آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۷
اجتماعی
۱۴

اخبار

با خودروی شخصی نمی توان به عراق رفت

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی اعلام کرد که امکان سفر با خودروی شخصی به عراق وجود ندارد.سردار سید کمال هادیانفر در گفت وگو با ایسنا درباره اینکه آیا می توان با خودروی شخصی به کشور عراق و زیارت رفت گفت: برابر تصمیمی که ستاد اربعین در هماهنگی با مسئولان کشور عراق اتخاذ کرده امکان سفر با خودروی شخصی یا به عبارتی کاپوتاژ تا پایان مهرماه به کشور عراق نیست، لذا امکان اینکه زائران با خودروی شخصی به زیارت اربعین بروند وجود ندارد.  وی اضافه کرد: تنها 400 دستگاه اتوبوس برای تردد افراد دارای شرایط خاص نظیر جانبازان و معلولان و... مجوز کاپوتاژ دارند که این اتوبوس ها نیز تنها از مرز چذابه عبور خواهند کرد. سردار هادیانفر با بیان اینکه خودروهای سنگین نیز اجازه تردد در معابر سه استان و چهار مرز را ندارند، گفت: تنها خودروهای حامل تجهیزات و لوازم موکب ها می توانند تردد کنند که تاکنون بالغ بر 90 درصد از خودروها نیز به محل رسیده و وسایل و بار خود را تخلیه کرده اند. وی در مورد اینکه آیا وزارت راه می تواند در مورد کاپوتاژ تصمیمی اتخاذ کند گفت: مسئولیت امور مربوط به پایانه های مسافربری و اتوبوس ها را بر عهده وزارت راه است و کاپوتاژ در حوزه اختیارات و وظایف وزارت راه نیست. تنها 400 دستگاه اتوبوسی که مجوز گرفته اند از سوی وزارت راه معرفی شده اند. در مورد خودروهای شخصی، وزارت راه نمی تواند مجوزی برای کاپوتاژ صادر کند.

 هادیانفر با بیان اینکه دولت عراق نیز به دلایلی نظیر قیمت بنزین و دیگر موارد زیر بار کاپوتاژ نرفته است، گفت: در همین راستا نیز به وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک گفته شده تا مجوز کاپوتاژ را تا پایان مهرماه صادر نکنند.

رونمایی از تمبر تهران با حضور ظریف و حناچی

مراسم بزرگداشت «روز تهران» با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و پیروز حناچی شهردار تهران در کاخ گلستان برگزار و از تمبر تهران رونمایی شد.شهردار تهران در مراسم نکوداشت روز تهران گفت: کاخ گلستان اثر ثبت جهانی تهران است که در نوروز 1175 آغامحمد خان قاجار در اینجا تاج گذاری و تهران را به عنوان پایتخت معرفی کرد. این اثر حد شمالی حصار صفوی تهران است که در کنار آن محلات تاریخی ای همچون بازار و سنگلج قرار گرفته است. در دوره پهلوی اول خیابان های زیادی از این بافت تاریخی عبور کرد هرچند که اولین خیابان تهران لاله زار است و مربوط به دوره قاجار. حناچی با بیان اینکه ارزش های اجتماعی موجود در بازار تهران را بعید می دانم مشابه اش در جهان پیدا شود، گفت: بازار در تهران که هنوز هم قلب اقتصادی تهران و حتی ایران است، اگر با بازار استانبول مقایسه شود شاید بازار استانبول به روزتر باشد اما قطعا بازار تهران زنده تر است و واجد ارزش هایی است که در جای جای آن می توان این ارزش ها و آثار تاریخی را مشاهده کرد. محسن هاشمی هم در این مراسم گفت: از زمان تشکیل بلدیه در این شهر حدود 50 شهردار داشته ایم. البته رکورد حضور در این سمت مربوط به آقای قالیباف است و امیدواریم آقای حناچی هم رکورد بزند.

وی ادامه داد: اگر نگاه بی رحمانه ای به دوره قاجار داشته باشیم و از آنجا که من مترویی هستم باید یادی از ناصرالدین شاه کنیم که یکی از پروژه های عمرانی آن دوره مربوط به سیستم ریلی ای بود که به نام قطار دودی توسط ناصرالدین شاه به تهران آورده شد. این قرارداد در آن موقع بسته شد و در حد یک برگه کاغذ بود که معادل آن امروز حدود پنج هزار صفحه قرارداد BOT است. وی ادامه داد: دولت برای ما دو میلیارد یورو گذاشته تا واگن تهیه کنیم، لذا باید از این فرصت استفاده کنیم و در جهت ارتقای سیستم حمل و نقل تهران گام برداریم.

