آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۳
اخبار کشور
۳
نگاه

اینجا قبله آخرالزمانی هاست می روی یا می مانی؟

1- داشتم خرید می کردم. پسر جوان و بلندقامتی وارد مغازه شد. با همین تیپ برخی جوان های امروزی، اندکی غلط انداز! با صاحب مغازه، چاق سلامتی کرد؛ و بعدش هم روبوسی. «حلالم کنید، امشب عازم کربلا هستم». گفت و التماس دعا شنید و رفت. یک مشتری دیگر که ناظر صحنه بود، گفت «انگار نه انگار که عراق، شلوغ شده!». همان روز هایی بود که خبر ناآرامی در چند شهر عراق منتشر شد. صاحب مغازه پاسخ داد «نه بابا، این جوونا عاشقن، از هیچی باکی شون نیس، هیچی جلودارشون نیس».

2-  دبیر سرویس گزارش روزنامه، تازه از کربلا برگشته. با یک دزد همسفر شده در مسیر کربلا! بعد از نماز عصر، داستانی گفت شگفت و شنیدنی. ماجرا را پس از آن تعریف کرد که امام جماعت فاضل موسسه، برشی از تاریخ را به نقل از بحارالانوار بازگو کرد؛ ماجرای سلیمان اعمش را.

3-  سلیمان بن مهران معروف به اعمش، از علمای کوفه در قرن دوم قمری و از شیعیان و اصحاب امام صادق(ع) بود. علمای اهل سنت، با وجود شیعه بودن اعمش، وی را بسیار ستوده و توثیق کرده اند. از راویان فضائل امام علی(ع) بوده و روایاتی را از امام صادق(ع) نقل کرده است.

4- علامه مجلسی در جلد 45 بحارالانوار، ماجرایی را از قول سلیمان اعمش نقل می کند «در کوفه منزل داشتم و مرا همسایه ای بود که طریق اهل بیت(ع) نداشت؛ شب جمعه ای به او گفتم چه می گویی در زیارت حسین علیه السلام؟ گفت بدعت و ضلالت است. و هر صاحب ضلالت، در آتش است. با نهایت خشم، از نزد او برخاستم و با خود گفتم امشب زیارت می روم و سپس، برمی گردم، اگر بر عناد و تعصب جاهلی اش اصرار ورزید، او را عقوبت می کنم.

سحر به منزل او رفتم و در زدم. همسرش گفت در منزل نیست و به زیارت حسین به کربلا رفته است. تعجب کردم و به شتاب به سمت کربلا حرکت کردم. آن شیخ را دیدم که سر به سجده گذارده، و از رکوع و سجود خستگی نداشت. به او گفتم تو که می گفتی زیارت حسین(ع) بدعت است و...! گفت ملامتم مکن. دیشب خوابیدم و در خواب، مرد جلیل القدری را دیدم که از شدت حسن و بهاء، نمی توانم توصیفش کنم. او حرکت می کرد و اطراف او را جماعتی احاطه کرده بودند. پیشاپیش جماعت، مردی بر اسبی سوار بود.

پرسیدم آن مرد که دور او را گرفته اند، کیست؟ گفتند محمد بن عبدالله، خاتم النبیین(ص) است. پرسیدم این سوار که در جلو می رود، کیست؟ گفتند امیرالمومنین علی بن ابی طالب(ع). باز، نظر افکندم، دیدم ناقه ای از نور حرکت می کند، و بر آن هودجی است. گفتم این هودج از آن کیست؟ گفتند از آن خدیجه کبری و فاطمه زهراء (سلام الله علیهما). گفتم آن جوان که کنارشان است، کیست؟ گفتند حسن مجتبی(ع). گفتم این جماعت کجا می روند؟ گفتند شب جمعه است و همگی به زیارت کشته شده به تیغ ستم، سیدالشهداء حسین بن علی علیه السلام به کربلا می روند.

آنگاه متوجه هودج شدم، دیدم رقعه هایی از آن به زمین می ریزد و بر روی هر یک از آنها نوشته «امان من النار لزوار الحسین علیه السلام فی لیله الجمعه». آنگاه هاتفی ندا کرد آگاه باشید که ما و شیعیان ما در درجه عالیه ای در بهشت قرار خواهیم داشت!... ای سلیمان! من از این مکان مفارقت نمی کنم تا روح از بدنم مفارقت کند».

