آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
خبر
۸

خبر

محاکمه تیم طرح ترور سرلشکر سلیمانی

ایرنا : دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان اعلام کرد: اعضای تیم پروژه ترور سرلشکر سلیمانی به اتهام مشارکت در اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، محاربه و کمک به سرویس های اطلاعاتی کشورهای بیگانه و متخاصم تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند.

دادخدا سالاری روز گذشته در تشریح جزئیات طرح ترور سرلشکر سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: باتوجه به اشراف کامل اطلاعاتی سازمان اطلاعات سپاه و با احکام و دستورات قضایی تمامی عناصر اصلی و محوری تیم ترور، همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی ظرف کمتر از 10ساعت در چندین نقطه مختلف مورد ضربه قرار گرفتند و دستگیر شدند. او با اشاره به اینکه این پروژه صرفا در مرحله طراحی باقی نمانده بود، افزود: تمامی عملیات اجرایی این پروژه از قبیل جذب جاسوس، آموزش آنان، تهیه سلاح و مهمات و مواد منفجره و وسایل و تجهیزات ارتباطی و نظامی در سطح وسیع و گسترده تهیه و از سوی پشتیبانان طرح از طریق یکی از مرزها به داخل کشور منتقل و آماده بهره برداری بود. این مقام ارشد قضایی در استان کرمان اظهار کرد: سازمان اطلاعات سپاه از 6ماه قبل از دستگیری اعضای این تیم ترور در شهریور ماه سال جاری، اقدامات و فعالیت های این تیم را در خارج و داخل کشور به صورت شبانه روزی مورد رصد اطلاعاتی قرار می داده است. او با بیان اینکه جبهه کفر و نفاق طرح ترور سردار سلیمانی را به عنوان روشن کردن فتیله انفجار بزرگ آن هم در ایام فاطمیه یا عاشورای حسینی در دستور کار سرویس های مشترک استکبار قرار دادند، افزود: معاندان با انجام این ترور قصد ایجاد اختلاف و شروع جنگ داخلی بین جامعه متحد اهل تسنن و شیعه را داشتند و از سوی دیگر با این اقدام می خواستند جنگ خانمان سوز عرب و عجم را بر افروخته و با این ترور در جهان اسلام بین برادران شیعه و سنی اختلاف بزرگ و تاریخی به وجود آورند. این مقام ارشد قضایی در استان کرمان بیان کرد: یکی دیگر از اهداف این عملیات این بود تا جبهه مقاومت جهان اسلام را زمین گیر و دچار شکست کنند.

موافقت هیات وزیران با ایجاد یک شهرستان در استان فارس

ایسنا : با موافقت هیات وزیران شهرستان بیضاء به مرکزیت شهر بیضاء از ترکیب بخش های مرکزی و بانش در تابعیت استان فارس ایجاد می شود. با انتزاع روستاها، مزارع و مکان های مرجانک، ریجان، گردان، زیادآباد، سسنیان، بسارجان، قصرملا، باقرآباد، بهشت آباد، خیرآباد، شیدان، چاه چاه و رحمت آباد از دهستان بیضاء بخش بیضاء شهرستان سپیدان و الحاق آن به دهستان بانش همین بخش که تایید شده به مهر دفتر هیات دولت است، نیز موافقت شد.

مخالفت مجلس با استخدام بدون آزمون 2 درصد از نخبگان

دنیای اقتصاد : نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز و در جریان بررسی جزئیات لایحه مالیات ارزش افزوده، ماده 24 این لایحه را بررسی و با استخدام بدون آزمون 2 درصد از نخبگان در سازمان مالیات ارزش افزوده مخالفت کردند. نمایندگان به پیشنهاد حذف این ماده رای موافق دادند. در صورت تصویب این ماده، سازمان مالیات ارزش افزوده می توانست 2 درصد از بین نخبگانی که مورد تایید بنیاد نخبگان هستند استخدام داشته باشد. تاکنون نمایندگان بیش از 20 ماده از لایحه مالیات ارزش افزوده را تصویب کرده اند.

تحقیق و تفحص از سازمان بنادر و دریانوردی

خبر دیگر از مجلس آنکه قاسم احمدی لاشکی رئیس فراکسیون بنادر و دریانوردی مجلس از تحقیق و تفحص از سازمان بنادر و دریانوردی کشور خبر داد. احمدی لاشکی در گفت وگو با «ایسنا» اظهار کرد: با توجه به قراردادهای نجومی و پیچیده به نام هوشمندسازی بنادر، تحقیق و تفحصی با این محور را کلید زده ایم. در این تفحص محورهای دیگری همچون عدم اجرای طرح جامع خدمت رسانی به ایثارگران و برکناری نیروهای ایثارگر و متخصص از پست های مدیریتی و همچنین حیف و میل بیت المال در برگزاری مراسم و مجالس قرار دارد.

حضور جمعی از نمایندگان در مراسم راهپیمایی اربعین

در خبری دیگر، اکبر رنجبرزاده عضو هیات رئیسه مجلس از حضور جمعی از نمایندگان در مراسم راهپیمایی اربعین امسال خبر داد.

اعلام وصول سوال از وزیر کشور

همچنین هیات رئیسه مجلس دیروز سوال سیده فاطمه حسینی از وزیر کشور درخصوص عملکرد این وزارتخانه در زمینه آسیب های اجتماعی پنج گانه را اعلام وصول کرد.

عامل اصلی سیل شیراز

خبر دیگر از مجلس آنکه بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل نود با اشاره به جلسه این کمیسیون درباره حادثه سیل شیراز گفت: عامل اصلی این سیل تصرف حریم رودخانه بود که این موضوع به عنوان یک عامل انسانی، عامل مشترک بسیاری از سیل های اخیر در کشور است.

برندگان نوبل فیزیک 2019 معرفی شدند

دنیای اقتصاد : جایزه نوبل فیزیک امسال به طور مشترک به سه نفر اهدا شد که یکی از آنها نیمی از جایزه 1/ 1 میلیون دلاری را به خود اختصاص داد و نیمه دوم به طور مساوی بین دو تن دیگر تقسیم شد. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، نیمی از جایزه نوبل امسال به جیمز پیبلز آمریکایی-کانادایی، به خاطر کشفیات نظری اش در زمینه کیهان شناسی فیزیکی تعلق گرفت و میشل میر و دیدیه کولوز که هر دو سوئیسی هستند، برای کشف یک سیاره فراخورشیدی درحال چرخش به دور ستاره ای شبیه به خورشید، بخش دیگر جایزه را به خود اختصاص دادند.

در پژوهش پیبلز، این استاد بازنشسته دانشگاه پرینستون، کیهان با میلیاردها کهکشان و خوشه های کهکشانی آن مورد بررسی قرار گرفته است که می تواند به عنوان پایه های درک تاریخچه کیهان از زمان بیگ بنگ تاکنون تلقی شود.  میشل میر اخترشناس که یک استاد دانشگاه ژنو است و دیدیه کولوز از پژوهشگران آزمایشگاه کاوندیش دانشگاه کمبریج و مدرس دانشگاه ژنو، به طور مشترک کهکشان راه شیری را مورد بررسی قرار دادند. آنها موفق شدند در سال 1995 نخستین سیاره فراخورشیدی خارج از منظومه شمسی را کشف کنند. این کشف آنها منجر به تحول بزرگی در ستاره شناسی شد.