احمد مسجدجامعی نیز با تاکید بر لزوم ثبت ملی توچال گفت: اگر توچال ثبت ملی نشود در معرض آسیب قرار خواهد گرفت. مسجدجامعی با تاکید بر اینکه تهران روایت ایران است، افزود: در مورد الواح هخامنشی یکی از کسانی که برای آنها گام برداشت و تلاش کرد که یک هزار و 700 لوح گلی به کشور بازگردانده شود و آنها را مغتنم شمرد و همه این کارها را بی سروصدا انجام داد، آقای دکتر ظریف بود.

ایران، دومین کشور جهان در سرعت جذب گردشگر

بنا بر اعلام سازمان جهانی گردشگری با ورود 4میلیون و 900 هزار گردشگر در6 ماه نخست سال؛ ایران در رتبه دوم «سریع ترین رشد گردشگری جهان» قرار دارد.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی اصغرمونسان در حاشیه جلسه فراکسیون تولید و اشتغال مجلس درمحل این وزارتخانه گفت: در شرایطی که تنش های منطقه ای برای صنعت گردشگری ما همچون سم است، اما با تدابیری که داشتیم توانستیم این تعداد گردشگر را وارد کشور کنیم و این رتبه خوبی برای کشورمان است. مونسان گفت: در جلسه با نمایندگان این فراکسیون گزارشی از اقدامات وزارتخانه برای ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری ارائه کردیم، برنامه هایی که در آینده داریم تبیین و موضوعات و مشکلاتی را که نیاز به حمایت نمایندگان داشت مطرح کردیم.وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه سرعت ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری بسیار بالاست و این حوزه می تواند به ایجاد و رونق اشتغال در کشور کمک کند گفت: به ازای هر 10 شغل در دنیا، یک شغل مرتبط با حوزه گردشگری است که در ایران هم به همین شکل است یعنی اگر ما بتوانیم بخش گردشگری را به فعالیت درآوریم، می توانیم به ایجاد اشتغال در کشور سرعت بخشیم.  مونسان افزود: حجم سرمایه گذاری به ازای هر شغلی در حوزه گردشگری بسیار کمتر از سایر بخش های اقتصادی کشور است مثلا در شرایطی که برای ایجاد شغل در صنعت باید 500 میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه کرد در گردشگری با 50 تا 100 میلیون (یعنی چیزی حدود یک دهم) می توان شغل ایجاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه این وزارتخانه می تواند معضل اشتغال را که یکی از بزرگ ترین مشکلات کشور است، حل کند به شرطی که امکانات حداقلی فراهم شود گفت: ان شاء الله با کمک نمایندگان مجلس بتوانیم امسال بودجه وزارت گردشگری را متناسب با حداقل بودجه وزارتخانه های دولتی دریافت کنیم تا بتوانیم به اهداف این وزارتخانه برسیم.

مونسان افزود: در حوزه زیرساخت ها اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است. بیش از 2 هزار طرح سرمایه گذاری در حوزه عمرانی دردست اجراست، از جمله ساخت هتل ها که خود ایجاد اشتغال کرده است،

تکذیب دستور وزیر بهداشت برای ممنوعیت اعلام نتیجه HIV مثبت

وزارت بهداشت انتشار خبر دستور وزیر مبنی بر عدم اعلام نتیجه مثبت آزمایش ایدز را جعلی خواند و آن را تکذیب کرد.به گزارش وبدا بتازگی نامه ای در شبکه های اجتماعی با امضای دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منتشر شده و درمیان کاربران دست به دست می شود که طی آن وزیر بهداشت به مدیرکل امور آزمایشگاه های کشور، دستور داده «با توجه به حوادث رخ داده در لردگان و فرصت طلبی گروه های معاند و ضدانقلاب از نارضایتی مردم که منجر به آشوب های گسترده در سطح شهر و آسیب رسیدن به اماکن سیاسی و مذهبی آن شهر شد، مقرر گردید برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی در سایر شهرها تا اطلاع ثانوی ازاعلام نتیجه مثبت آزمایش HIV به مراجعین در تمام آزمایشگاه های کشور خودداری شود.» وزارت بهداشت این نامه را جعلی خواند و محتوای آن را تکذیب کرد.