5-  نماز عصر که تمام شد، دبیر سرویس گزارش به درخواست قائم مقام موسسه، ماجرای همسفری اش با دزد زائر(!) را بازگو کرد: «در اتوبوس از هم سفری که کنارم نشسته بود، پرسیدم بار چندم است زیارت کربلا می روی؟ گفت ده بار زیارت آمده ام؛ شش زیارت قبول و چهار زیارت تباه! تعجب کردم و با کنجکاوی، معنای حرفش را پرسیدم. گفت چهار بار را به نیت دزدی با راهپیمایان مسیر نجف- کربلا همراه شدم. کیف و جیب و ساک و گوشی زائران را که اعتماد داشتند، می زدم. درآمد خوب چند میلیونی بود!...

نوبت چهارم، حوالی بین الحرمین خوابیده بودم که خواب امام حسین(ع) را دیدم. فرمود؛ چهار بار روزی ات شد که به زیارت من بیایی و هنوز آدم نشده ای؟! حضرت، جماعتی از ملیت های دیگر و از جمله سیاه پوست را نشانم داد که با شور و شوق تمام عزاداری می کردند اما ناتوان بودند از اینکه به زیارت بیایند.

امام سپس، درگذشتگانی را نشانم داد که در مراتب بالای بهشت اقامت دارند و دیگران به جایگاه آنها غبطه می خورند. کسانی بودند که به هنگام حیات، زائر کربلا شده بودند... ناگهان با فزع و تشویش تمام، از خواب پریدم. به هم ریخته بودم. خود را شماتت کردم که چرا آن همه نادانی کرده ام. توبه کردم و اکنون دستفروشی می کنم. با خود گفتم «بدهی همه آنها را که اموال شان را دزدیده ای، به گردن تو است. اما تو که نمی شناسی شان». از آن زمان، شش بار دیگر به زیارت امام حسین(ع) آمده ام. دست و بالم باز شده، آن قدر که هر سال می توانم، سه چهار میلیون درآمد حلال پس انداز کنم و به نیت همه آنها که بدهکارشان هستم، در همین مسیر پیاده روی اربعین، خرج زائران امام حسین(ع) کنم».

6- «این خیابان که قلب تاریخ است-  قبله آخرالزمانی هاست.../ کربلا خاک نیست ای مردم! بلکه جغرافیای تاریخ است- گودی قتلگاه، در باطن، روضه یثرب و در و میخ است- فاطمه روی خاک افتاده.../ زائران تو بعد عصر دهم، همه در قتلگاه افتادند- نسل در نسل، سمت کرب و بلا، پابرهنه به راه افتادند- راستی، از رقیه ات چه خبر!؟/ چشم تا کار می کند اینجا، روضه فاش، بر زمین مانده- دلم از روضه بر نمی گردد، همچو پایی که روی مین مانده- باز شد راه کربلا با خون...».

7- صدای آشنای سید مرتضای آوینی است؛ انگار همین حالا خطاب می کند و می خواند: «مپندار که تنها عاشورائیان را بدان بلا آزموده اند و لاغیر... صحرای بلا، به وسعت همه تاریخ است... قافله عشق در سفر تاریخ است و این تفسیری است بر آنچه فرموده اند؛ کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا... این سخنی است که پشت شیطان را می لرزاند و یاران حق را به فیضان دائم رحمت او امیدوار می سازد... در منزلگاه زباله، امام حسین(ع) کاروان را گرد آورد و عهد خویش را از آنان برداشت و آنان را به اختیارخویش وا گذاشت که بروند یا بمانند. آمده است که در اینجا مردم با شتاب از کنار او پراکنده شدند و رفتند و جز همان اصحاب عاشورایی- که می شناسی- دیگر کسی با او نماند. ای دل! تو چه می کنی؟ می مانی یا می روی؟ داد از آن اختیار که تو را از حسین جدا کند! این چه اختیاری است که برای روی آوردن بدان باید پشت به اراده حق نهاد؟ ای دل! نیک بنگر تا قلاده دنیا را بر گردن شان ببینی و سررشته قلاده را، که در دست شیطان است. آنان می انگارند که این راه را به اختیار خویش می روند، غافل که شیطان، اصحاب دنیا را با همان غرایزی که در نفس خویش دارند، می فریبد» و «... بسیجی عاشق کربلاست و کربلا را تو مپندار که شهری است در میان شهرها و نامی است در میان نام ها. نه، کربلا حرم حق است و هیچ کس را جز یاران امام حسین(ع) راهی به سوی حقیقت نیست. کربلا! ما را نیز در خیل کربلاییان بپذیر. ما می آییم تا بر خاک تو بوسه زنیم و آن گاه روانه دیار قدس شویم».