آرشیو سه‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۹۵۸۸
سیاسی
۳

«رسالت» ابعاد آزادی کشتی «استنا ایمپرو» را بررسی کرد؛ نفتکش انگلیسی با منت آزاد شد

راضیه فراهانی

روز گذشته عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه درباره آخرین وضعیت نفتکش توقیفی انگلیس گفت: «طبق آخرین اخبار، مراحل حقوقی و قضائی این موضوع رو به اتمام است. تنها چند اقدام اداری کوچک مانده که به نظر می رسد طی روزهای آینده انجام و این کشتی رفع توقیف خواهد شد.» ماجرا  ازاین قرار بود که روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی اطلاعیه ای اعلام کرد: «عصر روز جمعه 28 تیرماه یک فروند نفتکش  انگلیسی بانام «استنا ایمپرو» (Stena impero) هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.» پیش ازاین در تاریخ 13 تیرماه 2 میلیون بشکه نفت ایران در منطقه جبل الطارق توسط انگلستان توقیف شد. بررسی ها نشان دهنده آن بود که مالکیت نفتکش متعلق به شرکتی روسی است. کشمکش ها بر سر آزادی دو نفتکش میان ایران و انگلیس وجود داشت. این موضوع میان این دو کشور ادامه داشت تا آنکه در تاریخ 24 مردادماه خبرگزاری اسپوتنیک از آزادی کشتی توقیف شده گریس 1 توسط دیوان عالی جبل الطارق خبر داد. اکنون پس  از یک ماه سخنگوی وزارت خارجه خبر داده است نفتکش توقیف شده انگلیسی نیز رفع توقیف خواهد شد.  برخی معتقدند با اقدامات ایران مبنی بر توقیف کشتی انگلیسی و ساقط کردن پهپاد آمریکا دیگر آن ها  از نزدیک شدن به مرزهای جمهوری اسلامی واهمه داشته و بار دیگر دست به چنین اقداماتی نخواهند زد. کارشناسان نیز معتقدند اقدامات اخیر ایران در مقابل کشورهای اروپایی و غربی نشان دهنده قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران است و آن ها از هرگونه اقدام نظامی علیه ایران خودداری خواهند کرد  و آزادسازی کشتی انگلیسی نیز نوعی منت گذاری ایران به شمار می رود.

سید جلال ساداتیان سفیر اسبق ایران در انگلیس دراین باره به «رسالت» گفت: «انگلیسی ها تصور داشتند در صورت نشان دادن چهره خشنی از خود می توانند ایران را گوشه نشین کنند اما در مقابل مشاهده کردند ما در هر شرایط پاسخگو هستیم و پای صحبت هایمان می ایستیم.»

او ادامه داد: «اتفاقات اخیر در خلیج فارس، کشورهایی ازجمله امارات، عربستان و همچنین کشورهای اروپایی را بیدار کرد. در این میان انگلیس که تصور داشت دارای قدرت دریایی بالایی در منطقه است با مشاهده سرنگونی پهپاد آمریکایی و توقیف کشتی اش متوجه شد باید در مقابل ایران بسیار معقول تر برخورد کند.»

سفیر اسبق ایران در انگلیس تصریح کرد: «قضایا به این سو پیش رفت که انگلیس به صورت عاقلانه ای این موضوع را حل وفصل کند، به این صورت که آن ها با رفع توقیف کشتی ایرانی گام اول را برداشته سپس ایران اقدام به رفع توقیف کشتی انگلیس کند.»

او همچنین گفت: «این گونه موضوعات در مسائل بین المللی طبیعی بوده و باید با یکدیگر حل وفصل شوند.»