آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
سیاست
۳
گزارش روز

اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان با مجمع روحانیون مبارز دیدار کردند

پادرمیانی ریش سفیدان

فائزه عباسی

همیشه رسم بر این بوده برای اتفاقات مهم این ریش سفیدان خانواده هستند که پا به میدان می گذارند و از خزانه تجربه شان برای رسیدن به یک تصمیم مهم توشه برمی دارند و حالا این ماجرا در دوجریان اصلاح طلب و اصولگرا درحال رقم خوردن است. «مجمع روحانیون مبارز»، «جامعه مدرسین و محققین»، «جامعه روحانیت مبارز» و «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم»؛ اینها تشکل هایی هستند که در طول 4 دهه گذشته نقش پدری برای جریان های سیاسی همسو با خود را ایفا کرده اند؛ گاهی این نقش پدری کمرنگ شده و گاهی در بزنگاه های حساس دست هدایتگرانه اش را به سمت فعالان منتسب به خود دراز کرده است. حالا با وزیدن نسیم انتخابات و اما و اگر های آن، دوباره این ریش سفیدان هردو جریان هستند که تلاش می کنند تا اختلافات را حل و فصل کنند و همه احزاب سیاسی را زیر یک چتر جمع کنند. البته در این میان، پایبندی اصلاح طلبان به ریش سفیدان خانواده بیشتر از اصولگرایان بوده تاجایی که با وجود نهادی بالادستی چون شورای عالی سیاستگذاری برای هماهنگی میان احزاب اصلاح طلب، مجمع روحانیون مبارز نیز به عنوان یک تشکل روحانی و بالادستی این نهاد درنظر گرفته شده و می شود؛ حال آنکه اردوگاه اصولگرایان همچنان برای رسیدن به آنچه «عمود خیمه وحدت» می خوانند، در حال دست و پا زدن هستند و البته وقتی پای محوریت جامعتین به میان می آید، اعتراف می کنند که اصولگرایی پایبند به هیچ فرد و هیچ تشکلی نیست.

فارغ از اینها اما «مجمع روحانیون مبارز» باردیگر دست به کار شده و برای سروسامان دادن به راهبرد انتخاباتی جریان اصلاحات، دیدارهایش با تشکل های اصلاح طلب را کلید زده است. آنها پس از گذشت نزدیک به 40 روز از دیدار با اعضای هیات رییسه فراکسیون امید مجلس، شامگاه دوشنبه همین هفته نیز با اعضای هیات رییسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان جلسه داده اند.

دو دیدار با یک نیت

شهریورماه 98 برای جریان اصلاحات متفاوت از هر ماه دیگری شروع شد؛ تفاوت از این جهت که پس از گذشت 3 سال و نیم از انتخابات اسفندماه 94 و تشکیل فراکسیون امید، مجمع روحانیون مبارز به عنوان حامیان اصلی «لیست امید» از فراکسیون اصلاح طلبان مجلس دهم دعوت کرد تا ضمن تجدید دیدار، از عملکردشان در طول این چندسال بگویند؛ اتفاقی که به نظر می رسید باید ماه ها پیش از این رخ می داد و شاید همین حساب کشی ها می توانست روی عکس یادگاری گرفتن عده ای و زنبیل گذاشتن شان در صف دیگران، تاثیرگذار شود؛ اما به هر حال، این دیدار تا 4 شهریورماه 98 به تعویق افتاد اما آن طور که برخی اعضای مجمع روحانیون و فراکسیون امید می گفتند، همین چندساعت گفت وگو توانست بسیاری از ابهامات را برطرف کند و نورافکنی بر نقاط ضعف و قوت عملکرد فراکسیون امید بیندازد. محمدرضا عارف در همان مقطع درباره این جلسه به خبرآنلاین می گوید: «جمع بندی ما این بود که باید یک گزارش کاری بدهیم و در عین حال تعامل مان را با نهادهای راهبردی جریان اصلاحات و همچنین احزاب اصلاح طلب داشته باشیم که اولین جلسه از این نوع را با مجمع روحانیون مبارز برگزار کردیم.» آن طور که عارف و برخی اعضای مجمع روحانیون مبارز می گفتند از همان نخستین جلسه قرار بر این شده بود تا جلسه مجمع با اصلاح طلبان به یک دیدار ختم نشود و این روند ادامه پیدا کند. از همین رو بود که دیروز پیرو همان خط و ربط های اعلام شده، جلسه ای دیگر این بار با اعضای شورای عالی سیاست گذاری برگزار شد.

در نشست دوشنبه اصلاح طلبان چه گذشت؟

محمدعلی ابطحی، از اعضای مجمع روحانیون مبارز درباره چند و چون جلسه این مجمع با اعضای شورای عالی سیاستگذاری به «اعتماد» می گوید: «اخیرا مجموعه هایی که به نوعی ارتباطی مستقیم یا غیرمستقیم با مجمع روحانیون مبارز دارند، در بحث انتخابات دیدارهایی مداوم در مجمع روحانیون سازمان داده شده است. به عبارت دیگر مجمع روحانیون مبارز علاقه دارد به این سمت پیش برود که وقتی برای یک جمعی، نیرو و اعتبار صرف می کند، بداند این جمع چه رویکرد و عملکردی داشته و دارد.»

