آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
گردشگری
۱۹

خبر کوتاه

110 اثر باستانی ری و قیطریه

نمایشگاه «تهران باستان: از دشت تا کوهپایه، نمایشگاهی از یافته های چشمه علی و قیطریه» توسط موزه ملی ایران و با همکاری اداره کل ارشاد و شهرداری تهران به مناسبت گرامیداشت هفته تهران در طبقه اول موزه ایران باستان برگزار شد که تا پایان مهرماه ادامه دارد. این نمایشگاه از 15 مهر با حضور جمعی از مسوولان و پژوهشگران گشایش یافت.

جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران در خصوص این نمایشگاه گفت: «110 اثر از دو محوطه باستانی چشمه علی در دشت و قیطریه در کوهپایه های استان تهران به نمایش در آمده است. شاخص ترین آثار این محوطه سفال های منقوش قرمزرنگی هستند که بانام سفال چشمه علی در ادبیات باستان شناسی شناخته شده است که مربوط به سال های 5200  تا 4800 پیش از میلاد هستند.»

وی درخصوص کاوش های انجام شده در چشمه علی گفت: «این محوطه نخستین بار بین سال های 1313 تا 1315 توسط اریک اشمیت آمریکایی مورد کاوش قرار گرفت، سپس پس از انقلاب اسلامی نیز کاوش های این محوطه به سرپرستی محمدرحیم صراف و حسن فاضلی نشلی ادامه یافت. آثار چشمه علی 37 سفال با نقوش جانوری و گیاهی از دوره های نوسنگی و مس وسنگ است.» نوکنده درخصوص سابقه فلزکاری در تهران گفت: «همچنین از چشمه علی، بوته سفالی همراه با سرباره مس به نمایش گذاشته شده که سند مهمی دال بر صنعت فلزکاری بیش از 5500 ساله تهران است. کاسه های لبه واریخته که همزمان با آغاز نگارش است، از دیگر یافته های چشمه علی است که در معرض دید علاقه مندان قرارگرفته است.»

وی درباره گورستان قیطریه اظهار کرد: «این محوطه گورستانی از دوره آهن است که در محل کنونی پارک قیطریه در سال های 1347 و 1348 به سرپرستی سیف الله کامبخش فرد کاوش شده و 73 اثر از جنس سفال خاکستری، اشیای فلزی و سنگی با قدمت 1200 تا 1000 پیش از میلاد به نمایش گذاشته شده است. در کاوش های این باستان شناس فقید در محوطه مذکور حدود 350 گور باستانی کاوش شد و آثار متعدد سفالی و فلزی مورد شناسایی قرار گرفت که هم اکنون در موزه ملی ایران از آنها نگهداری می شود.»

هزینه 128 میلیارد دلاری گردشگران چینی

اداره مبادلات ارزی چین اعلام کرد گردشگران این کشور در نیمه اول سال 2019 میلادی برای سفرهای خارجی 128 میلیارد دلار هزینه کرده اند. براساس اعلام اداره مبادلات ارزی چین، 54درصد کل سفرهای خارجی را گردشگران چینی انجام داده اند، در رتبه دوم با 24 درصد گردشگران آمریکایی قرار دارند و سهم اروپا هم 13درصد است. این اداره در گزارش آماری خود خاطرنشان کرده است توریست های چینی در این مدت در کشورهای حوزه راه ابریشم 14 میلیارد و 900 میلیون دلار خرج کرده اند. سازمان گردشگری جهانی وابسته به سازمان ملل پیش بینی کرده است که شمار مسافران و گردشگران خارجی در سال 2030 میلادی به یک میلیارد و 800 میلیون نفر خواهد رسید.

چین بزرگ ترین بازار گردشگری با بیشترین سرعت رشد در دنیا است و از آن با عنوان موتور گردشگری و خدمات جهان یاد می شود. چین درصدد سرمایه گذاری های کلان در بخش گردشگری است تا این صنعت را به یکی از موتورهای رشد اقتصادی تبدیل کند.  چین اعلام کرده است از این پس صنعت خدمات و عرضه و تقاضا و تمرکز بر ویژگی های تولیدی به جای سرمایه گذاری خارجی مستقیم مسیر رشد اقتصادی را تعیین خواهد کرد. دولت چین در پنج سال گذشته به تدریج تلاش کرده است تا صنایع خدمات و گردشگری را به جای صادرات و سرمایه گذاری به موتورهای محرکه رشد تبدیل کند. براساس برنامه ریزی دولت چین در سال 2017 میلادی افزون بر 218 میلیارد دلار در صنعت خدمات گردشگری سرمایه گذاری شد. توسعه تجهیزات و مراکز گردشگری، بهبود ساختارهای زیربنایی و همچنین رشد گردشگری در مناطق روستایی از برنامه های چین است. سازمان گردشگری چین در تارنمای خود آورده است که از هم اکنون تا سال 2040 میلادی صنعت گردشگری دورانی طلایی را سپری خواهد کرد.

239 میلیارد ریال تسهیلات گردشگری قم‎

حمید یزدانی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم از پرداخت 239میلیارد ریال تسهیلات در حوزه گردشگری استان از ابتدای سال 97 تاکنون خبر داد. یزدانی با اعلام این خبر افزود: «در این مدت برای 393 نفر به صورت مستقیم و 291 نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.» مدیرکل میراث فرهنگی استان قم به صدور 59 موافقت نامه اصولی در سال 97 و شش ماه اول سال 98 اشاره کرد و گفت: «تعداد 47 مجوز هم در حوزه احداث تاسیسات گردشگری در سطح استان قم صادر شده است.» یزدانی با اشاره به اینکه سالانه حدود 21میلیون گردشگر وارد استان قم می شوند، گفت: «در سه ماه نخست سال 98، 112 هزار نفر گردشگر خارجی، قم را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردند.» وی ادامه داد: «در میان گردشگران خارجی که به استان قم سفر کرده اند، گردشگران عراقی با 71/ 8 درصد، پاکستانی با 11/ 45 درصد و بحرینی با 3/ 15 درصد رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند.»