آرشیو شنبه ۳۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۷۰۹
خبر
۲

ظریف در گفت وگو با «سی ان ان» مطرح کرد: جنگ تمام عیار، نتیجه جنگ با ایران

عکس: سی . ان. ان

دنیای اقتصاد : در شرایطی که اقدامات آمریکا و عربستان سعودی برای ایجاد ائتلافی فراگیر علیه ایران به دلیل آنچه حمایت تهران از حملات به تاسیسات آرامکو خوانده می شود درحال افزایش است، وزیرخارجه ایران با بیان اینکه هرگونه اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار منجر خواهد شد، تاکید کرد ما خواهان جنگ و درگیری نیستیم.

به گزارش «ایسنا» محمدجواد ظریف در گفت وگوی اختصاصی با شبکه «سی ان ان» تاکید کرد که ایران خواهان پرهیز از جنگ و مایل به مذاکره با رقبای منطقه ای خود، یعنی عربستان و امارات متحده عربی است اما امکان بازگشت به میز مذاکره با آمریکا به وجود نخواهد آمد مگر اینکه واشنگتن به طور کامل، آن گونه که در توافق هسته ای 2015 متعهد شده، تحریم ها را بردارد.

ظریف با رد ادعاها مبنی بر نقش ایران در حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان گفت که حوثی های یمن ظرفیت های نظامی خود را افزایش داده و قادرند عملیات پیچیده ای همچون حمله به تاسیسات آرامکو را انجام دهند. او ادامه داد: من هیچ گونه اطمینانی از این موضوع ندارم؛ چراکه ما تنها بیانیه آنها را شنیدیم. من مطلعم که ما این کار را انجام ندادیم و می دانم که حوثی ها یک بیانیه منتشر و در آن اعلام کردند که حمله را انجام داده اند. مقامات آمریکایی و سعودی مدعی اند که حمله کار نیروهای حوثی نبوده است و ایران پشت آن قرار دارد. آمریکایی ها در این میان حتی تهدید به جنگ کرده اند اما مقامات ایران تاکید می کنند که ادعاها مبنی بر نقش جمهوری اسلامی در این حمله بی اساس بوده و سند معتبری برای اثبات آن نیز ارائه نشده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به این سوال که پیامدهای اقدام نظامی آمریکا یا سعودی ها علیه ایران چه خواهد بود، تاکید کرد: یک جنگ تمام عیار. ظریف تصریح کرد: من یک بیانیه بسیار جدی درباره دفاع از کشور خودمان می دهم. من یک بیانیه بسیار جدی مبنی بر این می دهم که ما نمی خواهیم وارد درگیری نظامی شویم اما برای دفاع از خاک خود لحظه ای تامل نمی کنیم. هرگونه پاسخ نظامی به حملات اخیر (به عربستان) بر اساس دروغ و نیرنگ منجر به تلفات گسترده ای خواهد شد.

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره مذاکره بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که دولت آمریکا سال گذشته به طور یک جانبه از آن خارج شد و تعهداتش را نقض کرد، اظهار کرد: این، توافقی است که ما با آمریکا به آن دست یافتیم. چرا باید دوباره درباره آن مذاکره کنیم؟ چرا ما باید چیز دیگری (توافق) را آغاز کنیم که ممکن است دوباره یک سال و نیم دیگر بی اعتبار شود. این مقام ارشد ایران افزود: اگر آنها تحریم هایی را که به طور غیرقانونی مجددا وضع کردند، بردارند وضعیت متفاوت خواهد بود. در آن صورت ما گفت وگو (با آمریکا) را بررسی خواهیم کرد. ظریف تاکید کرد: آنها هرکاری قادر بودند را انجام دادند اما نتوانسته اند ما را به زانو دربیاورند.

تشکیل جلسه درآمریکا درباره ایران

در ادامه اقدامات آمریکا برای فشار بر ایران، برخی مقامات آمریکایی از تشکیل یک جلسه امنیت ملی این کشور در راستای ادعای دست داشتن تهران در حمله به آرامکو خبر دادند. به گزارش نیویورک تایمز، برخی مقامات گفته اند که روز گذشته مقامات ارشد امنیت ملی دولت آمریکا نشستی داشته اند تا درباره فهرستی از هدف های بالقوه در صورت دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای «مقابله به مثل نظامی» علیه ایران با تکیه بر ادعای دست داشتن ایران در حمله رخ داده به آرامکوی عربستان، توضیح بدهند.

