آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۷
جهان
۱۳

با ادعای حمایت از اویغورها

امریکا 28 شرکت چینی را تحریم کرد

دولت واشنگتن فاز تازه ای از جنگ تجاری خود با دولت پکن را با تحریم 28 شرکت و سازمان چینی آغاز کرد اما کوشید به این اقدام اقتصادی خصمانه پوشش بشردوستانه بدهد و ادعا کند، این کار را در حمایت از اقلیت مسلمان اویغور که توسط دولت چین سرکوب می شوند، انجام داده است.به گزارش بلومبرگ، 28 سازمان و شرکت چینی که به بهانه دست داشتن در نقض حقوق مسلمانان اویغور در فهرست تحریم های امریکا قرار گرفته اند، شامل سازمان های امنیتی و شرکت های مشهور فعال در حوزه تکنولوژی دوربین های نظارتی و هوش مصنوعی هستند که اتفاقا بازار خوبی نه فقط در امریکا بلکه در سراسر جهان دارند. طبق برخی برآوردها یک سوم از بازار جهانی دوربین های نظارتی تحت کنترل شرکت های چینی است.

یکی از این شرکت ها هم به عنوان باارزش ترین شرکت استارتاپی حوزه هوش مصنوعی در جهان شناخته شده است. به موجب این تحریم ها، این 28 سازمان و شرکت چینی از تجارت با شرکت های امریکایی بدون کسب مجوز از دولت امریکا منع می شوند.

واشنگتن ادعا می کند برای حمایت از اویغورها این تحریم ها را وضع کرده اما این تحریم ها روز دوشنبه درست در همان روزی که مذاکره کنندگان امریکایی و چینی در تدارک آماده سازی مذاکرات در سطح عالی در روز پنجشنبه (فردا) در واشنگتن بودند، اعلام شد.