آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۳
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

فضیلت تراشی برای عناصر منحرف به بهانه معرفی مساجد

کتابی تحت عنوان «مساجد دارالخلافه» با حمایت شهرداری تهران درباره مساجد محلات مرکزی و قدیمی تهران منتشر و در آذرماه 1396 طی مراسمی با حضور جمعی از اعضای شورای شهر تهران رونمایی شد که در آن کتاب به بهانه معرفی مساجد قدیمی تهران، برخی از عناصر فرقه ضاله بابیه و فراماسون و درباری مورد تجلیل و گرامیداشت قرار گرفته و برای شان رزومه های پرفضیلت تراشیدند. این کتاب اخیرا در میان ائمه جماعت مساجد توزیع شده است.

گفتنی است در این کتاب عنصر معلوم الحالی همچون «شیخ هادی نجم آبادی»، وصی میرزا عیسی وزیر معرفی شده که اموال وی را صرف ساخت بیمارستان و مدرسه و مسجد نموده. این کتاب مدعی است «نجم آبادی» موقعیت اجتماعی برجسته ای داشته و به دلیل ارتباط گسترده با طیف های مختلف فکری و اجتماعی، متهم به بابیگری شده است!

در حالی که تورج امینی (از مورخین وابسته به فرقه ضاله بهاییت) و همچنین تورج اتابکی از پژوهشگران تاریخ در دانشگاه لیدن هلند، هادی نجم آبادی را بابی دانسته و تورج امینی کتاب «تحریر العقلا» نگارش نجم آبادی را دلیل ادعایش دانسته است. افسانه نجم آبادی نوه هادی نجم آبادی نیز وی را بابی معرفی کرده است. ضمن اینکه از جمله شاگردان وی بابی ها و ازلی های بدنامی همچون ملک المتکلمین و ناظم الاسلام کرمانی از فراماسون های معروف بوده و دیگر اینکه هادی نجم آبادی خود نیز از اعضای فراموشخانه، اولین تشکیلات فراماسونری در ایران نیز بوده است.

اما دیگر عنصر بدنامی که در کتاب «مساجد دارالخلافه» مورد تجلیل و گرامیداشت قرار گرفته، محمدحسن شریعت سنگلجی است که توسط مولف کتاب به لقب «آیت الله» هم ملقب گشته است! در این کتاب «شریعت سنگلجی» بانی مسجدی در تهران و شاگرد بزرگانی همچون آیت الله سیدابوالحسن اصفهانی و شیخ فضل الله نوری معرفی شده ولی از عقاید منحرف او تنها با عنوان عقاید خاص یاد شده که مقالات و انتقادات بسیاری را به همراه داشته است! برای اینکه دریابیم این نوشته های کتاب «مساجد دارالخلافه» درباره شریعت سنگلجی تا چه حد با واقعیت انطباق دارد، تنها سخنی از حضرت امام خمینی رحمه الله علیه درباره او را می آوریم، باشد که دیگر برای انتشار چنین جعلیات و اکاذیب انحرافی از بزرگان هزینه نکنند.

امام درباره شریعت سنگلجی می فرمایند: «در این میان چند تن آخوند قاچاق (مانند شریعت سنگلجی) که از علم و تقوا یا دست کم تقوا‏‎ ‎‏عاری بودند به نام روحانیت ترویج کردند و با نام اصلاحات برخلاف‏‎ ‎‏دین، آنها را به نوشتن و گفتن وادار کردند؛ و کتاب های آنها را با اجازه اداره‏‎ مطبوعات با خرج خود یا کسانی که گول خورده بودند به طبع‏‎ ‎‏می رسانند و اگر کتابی بر ضد آن نوشته می شد طبع آن را اجازه‏‎ ‎‏نمی دادند. چنانکه کتاب «اسلام و رجعت» که (توسط شریعت سنگلجی) نوشته شد. یکی از روحانیین‏‎ ‎‏قم کتاب «ایمان و رجعت» نوشت و دروغ پردازی و خیانت کاری سنگلجی‏‎ ‎‏را آفتابی کرد و نگذاشتند طبع شود، اکنون هم خطی موجود است.»

با انتشار و توزیع چنین کتاب هایی در مدح و تجلیل از فراماسون ها و بهایی ها و عناصر ضد دین، پر بیراه هم نبود که شهرداری تهران بازسازی و ترمیم و موزه سازی خانه میرزا نصرالله بهشتی موسوم به ملک المتکلمین (از عناصر بابی مذهب که نقش عمده ای در انحراف مشروطه داشت و لقبش را هم تاریخ پردازان فراماسون برایش جعل کردند) را در دستور کار خود قرار داد و از آن طرف نسبت به تخریب خانه آیت الله شهید شیخ فضل الله نوری بی تفاوت است.

روح فتحعلی شاه قاجار در مراسم روز تهران!

مراسمی که دوشنبه شب با عنوان روز تهران برگزار شد، سوالات فراوانی در پی دارد که اساسی ترین آن، برگزاری این مراسم در برابر تخت مرمر فتحعلی شاه قاجار است.

