آرشیو سه‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۹۵۸۸
سیاسی
۲
یادداشت

نامه های دشمن شاد کن

صفورا ترقی

این روزها تنور گلایه گذاری بسیار داغ شده و هر روز یکی در وصف دیگری سخن می گوید و آن یکی درست بر علیهش . یکی متن 5000 کلمه ای می نویسد و دیگری 250 کلمه ای، یکی تذکره الاولیا می نویسد و دیگری داستان فیل و پشه راه می اندازد و سومی بین "عمار"ها خط کشی می کند و "دفتر و دستک" راه می اندازد! من حقیر که در این دنیای سیاست و رسانه کمترینم ، تنها در این بلبشوی بگم - بگم ها و افشاگریها و کدورتها و اظهارنظرها علیه یکدیگر آن هم به بهانه نقد سازنده ، تنها به بازخوانی اندکی از سخنان رهبری در باب وحدت و همدلی گروه ها و اشخاص سیاسی اشاره می کنم . 

چه بسا همین افراد فعال رسانه ای(بعضا خودی)، یادشان می رود که این تخریب ها در فضای علنی رسانه ای، نه تنها باعث شفاف سازی نمی شود، بلکه باعث ایجاد سوال و ابهام در ذهن مردم نیز می گردد .

جنابان محترم ! هر وقت ما ضربه خوردیم از همین اختلافات بوده که منشا آن هم فقط منیت ها و خود برتر بینی هاست . یادمان نرود در زمین دشمن بازی نکنیم ! پای شعار و حرف که میان بیاید همه ما شاید بهترین سخنران و نویسنده باشیم ولی در مقام عمل و اجرا باید دید چقدر کارایی داریم ، چقدر نیروی پاکار داریم که حس مسئولیت کنند و دلسوزانه کار کنند و پشت میز که رفتند به فکر منافعشان نیفتند. قطعا همه مسئولین اشتباهات و کوتاهی هایی در عملکرد خود داشته و دارند که باید ریشه یابی شده و برطرف شود . نقد سازنده در کمال ادب و احترام به طرفین آن هم در بین خودی ها ، قطعا موجب تحسین مردم هم خواهد شد .

مارا دشمن شاد نکنید و در این فضای رقابتی که به آستانه انتخابات نزدیک می شویم ، حواستان فقط و فقط برای خدمت باشد نه زیرآب زنی یکدیگر ! اسم نمی آورم ، چرا که برای همگی احترام قائلم و نمی خواهم در این وانفسای بی مسئولی و بی تدبیری ، اینهایی را که از کاریزماهای سیاسی و فرهنگی جبهه اصولگرا به حساب می آیند به هربهانه ای به حاشیه برانیم.

"گروه های مختلف، جناح های مختلف، سیاستها و جهت گیری های مختلف، در مقابله با دشمن، باید با هم باشند و کاری نکنند که دشمن سوء استفاده کند.

 اختلاف سیاسی مانعی ندارد؛ اختلاف نظر مانعی ندارد؛ مبارزات انتخاباتی به شکل سالم، مانعی ندارد؛ اما خراب کردن یکدیگر، خراب کردن چهره کشور، خراب کردن ذهن مردم و چهره مسئولین دلسوز، اشکال دارد. ایجاد سوال و ابهام در ذهن مردم، اشکال دارد.

 با وحدت و یکپارچگی، «کانهم بنیان مرصوص»، مثل یک دژ پولادین، در مقابل دشمن بایستید؛ مثل چند برادر در یک خانه. ممکن است دو برادر از یکدیگر کدورت و گله هم داشته باشند، اما در مقابل کسی که به خانه ی آنها حمله می کند، دوش به دوش، باید در کنار هم بایستند. آحاد ملت باید این گونه باشند."

(بیانات مقام معظم رهبری دردیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی، 15/1/1371.)

"آنچه که امروز لازم است، این است که همه این وظیفه را بشناسند، بدانند که ما کجا هستیم. یک عده ای غفلت می کنند، نمی فهمند که ما این همه حرکت کرده ایم، پیش آمده ایم؛  نمی فهمند که ما هنوز راه طولانی ای در پیش داریم؛ نمی فهمند که ما دشمن داریم، دشمن از تنبلی ما، از غفلت ما، از اختلاف ما، سوء استفاده می کند. 

مخاطب بیشتر این حرف شخصیت های مطرح جامعه - سیاسی و فرهنگی و غیره - هستند که باید مراقب حرف زدنهای خودشان، مراقب نوشتن های خودشان، مراقب موضع گیری های خودشان باشند. اتحاد و اتفاقی که رمز همه پیشرفتها و پیروزی هاست، امروز بیشتر از همه برای این کشور لازم است. مسئولین کشور هم واقعا دارند زحمت می کشند. دولت، مسئولین، مدیران بخشهای مختلف، تلاش می کنند. اگر کسی ایراد و انتقادی هم دارد، نباید آن را جوری مطرح کند که این مدیری که در تلاش هست برای این که کار را بهتر انجام دهد، او را تضعیف کند. اختلافات غالبا از هوس های نفسانی بر می خیزد.

 اگر کسی بگوید این عمل من که اختلاف انگیز بود، تفرقه انگیز بود، برای خداست، این را باور نکنید. تفرقه بین مومنین کار خدایی نیست، برای هدف خدایی انجام نمی گیرد؛ کار شیطانی است. ایجاد بغض و کینه بین مومنین، فضای اختلاف را به وجود آوردن، این کار شیطان است، کار خدایی نیست. کار خدایی همدلی است. یک نفر یک کاری دارد، مسئولیتی را بر عهده گرفته، دیگران باید کمک کنند تا کار را خوب انجام دهد. اگر ضعفی داشت، به او تذکر دهند؛ اما نگذارند او تضعیف شود. این کسی که این علم را بر دوش کشیده، بلند کرده، همه باید کمکش کنند؛ یکی عرقش را پاک می کند، یکی بادش می زند. اگر دیدند که در نگه داشتن علم دارد اشتباه می کند، راهش این نیست که یک مشتی هم به پشتش بزنند، خود او و علم را سرنگون کنند. راهش این است که کمکش کنند این اشکال برطرف شود؛ این نکته را باید همه توجه کنند، به خصوص کسانی که در عرصه سیاست و در عرصه فرهنگ و در عرصه رسانه و در عرصه های گوناگون نقش و حضوری دارند." (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مداحان اهل بیت علیهم السلام، 4/4/1387)