همچنین یک مقام آمریکایی گفت که مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا و جوزف دانفورد، رئیس کارکنان ستاد مشترک ارتش این کشور قرار است در یک نشست امنیت ملی که روز جمعه برگزار خواهد شد، دیدگاه های به روز را[در این باره] به ترامپ اطلاع بدهند. پس از وقوع حمله پهپادی گسترده انصارالله یمن در روز شنبه به تاسیسات نفتی آرامکو واقع در شرقی ترین نقطه عربستان، مقامات آمریکایی و سعودی طی روزهای گذشته با ادعای اینکه حوثی ها نمی توانسته اند بدون کمک جمهوری اسلامی چنین عملیاتی را انجام دهند، تلاش دارند ایران را عامل این حمله معرفی کنند. در این خصوص مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا در سفر به منطقه، ابتدا راهی عربستان و سپس امارات شد تا درباره آنچه اقدام مناسب علیه ایران است با مقامات عربی دیدار و گفت وگو کند.

مجادله توییتری ترامپ و سناتور آمریکایی

در ادامه این تحولات، رئیس جمهور آمریکا و یک نماینده مجلس سنا بامداد چهارشنبه در توییتر درباره سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران مجادله کردند. به گزارش خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ»، مدعی شد که واکنش او بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران نشانه قدرت این کشور بوده که البته از سوی عده ای درک نشده است. او این ادعا را در توییتر در پاسخ به «لیندسی گراهام»، سناتور تندرو جمهوری خواه نوشت که گفته بود جمهوری اسلامی ایران رفتار آمریکا بعد از سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک را نشانه ضعف آمریکا دیده است.

لیندسی گراهام نوشت: «حکومت ایران به وضوح پاسخ سنجیده رئیس جمهور ترامپ در ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکا را نشانه ضعف دید.» ترامپ در پاسخ به این پیام گراهام نوشت: «نه لیندسی، [واکنش من] نشانه قدرت بود، اما عده ای آن را درک نمی کنند.» در نخستین ساعات بامداد پنج شنبه 30خرداد یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا پس از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبه روی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد. ترامپ چند روز بعد از این حادثه مدعی شد که قصد داشته به نقاطی در ایران حمله کند، اما این حملات را تنها 10 دقیقه قبل از آغاز آن متوقف کرده است.

تبدیل طرح منع جنگ با ایران به قانون در کنگره

از سوی دیگر، مذاکره کنندگان کنگره آمریکا رسما گفت وگوها برای نهایی کردن متن لایحه بودجه دفاعی آمریکا را آغاز کرده اند. یکی از مسائلی که بر سر آن بحث می شود اضافه شدن یا نشدن طرحی است که به دنبال سلب اختیار اعلام جنگ علیه ایران از «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا است. یکی از مواردی که مذاکره کنندگان در جلسات خود در این چارچوب (موسوم به «کمیته کنفرانس») برای آن تصمیم خواهند گرفت اضافه شدن یا نشدن متممی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا است که به دنبال سلب اختیار اعلام جنگ علیه ایران از «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا است. مجلس نمایندگان آمریکا روز 21 تیرماه طرح ممانعت از اقدام نظامی با ایران را به تصویب رساند، اما تبدیل شدن این طرح به قانون در آن زمان در هاله ای از ابهام قرار داشت، زیرا مجلس سنا دو هفته قبل تر در تصویب طرح موازی آن ناکام مانده بود. با این حال، با توجه به تصویب این طرح در یکی از دو مجلس کنگره، هنوز یک راه برای تبدیل آن به قانون وجود داشت: جلسه ای به نام کمیته کنفرانس.

در قوانین آمریکا، برای اینکه طرحی به قانون تبدیل شود، باید پس از تصویب در هر دو شاخه کنگره آمریکا (مجلس نمایندگان و مجلس سنا) به امضای رئیس جمهور آمریکا برسد. در صورتی که بین مصوبه های مجلس سنا و مجلس نمایندگان از یک طرح مغایرت وجود داشته باشد هر دو مصوبه در کمیته ای موسوم به کمیته کنفرانس برای رفع موارد اختلاف مورد بررسی قرار می گیرند و بر سر رفع این موارد مصالحه صورت می گیرد. «تام یودال»، نماینده مجلس سنا که ارائه کننده طرحی بود که در این مجلس به تصویب نرسید روز پنج شنبه در توییتر نوشت: «لازم است در لایحه بودجه دفاعی متمم من گنجانده شود تا اطمینان حاصل کنیم بدون اجازه کنگره به جنگ با ایران نمی رویم.» «رو کانا»، ارائه کننده طرحی که تیرماه سال جاری در مجلس نمایندگان به تصویب رسید حدود دو هفته پیش ابراز امیدواری کرده بود این طرح در متن نهایی لایحه بودجه دفاعی آمریکا گنجانده شده و به قانون تبدیل شود.