امیرحسین جوانشیر منتقد  فرهنگی در گفت وگو با خبرنگار کیهان گفت: مراسم روز تهران که توسط شهرداری تهران برگزار شد، پرسش ها و شائبه هایی در بر دارد. مراسم در کاخ گلستان برگزار و با افتخار از آن به عنوان نماد تهران یاد شد؟ همان طور که در تصاویر منتشر شده از مراسم نیز مشخص است، پشت سر ظریف (وزیر خارجه)، محسن هاشمی (رئیس شورای شهر) و حناچی (شهردار تهران) تخت مرمر فتحعلی شاه وجود دارد و با نور آبی فیروزه ای هم تزیین شده است! همچنین حناچی در این مراسم با ذوق زدگی خاصی از تاریخ آن مکان سخن گفت، که گویی فراموش کرده است شهردار تهران پس از انقلاب است!

وی افزود: چرا مراسم روز تهران در این مکان برگزار شد؟ چرا مناطق دیگری که یادآور انقلاب هستند و یا اماکن مقدس و یا نقاطی که شهدا به خاک سپرده شده اند و نماد اصلی تهران بعد از انقلاب محسوب می شوند، برای برگزاری این مراسم انتخاب نشد؟ چرا کاخ دیگری را انتخاب نکردند؟ چون کاخ گلستان مرکز بسیار بدنامی است و حتی در دوران سیاه پهلوی نیز بخش هایی از آنکه حرم سرای فتحعلی شاه قاجار بود،تخریب شد! آیا این مراسم در ادامه حرکت مشکوک حذف نام شهدا از معابر است که نامی از شهدای شهر تهران در آن نیامد؟

جوانشیر اظهار داشت: سوال این است که آیا برگزاری این مراسم می تواند اتفاقی و بدون برنامه ریزی قبلی باشد؟ نکته قابل تامل این است که از نظر دیپلماتیک، محل سخنرانی می تواند یک نماد باشد. وقتی وزیر امور خارجه در مکانی که نماد نظام دیکتاتوری پادشاهی است سخنرانی می کند برای مخاطب، چه پیامی ارسال می کند؟

این کارشناس ادامه داد: در مراسمی که با نام تهران برگزار شد، مردم حضور نداشتند و فقط چند نفر از شخصیت های سیاسی و دیپلمات های خارجی حاضر بودند. همچنین جای سوال است که چرا در شرایط سخت اقتصادی، این مراسم در کاخ برگزار شده و برای ضیافت شام، ریخت و پاش شده است.

جوانشیر در پایان تصریح کرد: همه این اتفاقات، نمادی از مدیریت و تفکر به اصطلاح اصلاح طلبی است که در دولت و شهرداری حاکم است. آنها در این مراسم، تفکر خود که دوری از مردم است را نشان می دهند.

واکنش هنرمندان کاریکاتور به پیروزی های یمن و جنایات آل سعود

نمایشگاه کارتون و کاریکاتور یمن، طی مراسمی با حضور سردار عبدالرضا آزادی معاون فرهنگی هنری سازمان بسیج مستضعفین و جمعی از هنرمندان و اهالی رسانه، روز گذشته در تالار اسوه تهران گشایش یافت.

محمد حبیبی، مدیرعامل انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس، در این مراسم به خبرنگار کیهان گفت: مظلومیت مردم یمن و به ویژه کودکان آن کشور باعث شد تا این انجمن مطابق سیاست ها و اهداف خود واکنش نشان دهد.

وی افزود: انجمن هنرهای تجسمی انقلاب برای اعلام حمایت از مردم مظلوم یمن، از هنرمندان پیشگام انقلابی دعوت کرد و آنها هم خلق اثر کردند و مجموع این آثار نمایشگاهی شد که امروز 16 مهر در تالار اسوه شاهد افتتاحش بودیم.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی، دبیر نمایشگاه کارتون و کاریکاتور یمن نیز در گفت وگو با خبرنگار کیهان گفت: وقتی مردم مظلوم یمن بیش از سه سال مورد هجمه رژیم آل سعود و حامیانش قرار گرفتند. ما شاهد سکوت مرگبار رسانه های غربی بودیم. این درحالی بود که در هر 10 دقیقه یک کودک به شهادت می رسید که الان به هر هفت دقیقه یک کودک رسیده است. اما به محض اینکه رزمندگان غیور یمنی تاسیسات نفتی عربستان را هدف قرار دادند و در یک اقدام غافلگیر کننده که شبیه عملیات بیت المقدس بود هزاران نفر از مزدوران سعودی را کشتند و زخمی کردند و به اسارت گرفتند، ناگهان رسانه های غربی صدایشان درآمد! این نشان می دهد که در دنیای سلطه، ارزش نفت بالاتر از ارزش انسان هاست. به همین دلیل هم ما تصمیم گرفتیم که این معادله نابرابر را به زبان هنر به چالش بکشیم.

وی افزود: با فراخوان ما هنرمندان این حوزه ظرف مدت کوتاهی واکنش سریع نشان دادند و نمایشگاهی از 11 هنرمند با 38 اثر را آماده کردند که در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.