آرشیو دو‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۷۱۵۷
صفحه آخر
۱۶

شهروند مجازی

یگانه خدامی

هشتگ

#برانکو

اخراج برانکو سرمربی اسبق و محبوب تیم پرسپولیس از تیم جدیدش یعنی الاهلی عربستان نه تنها پرسپولیسی ها که همه فوتبال دوستان را متعجب کرد. آنهایی که بابت خداحافظی او از تیم قرمزها دلگیر بودند با کنایه می نوشتند که تیم جدید به برانکو وفا نکرد و بعضی ها هم از برخورد تیم های عربی با سرمربی هایشان می گفتند. فیلمی از اعتراض شدید تماشاگران و طرفداران الاهلی به برانکو هم از سوی بسیاری از کاربران ایرانی به اشتراک گذاشته شد آن هم با هشتگ برانکو که توسط فوتبالی های شبکه های اجتماعی استفاده می شد: شاهدیس: «خبر کوتاه بود؛ برانکو از الاهلی اخراج شد. بله آقای برانکو تنها کسایی که بعد باخت برات تشویق ایسلندی می رفتن هواداران پرسپولیس بودند. ناراحت شدم برات ولی از این به بعد هرچی کالدرون بگه» محمود بنی صفار: «یه روزنامه عربستانی نوشته برانکو با یه تیم چینی به توافق رسیده. برانکو با پرسپولیس به تمام افتخارات ممکن رسید و سال آخر تیم علنا به یک تفکر جدید نیاز داشت. این جدایی برای دو طرف لازم و ضروری بود. برانکو بدون «ما» موفق نبود حالا باید ثابت کنیم ما بدون برانکو موفق می شیم یا نه»

 رسل: «برانکو 3 سال در ایران، حاصل 5 جام. برانکو 5 بازی در عربستان، حاصل 3 تا اردنگی. همین رزومه برانکو، بزرگترین سند مهندسی لیگ در ایرانه»

 فراز فاطمی مقدم: «کالدرون سرمربی پرسپولیس هست... با هر نتیجه ای بهش زمان بدیم...خائن ترین افراد به پرسپولیس، ناهوادارانی هستند که از الآن به فکر بازگشت برانکو هستند و او را آلترناتیو کالدرون قرار داده اند.»

 مکی: «هوادارهای پرسپولیس بودن که بعد از باخت دربی و آسیا و از دست رفتن قهرمانی برات ایسلندی می زدن و تشویق کردن. ممکنه عربستان پول داشته باشه ممکنه امکانات داشته باشه ولی این هوادارا رو فقط ایران داره قطعا»

 کراستی: «الان برانکو به عرب sms میزنه: Bdriی»

 میلاد اعظمی: «اخراج برانکو از الاهلی قابل پیش بینی بود، البته خودم فکر می کردم تا نیم فصل بمونه! حالا برانکو قدر هوادارا و حتی مدیرای ایرانی رو می دونه! الآن وظیفه همه پرسپولیسی ها حمایت صددرصد از کالدرون هست. خیلی ها از امروز با اسم رمز برانکو می خوان به پرسپولیس ضربه بزنن! حواس مون باشه»

 عطا: «برانکو اون روزی که بدون خبردادن به پرسپولیس رفت با الاهلی بست، تو خواب هم نمی دید عمر مربیگریش این قدر کوتاه باشه. بازی روزگار چرخش های عجیبی داره. پرسپولیسی ها واقعا دوستش داشتن و از حالا به بعد شمشیر داموکلس برانکو بالاسر کالدرونه. کافیه چند هفته تیم شون نتیجه نگیره.»

 حسین: «برانکو اخراج شد. حالا خیلی زمان داره که فرق بین پرسپولیسی ها رو با بقیه طرفدارها بفهمه.»

 امیررضا: «عربا بین هاکر و رایکارد و کارلوس آلبرتو هم اخراج کردن چه برسه به برانکوی ما! تو تیم بعدی ات موفق باشی رئیس»

 احسان: «برانکو وقتی اومد پرسپولیس تقریبا یه نیم فصل کامل فرصت نیاز داشت تا تیمش با افکار تاکتیکیش هماهنگ بشه...اما فوتبال عربی جای فرصت دادن نیست.»

 سجاد: «حالا برانکو رو بی خیال، اون داداشش منو یاد خانواده آقای هاشمی می ندازه که مدام از این شهر به اون شهر منتقل می شدن»

 مهدی دولابی: «برانکو به اونچه می خواست تو پرسپولیس رسید، 4سال تمام، بی رقیب بود. این برای یه مربی خیلی دلیل محکمیه که توی اوج خداحافظی کنه. البته با اون افتضاح فینال حذفی و پرداخت نشدن دستمزدش و مسائل دیگه بازم حق داشت که بره. به ناحق به ما انگ دشمنی باهاش رو زدند، ولی انصافا عاشقش بودیم.»

 

ماجرا

آرامکو ناآرام

آتش سوزی تاسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو در استان های «بقیق» و «هجره خریص» در عربستان از اخبار داغ یکی دو روز گذشته بود. وقتی هم که مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا، ایران را به عنوان مسئول این آتش سوزی معرفی کرد واکنش ایرانی ها به آن جدی تر شد و درباره اش بیشتر در شبکه های اجتماعی نوشتند. عکس ها و فیلم های این آتش سوزی توسط بسیاری از آنها به اشتراک گذاشته می شد و خیلی ها هم به عربستان کنایه می زدند و با این موضوع شوخی می کردند. واکنش کاربران ایرانی را به آتش سوزی آرامکو بخوانید: سمیه جعفریان: «بن سلمان هم مثل صدام می خواست 8 ساعته ایران رو بگیره ولی سال هاست نمی تونه یمن رو بگیره! یادش بخیر پاول وزیردفاع اوباما می گفت: اگر ایران با عربستان وارد جنگ شود، آنها حتی فرصت نمی کنند تلفن را بردارند و از امریکا تقاضای کمک کنند!»، رضا: «امروز مدیریت قیمت جهانی نفت در دستان انصارالله یمن است»، مهدی شکیبایی: «دلیل جنگ روانی علیه ایران در قضیه بمباران آرامکو مشخص شد. قانون جاستا. میدل ایست آی 3 روز پیش درگزارشی به نقل از وکلای خانواده های قربانیان حوادث 11سپتامبر اعلام کرد که مرحله پایانی ازمبارزات حقوقی آنها علیه عربستان به تحقق اهداف خود نزدیک است.آل سعود باید هم دنبال قربانی بگردند.»، مهدی حسینی: «در پی حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان، نام این کمپانی به نآرامکو تغییر یافت.» امیرعلی ابوالفتح: «این رویداد چند نکته را نشان می دهد:آسیب پذیری عربستان توانمندی دشمنان عربستان، ناکارآمدی سامانه های دفاع هوایی ساخت امریکا و از همه مهم تر محقق نشدن وعده امریکا برای تامین امنیت عربستان»، علی آهنگر: «رئیس شرکت آرامکو گفته است در حمله به آرامکو هیچ آسیبی به کارکنان این شرکت نرسیده است! آیا مقامات آرامکو از حمله اطلاع داشتند و نسبت به تخلیه کارکنان اقدام کرده بودند ؟!»