آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

ایران در حال آماده سازی برای جذب فناوری 5G

ایسنا : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه 5G فناوری غالب جهان در دهه آینده خواهد بود، از برنامه ریزی های کشورمان برای جذب فناوری 5G خبر داد.

محمدجواد آذری جهرمی، در دومین روز اقامت خود در ارمنستان، در پنل ویژه وزرا در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-2019) با اشاره به پیشرفت های قابل توجه ایران در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات در دو سال اخیر به اتصال 100 درصدی شهرها و 78 درصدی روستاهای کشور به شبکه 4G اشاره کرد و افزود: دولت با برنامه ریزی و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی درحال توسعه حداکثری زیرساخت های ارتباطی است. آذری جهرمی با تاکید بر اینکه فناوری 5G فناوری غالب جهان در دهه آینده جهان خواهد بود گفت: ایران در حال آماده سازی شرایط و بسترهای لازم برای جذب این فناوری از طریق ایجاد زیرساخت ها و نیز افزایش آگاهی و علاقه مردم نسبت به کاربردهای متعدد و متنوعی است که این فناوری برای زندگی آنها به ارمغان خواهد آورد. وی با اشاره به طرح نوآفرین گفت: هم اکنون حدود 570 استارت آپ، 139 شرکت بزرگ رشد یافته، 45 شتاب دهنده و 15 سرمایه گذار مشارکت خود را در این طرح آغاز کرده اند. آذری جهرمی در راس هیاتی متشکل از 20 استارت آپ ایرانی به ارمنستان سفر کرد. شرکت در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-2019)، حضور در نمایشگاه تخصصی کشور ارمنستان (2019Digi Tec Expo) دیدار با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان از جمله اهداف سفر وزیر ارتباطات به ارمنستان است.

اجرای برنامه هویت یابی دیجیتال در فرانسه

مهر : دولت فرانسه قصد دارد به عنوان اولین دولت اروپایی از فناوری تشخیص هویت دیجیتال برای تخصیص هویت دیجیتال ایمن به تمامی شهروندانش استفاده کند.

برنامه ریزی دولت فرانسه برای ثبت اطلاعات هویتی افراد از طریق فناوری نوظهور تشخیص هویت دیجیتال موجب نگرانی هایی در مورد حفظ حریم شخصی مردم و نیز امنیت داده هایی شده که به این شیوه ثبت و نگهداری می شوند. دولت فرانسه هدف از اجرای طرح یادشده را افزایش بهره وری و تسهیل شناسایی هویت افراد از طریق ابزار آنلاین دانسته است. به این منظور یک اپلیکیشن خاص طراحی می شود که از آن برای ثبت اطلاعات چهره افراد استفاده می شود و شناسایی هویت مردم فرانسه برای استفاده از خدمات مختلف در آینده به همین شیوه صورت می گیرد.

اطلاعات جمع آوری شده از طریق برنامه مذکور به تراشه ای که در درون یک گذرنامه الکترونیک نصب خواهد شد، منتقل می شود و از این شیوه برای تطبیق هویت فرد استفاده می شود. براساس آنچه که در وب سایت وزارت کشور فرانسه در این زمینه ثبت شده، اجرای طرح یادشده از ماه نوامبر آغاز می شود. قرار است این طرح طی مدت 6 ماه به طور آزمایشی اجرا شود تا نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود. دولت فرانسه امیدوار است بتواند طرح مذکور را از آغاز سال نوی میلادی به مرحله اجرا درآورد. در عین حال رگولاتوری فرانسه ایراداتی به این طرح وارد کرده و مدعی است با اجرای آن قوانین اتحادیه اروپا در مورد ضرورت جلب رضایت کاربران خدمات دیجیتال و رعایت حریم شخصی آنها نقض می شود.

آنلاین شدن 40 میلیون نفر به واسطه پروژه جدید مایکروسافت

مهر : مایکروسافت تصمیم دارد تا 2022 میلادی برای 40 میلیون نفر در مناطق حومه ای و دور افتاده آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا دسترسی به اینترنت را فراهم کند. طبق آمار تا پایان سال گذشته حدود نیمی از جمعیت جهان به اینترنت متصل شده بوده اند. هرچند این امر یک نقطه عطف مثبت به حساب می آید اما از سوی دیگر نشان می دهد هنوز میلیاردها نفر به اینترنت دسترسی ندارند. در همین راستا پروژه 2018Airband Initiative مایکروسافت تلاش هایی برای دسترسی به اینترنت در آمریکا انجام داد و اکنون مایکروسافت تصمیم دارد با شیوه استفاده شده در این پروژه دسترسی به اینترنت را در سراسر آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا فراهم کند.

به طور دقیق تر این شرکت تصمیم دارد تا 2022 میلادی 40 میلیون نفر در سراسر جهان را به اینترنت متصل کند. محور تمرکز فعالیت مایکروسافت حومه شهرها و مناطق دورافتاده در آمریکای لاتین و کشورهای آفریقایی است. برای این منظور مایکروسافت با استفاده از روشی 4 مرحله ای روی ISPهای محلی و اجتماعات مختلف تمرکز می کند تا دسترسی به اینترنت ارزان و قابل اعتماد را فراهم کند. مایکروسافت برای دسترسی به TV White Space به قانون گذاران فشار می آورد. TV White Space فرکانس های بی سیمی هستند که می توان با تغییر کاربری از آنها برای دسترسی به اینترنت در منطقه ای وسیع استفاده کرد.

شلی مکینلی مدیر بخش فناوری و مسوولیت های شرکتی مایکروسافت در یک پست وبلاگی در این باره نوشت: ممکن است فناوری بی سیم یا یک مدل تجاری که برای اتصال مشتریان به اینترنت در یک مکان به کار می رود برای مشتریان در منطقه ای دیگر کارآمد نباشد. تجربیات ما نشان داده یک روش چند وجهی برای بستن شکاف اتصال به اینترنت مورد نیاز است. در حال حاضر مایکروسافت مشغول فراهم کردن دسترسی به اینترنت در مناطق حومه ای در آمریکا است. این شرکت تصمیم دارد اینترنت پرسرعت را برای بیش از 9 میلیون نفر در آیوا، ایلینوی، کانزاس، اوکلاهما و تگزاس فراهم کند.