پژوهش و تحقیق این سریال به زودی مقدمات ساخت این اثر توسط یکی از کارگردانان به نام کشور آغاز شود.

وی گفت: سریال هایی که با موضوعات تاریخی ساخته می شود عموما پروژه هایی پرهزینه و طولانی مدت هستند و نیاز به کار تحقیقی و پژوهشی دقیق و زیادی دارند تا بتوانند برای مخاطب جذابیت ایجاد کنند.

معاون امور استان های سازمان صداو سیما با حضور در منزل مرحوم محمدباقر منصوری مداح خوش الحان امام حسین(ع) با خانواده آن مرحوم نیز دیدار کرد.

دارابی دراین دیدار گفت: مرحوم محمدباقر منصوری در حالی که مداح جوانی بود اما با صوت دلنشین و تبحر خود در مداحی توانسته بود در دل مردم جا بازکند و حتی کسانی که زبان ترکی را متوجه نمی شوند از مداحی و نوحه سرایی این مداح فیض می بردند.

معاون امور استان های سازمان صداو سیما همچنین در مزار سلطان الذاکرین سلیم موذن زاده اردبیلی نیز حاضر و یاد و خاطره این استاد بی بدیل عرصه نوحه و مرثیه و خالق اثر ماندگار «زینب زینب» را نیز گرامی داشت.