آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
خبر
۸

وزیر علوم در مجلس: 800 نفر فاقد شرایط بورسیه بودند

دنیای اقتصاد : وزیر علوم دیروز برای پاسخ به سوال دو نماینده مجلس به بهارستان رفت؛ سوال محمود صادقی درباره مبنای صدور احکام بورسیه تحصیلی و تعداد احکام بورسیه ها بعد از انقلاب و ایرادهای قانونی صدور احکام بورسیه ها و نحوه عمل و مبنای قانونی تصمیمات کمیته رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم و همچنین سوال زهرا سعیدی نماینده مبارکه و شهباز حسن پور بیگلری از وزیر علوم در رابطه با اقدامات انجام شده از سوی وزارتخانه به منظور تامین امکانات رفاهی دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاهی و تفاوت بین حقوق دریافتی استادان وزارت علوم و سایر اعضای هیات علمی. البته هر سه نماینده سوال کننده پس از شنیدن پاسخ های منصور غلامی وزیر علوم، پاسخ ها را قانع کننده دانستند.

محمود صادقی با بیان اینکه ظلم بزرگی به جامعه علمی شده که در 30 سال آینده گریبانگیر جامعه خواهد بود، گفت: وزیر علوم در این باره اختیار ندارد و موضوع بورسیه ها میراث دولت قبلی است. نماینده تهران در تشریح سوال خود با بیان اینکه 100 آقازاده و آقا با رانت از بورس تحصیلی برخوردار شده اند، گفت: رئیس قوه قضائیه با فسادعلمی در دانشگاه ها برخورد کند که زمینه ساز فسادهای دیگر است. صادقی یادآوری کرد: متاسفانه در دولت گذشته در سال 85 روال قانونی اعزام به هم خورد، مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفته شد و داوطلبان را خودشان انتخاب می کردند. روال این بود که از بین دانشجویان نمونه در رشته های خاص افراد انتخاب شوند. او گفت: بنده لیست 100 نفره ای از آقازاده ها و آقاها را دارم که با رانت بورسیه گرفتند این لیست شامل نماینده مجلس و فرزندان نمایندگان مجلس، امام جمعه، فرمانده انتظامی و وزیر است. کمیته منتخب رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم با این افراد چطور رفتار کرده است. کسی که می خواهد از این طریق استاد دانشگاه شود مگر صلاحیت علمی دارد که دانشجو را پرورش دهد؟ این افراد روال غیر شفاف و تبعیض آمیز داشته و می خواهند در ادامه در محیط علمی فعالیت کنند؛ بعضا ملاک انتخاب این افراد برای دادن بورسیه داشتن انگیزه انقلابی و اعتقاد به نظام و ارزش ها بوده است. صادقی با انتقاد از انفعال وزارت علوم گفت: فرجی دانا ایستادگی کرد اما همان نمایندگانی که در مجلس قبلی از رانت و بورسیه استفاده کرده بودند او را استیضاح کرده و دولت را با چالش مواجه کردند. ما میراث دار آن روال غیر قانونی هستیم؛ انتظارمان این بود که آقای غلامی با قاطعیت بیشتری از حقوق دانشگاه ها و اعضای هیات علمی و روسای دانشگاه ها استفاده کنند که این اتفاق رخ نداد.

منصور غلامی وزیر علوم، در پاسخ به سوال صادقی با اشاره به بورس تحصیلی بیش از 3 هزار و 600 نفراز سال های 85 تا 92 گفت که از این تعداد بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای بورسیه بودند. وزیر علوم با بیان اینکه موارد تخلف در بورسیه ها از سوی سازمان بازرسی نیز اعلام شده، ادامه داد: در بین سال های 85 تا 710،92 نفر بورس خارج، هزار و 874 تبدیل بورس خارج به داخل، 160 نفر استفاده از بخشنامه ایثارگران و 890 نفر از سهمیه مربیان دانشگاه استفاده کردند که جمع کل آنها 3 هزار و 644 نفر بوده است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته ای در وزارت علوم در این باره یادآور شد: بر اساس بررسی ها بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای دریافت بورسیه بودند. 345 نفر ملزم شدند با هزینه شخصی تحصیل کنند زیرا حداقل شرایط تحصیل برای دکترا را داشتند ولی شرایط بورس را نداشتند. 21 نفر هیچ شرایطی را نداشتند و به دلیل تصمیم آموزش دانشگاه لغو تحصیل شدند و 17 نفر هم به دلیل عدم توانایی ادامه تحصیل اخراج شدند. غلامی همچنین در پاسخ به سوال دوم درباره اقدامات انجام شده از سوی وزارت علوم برای ارتقای سطح کیفی رفاهی دانشجویان اعلام کرد که تمام تلاش خود را برای حمایت از دانشجویان انجام می دهیم.