آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۰۷
صفحه آخر
۱۲

«رسالت» نحوه حملات سایبری به ایران را بررسی می کند

هکرهایی که به کاهدان می زنند

گروه فرهنگی: دنیای امروز را به طور قطع می توان عرصه پیشتازی فضای مجازی قلمداد کرد که در آن جنگ ها نیز به جنگ های سایبری یا مجازی تبدیل شده اند. 

امروز بسیاری از کشورهای متخاصم به دنبال ایجاد اخلال در سازمان ها و مراکز حساس و مهم در کشورهای دیگر هستند تا از این طریق باعث اخلال در عملکرد و مدیریت کشور مدنظر شوند. 

ایران نیز از این دشمنی ها در امان نبوده و بارها با تهدیدات و اقدامات سایبری از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه کشورمان روبه رو شده است. طبق گزارشی در سال 2014 توسط کانون مطالعات امنیت ملی اسرائیل، ایران یکی از فعال ترین کنش گران عرصه فضای سایبری در دنیاست. علاوه بر این آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در گزارشی اعلام کرده «ایرانیان از حمله های گسترده و پیچیده ای که آمریکایی ها علیه ایران صورت داده اند، درس های زیادی آموخته اند.» این اظهارات در حالی از سوی کشورهای متخاصم بیان می شود که کشور ما با در اختیار داشتن یافته های به روز توانسته هربار در برابر حملات سایبری توانمند و قدرتمند ظاهر شود. 

محمد مهدی کاکوان رئیس پلیس سابق فتا در گفت و گو با«رسالت» درباره انواع حملات سایبری گفت: حملات سایبری شامل حملات سازمان یافته و حملات غیرسازمان یافته می شود. در حمله های سایبری هک و آلوده کردن سیستم ها به دلیل به دست آوردن اطلاعات از اشخاص و سازمان های مختلف است و میزان آسیب بستگی به سیستم های امنیتی کاربران و شرکت ها دارد. به عنوان مثال از آخرین نسخه آنتی ویروس ها در کامپیوترها استفاده می شود اما شاید یک برنامه نویس از طریق برنامه های جدید آنتی ویروس ها را دور بزند و اگر صاحبان شرکت ها و یا سازمان ها اطلاعات کافی داشته باشند، می توانند حملات را دفع کنند. 

کاکوان بعضی از حملات سایبری را منجر به آلوده شدن سیستم ها عنوان کرد و گفت: هکرها بدافزارهایی را برای کامپیوترها طراحی می کنند. نوشتن بدافزارها باعث تخریب سیستم ها می شود. به عنوان مثال در برنامه نویسی برای بانک ها، جای سیستم ها تغییر می کند. در سیستم بانکی نموداری نشان دهنده مبلغ دارنده حساب و نمودار دیگر کد ملی افراد را نشان می دهد که توسط بدافزارها، تغییر می کند. برنامه نویس در حمله سایبری دو نمودار را با یکدیگر جا به جا می کند که در شبکه بانکی اخلال ایجاد شود و دارنده حساب کدملی را به عنوان مانده حساب تلقی می کند. 

وی تصریح کرد: هر شخصی که دارای سیستم های کامپیوتری متصل به اینترنت باشد، باید بداند هر روز می تواند آماج حملات سایبری قرار بگیرد و این شامل هکرها، باج افزارها و تخریب کننده ها می شود. هکرها و تخریب کننده ها باعث از بین رفتن اطلاعات می شوند. صاحبان اطلاعات که شامل سازمان ها و اشخاص می شوند، دارای اطلاعاتی در داخل کامپیوترها هستند که اگر به صورت روزمره به آن دسترسی نداشته باشند، به مشکل برمی خورند. باج افزارها اطلاعات سیستم را قفل می کنند و برای دسترسی به آن از صاحب اطلاعات، تقاضای باج می کنند. 

وی هدف سایبرها را برداشتن مرزها عنوان کرد و افزود: در فضای مجازی می توان از طریق برنامه نویسی، وارد امن ترین فضای داخلی سازمان ها یا نیروهای مسلح شد و چنانچه بتوان اطلاعاتی از تولیدات صنایع نظامی یا دیگر کارخانه ها به دست آورد، می توان به کشور و یا کارخانه مزبور ضربه وارد کرد تا امکان تولید وجود نداشته باشد. 