او ادامه داد: «در جلسه روز دوشنبه، آقای عارف به عنوان رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گزارشی از عملکرد این شورا در طول انتخابات های گذشته از سال 92 تا انتخابات های کمیسیون ها در مجلس ارایه کرد که بیشتر روح صحبت های او گلایه هایی بود از کارشکنی هایی که از میان خودی ها در طول این ادوار مختلف شکل گرفته است.» ابطحی درباره گلایه هایی که عارف مطرح کرده است، گفت: «این گلایه ها عمدتا به برخی از احزاب داخل جبهه اصلاحات بازمی گشت.» او می گوید: «این جلسه بیشتر یک جلسه برای ارائه گزارش عملکردی بود که به همین منظور گزارش جامع و کاملی از رویه ها و عملکردها در طول این سال ها ارایه شد.» به گفته این عضو جامعه روحانیون مبارز، در ادامه این جلسه به جز عارف برخی افراد دیگر ازجمله ابراهیم اصغرزاده و فاطمه راکعی نیز صحبت کرده اند که در این میان، اصغرزاده چشم اندازی از وضعیت فعلی جامعه و مسائلی که انتخابات آینده پیش رو دارد، ارایه کرد. همچنین فاطمه راکعی گزارشی از روابط عمومی و خبررسانی این شورا ارایه داد. آن طور که ابطحی می گوید، آذر منصوری یکی دیگر از افرادی بود که در این جلسه نقطه نظراتی را طرح کرد. ابطحی گفت: «به نظر من گزارشی که به ویژه از سوی عارف ارایه شد، پر بود از عدم موفقیت ها در ارتباط با احزاب داخلی یا در ارتباط با جریان های داخل که به صورت مداوم منجر به عقب نشینی جریان فراکسیون امید در مجلس شد که البته این عدم پایبندی به تعهدات هم در درون دولت مشاهده شد و هم ازسوی برخی نمایندگان مجلس. مثال واضح این نمونه همان اظهارنظری بود که واعظی چندین بار مطرح کرد. اینها اتفاقاتی بود که رخ داده بود و فراکسیون امید رکب این مجموعه ها را خورده بود.»

راهبردی برای لیست اصلاحات

آن طور که محمدعلی ابطحی می گوید در این جلسه اعضای مجمع روحانیون مبارز هم نکاتی را مطرح کرده اند. او می گوید: «بعضی از اعضای مجمع روحانیون مبارز هم نظراتی را مطرح کردند که بیشتر دل نگرانی هایی بود درباره آینده انتخابات. نگرانی آنها از این بابت بود که مبادا افرادی بدون پایبندی به جریان اصلاحات انتخاب شوند که اگر روش شورای نگهبان روش گذشته باشد که به نظر می رسد، چنین باشد، بررسی اینکه در انتخابات آینده اصرار به معرفی برای همه کرسی ها داشته باشیم، مورد تردید جدی قرار خواهد گرفت. اصرار اصلی بر این محور قرار داشت که اگر اصلاح طلبان می خواهند لیستی ارایه کنند، لیست اصلاح طلب باشد نه لیستی که وقتی وارد مجلس می شوند، صف خود را جدا کردند.» او ادامه می دهد: «نکته دیگری که در این جلسه به عنوان یک نگرانی مطرح شد، این بود که با به راه افتادن این موج عدم اعتمادی که ایجاد شده، باید برای داشتن یک حرف متفاوت و حضور افراد متفاوت فکری شود،چراکه مشخص نیست جامعه چقدر آماده پذیرش دیدگاه های اصلاح طلبانه باشد.» ابطحی این را هم گفت که اصرار و تاکید مطلق همه اعضای حاضر در این جلسه بر مشارکت اصلاح طلبان در این انتخابات بود اما مشارکت الزاما به معنای ارایه لیست برای همه کرسی ها نیست؛ به عبارت دیگر قرار است به تعداد کاندیداهایی که از صافی شورای نگهبان عبور می کنند، حتی اگر کمتر از 30 نفر بودند، آنها به عنوان نامزدهای انتخاباتی ازسوی اصلاح طلبان معرفی شوند.» اشاره ای ضمنی به آنچه در گزارش های چند روز گذشته «اعتماد» با عنوان «راهبرد اقلیت موثر اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم» مورد تاکید قرار گرفته بود.

آخرین حذف و اضافه در «جامعه روحانیت مبارز تهران»

روز گذشته اخباری دست به دست می شد با این مضمون که واژه های «مبارز» و «تهران» از عنوان تشکل «جامعه روحانیت مبارز تهران» حذف شده است. صحت و سقم این موضوع آن قدر محل تردید بود که آن را با «سیدرضا اکرمی» از اعضای جامعه روحانیت مبارز در میان گذاشتیم و او درحالی که حذف عنوان «تهران» از نام این تشکل را تایید کرد اما به «اعتماد» گفت: «این واژه پس از اصلاح اساسنامه حذف و کشور جایگزین آن شد.» او حذف «مبارز» را کذب محض دانست. غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز در باره حذف واژه «مبارز» به ایرناپلاس گفته است: «این خبر صحت ندارد و کذب است واژه «تهران» سال 86 حذف و «کشور» جایگزین آن شده است.» 3 سال پیش، مرحوم جعفر شجونی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز به تابناک گفته بود: «دبیرکل فقید جامعه روحانیت مبارز تاکید می کرد، لفظ مبارز از عنوان جامعه روحانیت مبارز حذف شود. دلیل این امر، آن بود که اکنون دوران مبارزه ای که روحانیت مبارز با رژیم ستم شاهی داشت، گذشته و الان در مسیر خدمت و خدمت رسانی هستیم.»