آرشیو دو‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۷۹
رسانه: شبکه
۷

گاف علیرضا علیفر سوژه جدید شبکه های اجتماعی شد

جناب سرهنگ در اسارت انگلیسی ها!

«تیم لوانته با سیستم 5-4-1 بازی می کند، پنج دفاع و چهار هافبک دارد که یکی از این چهار هافبک سیدجلال حسینی است...» سیدجلال حسینی در لیگ اسپانیا؟! دقایق ابتدایی بازی رئال مادرید و لوانته از سری مسابقات لیگ فوتبال اسپانیا علیرضا علیفر، گزارشگر معروف فوتبالی تلویزیون این جملات را گفت و هنوز بازی به نیمه نرسیده بود که موج «سوتی جناب سرهنگ» فضای مجازی را فراگرفت.

هنوز خاطره سوتی قبلی علیفر از اذهان پاک نشده بود که ماجرای جدید پیش آمد. دفعه قبل، گزارشگر فوتبالی تلویزیون که با دفاع خطی حسابی مشکل دارد در خرداد سه سال پیش و در جریان بازی تیم های لهستان و ایرلند در رقابت های یورو 2016 نام معمار ورزشگاه آلیانز ریویرا را «دولاب امیر» معرفی کرد غافل از آنکه ساعتی قبل از شروع بازی، یک جوان بازیگوش ایرانی که می دانست علیفر اطلاعاتش را از ویکی پدیا کسب می کند مقاله مربوط به این ورزشگاه را ویرایش کرده و اسم خودش را به عنوان معمار آن نوشته بود!

حالا دوباره سرهنگ یک اشتباه فاحش داشته است، اشتباهی که باعث شد در اقدامی کم سابقه شبکه ورزش سیما بیانیه صادر کرده و خبر از محرومیت علیفر بدهد. در بیانیه روابط عمومی شبکه ورزش آمده است: «در پی اشتباه فاحش علیرضا علیفر در گزارش بازی امروز رئال مادرید و لوانته، شبکه ورزش سیما اعلام کرد به منظور بررسی بیشتر درباره دلایل بروز این اشتباه، ایشان تا اطلاع ثانوی از گزارش مسابقات در این شبکه محروم خواهند بود و پس از بررسی بیشتر موضوع، مدت زمان قطعی محرومیت ایشان اعلام خواهد شد.»

اما ماجرا چه بود؟ آیا باز هم یک جوان شوخ و شنگ ایرانی، گزارشگر پیشکسوت ایرانی را سرکار گذاشته است؟

کار انگلیسی ها است!

علیفر در گفت وگویی با سایت خبرآنلاین از موضوعی صحبت می کند که عجیب است، این بار یک سایت بسیار معروف ورزشی بین المللی باعث این اشتباه شده است؛ اسکای اسپورت انگلستان!

 وی گفته است: «من قبل از بازی در اسکای اسپورت، نام سیدجلال را دیدم و نه تنها در این بازی بلکه در سه بازی قبلی هم طبق نوشته اسکای اسپورت، سیدجلال در ترکیب این تیم حضور داشته است، اما من در میانه های نیمه اول فهمیدم که نام بازیکن اصلی چیست و این موضوع را تصحیح کردم.»

اما ممکن است حسینی اینقدر بی سر و صدا به یک تیم خارجی رفته باشد؟ سرهنگ می گوید: «بعضی وقت ها بازیکن ها سه سوت به تیم دیگر می روند و هیچ اطلاع رسانی ای هم صورت نمی گیرد. من ملاکم سایت های جهانی است و اسکای اسپورت هم اصلا قابل ویرایش نیست و معتبر است. من نمی توانم ده دقیقه قبل از بازی این موضوع را جست وجو کنم و به سایتی مثل اسکای اسپورت اعتماد می کنم.

در همان زمان هم سایت اسکای اسپورت را به شکل های مختلف بررسی کردم و بازهم عکس سیدجلال حسینی آمد. من یک لحظه گفتم که سیدجلال، بازیکن شماره هفده است و بعد از آن هم اصلاح کردم که بازیکن شماره هفده شخص دیگری است.»

بعد از این گاف علیفر، گمانه هایی منتشر شد مبنی بر این که سرهنگ از قصد و برای بر سر زبان ها افتادن چنین کاری کرده است!

 او می گوید: «من با این سابقه و 25 سال کاری که انجام دادم، در حد و اندازه های خودم مشهور هستم و نیازی به انجام دادن این کارها ندارم. من در خیابان با عینک و کلاه، حاضر می شوم تا مردم من را نشناسند، چون شناخته شدن هیچ سودی برای من ندارد و فقط باید عکس بیندازم و درباره حرف هایی که در گزارش هایم گفته ام صحبت کنیم. این صحبت هایی که مطرح می شود برای جوانی است که می خواهد با این کار مطرح شود و اسمش بر سر زبان ها بیفتد و من نیازی به این کارها ندارم.»

سوتی یا دام؟

نکته جالب و عجیب در این بین آن است که واقعا سایت اسکای اسپرت که سایت معروف و معتبری است مرتکب چنین اشتباهی شده و سیدجلال حسینی را به عنوان یار شماره 17 تیم لوانته اسپانیا معرفی کرده است! آیا کسی به اسکای اسپورت هم نفوذ کرده تا سرهنگ را دست بیندازد؟ نمی دانیم!