رئیس پلیس سابق فتا  اضافه کرد: کشورهایی که با یکدیگر دشمنی و اختلاف دارند و به دنبال ایجاد قدرت بالادستی هستند از راه حملات سایبری وارد می شوند زیرا بسیاری از کارخانه ها، اداره ها و سازمان های نیروهای مسلح به اینترنت وابسته هستند و می توانند به کارکرد آنها خلل وارد کنند. بخش امنیتی در برنامه نویسی باید به گونه ای باشد که از هرگونه حمله در امان باشد. چنین کاری مستلزم به روزرسانی در بالا بردن و در میان گذاشتن اطلاعات و ارتباط تنگاتنگ با دانشگاه هاست. 

کاکوان در پاسخ به این سوال که حملات سایبری از سوی کشورهایی که دشمنی آنها به کشور ثابت شده است به کدام بخش ها و یا تجهیزات صورت می گیرد، گفت: در حمله های سایبری، حمله کننده دو هدف کلی را دنبال می کند، اول ضربه زدن به توان کشور و دوم گرفتن اطلاعات از داخل کشور. توان کشور ما می تواند تولید نفت یا پتروشیمی باشد. به عنوان مثال در اواخر سال گذشته آتش سوزی های مکرری در صنعت پتروشیمی داشتیم. این صنعت دارای ارزش افزوده در کشور است که می تواند به بالندگی منجر شود و ایجاد اخلال در آن می تواند ضربات سهمگینی بر بدنه پتروشیمی وارد کند. هنوز به طور قطعی حمله سایبری به این تجهیزات به اثبات نرسیده است اما این احتمال وجود دارد. 

وی ادامه داد: هدف دوم از حمله های سایبری گرفتن اطلاعات از داخل کشور است. چندی قبل در اخبار آمده بود سایت وزارت علوم هک شد. هکرها اگر بتوانند نخبه های کشور را شناسایی کنند، در درازمدت مقدمات خروج آنها از کشور را مهیا می کنند. 

رئیس پلیس سابق فتا با اشاره به اینکه حمله های سایبری می تواند باعث ایجاد نارضایتی عمومی شود، اظهار کرد: اداره های برق و مترو به اینترنت مرتبط هستند و اخلال در آنها می تواند ساعت ها بخش خدمات عمومی را زیر سوال ببرد. ایجاد چنین نارضایتی هایی از اهداف دشمن محسوب می شود.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از کشورهایی که در نرم افزار و اینترنت صاحب نام هستند از طریق در اختیار گذاشتن اطلاعات موفق شده اند، گفت: دولتمردان باید ارتباط زیادی با دانشگاه ها داشته باشند زیرا اساتید و دانشجویان موفقی هستند که از طریق تعامل با آنها، هیچ کشوری با ایران نمی تواند در امنیت سایبری رقابت کند. این نظر صرفا از روی احساسات بیان نمی شود، بلکه بر اساس واقعیت است، اما متاسفانه شاهد جهش ارتباطی میان ارگان ها و سازمان ها با دانشگاه ها نیستیم. 

کاکوان اضافه کرد: آمریکا دو سال قبل 20 هکر برتر را در دنیا معرفی کرد که 10 نفر از آنها ایرانی بودند و من با هفت نفر از آنها آشنا بودم که جزءافراد نخبه در دنیا محسوب می شوند و هر کشوری از آنها استقبال می کند، اما اکنون نمی دانم هنوز در کشور حضور دارند یا خیر زیرا یکی از اهداف دشمن، نماندن افراد نخبه در داخل کشور است. 

وی در پایان سطح دانش و توان مقابله کشور را در برابر حملات سایبری بسیار بالا عنوان کرد و افزود: قدرت مقابله ما بسیار بالاست در صورتی که اطلاعات در میان گذاشته شوند. در حال حاضر اطلاعات و یافته ها زیاد است اما در دسترس قرار نمی گیرد و این باعث ایجاد آسیب می شود. واحدهای پژوهشی و علمی با دانشگاه، صنعت، دستگاه های نظامی، امنیتی و نخبگان فاصله دارند.