آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
سیاست
۳

خبر

ماجرای ترور قاسم سلیمانی به روایت دادستان کرمان

دادخدا سالاری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان جزییات طرح ترور سرلشکر سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه را تشریح کرد و گفت: «عناصر اصلی تیم ترور سرلشکر سلیمانی ظرف کمتر از 10 ساعت دستگیر شدند.» به گزارش مهر، دادخدا سالاری توضیح داد: «با توجه به اشراف کامل اطلاعاتی سازمان اطلاعات سپاه و با احکام و دستورات قضایی تمامی عناصر اصلی و محوری تیم ترور، همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی ظرف کمتر از 10 ساعت در چندین نقطه مختلف مورد ضربه قرار گرفتند و دستگیر شدند.» دادستان عمومی و انقلاب کرمان با اشاره به اینکه این پروژه صرفا در مرحله طراحی باقی نمانده بود، اعلام کرد: «تمامی عملیات اجرایی این پروژه از قبیل جذب جاسوس، آموزش آنان، تهیه سلاح و مهمات و مواد منفجره و وسایل و تجهیزات ارتباطی و نظامی در سطح وسیع و گسترده تهیه و از سوی پشتیبانان طرح از طریق یکی از مرزها به داخل کشور منتقل و آماده بهره برداری بود.» او ادامه داد: «سازمان اطلاعات سپاه از شش ماه قبل از دستگیری اعضای این تیم ترور اقدامات و فعالیت های این تیم را در خارج و داخل کشور به صورت شبانه روزی مورد رصد اطلاعاتی قرار می داد.» اعضای تیم پروژه ترور به اتهام مشارکت در اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، محاربه و کمک به سرویس های اطلاعاتی کشورهای بیگانه و متخاصم تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند.» پیش از این نیز حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه پنجشنبه 11 مهر از طرح ترور ناموفق قاسم سلیمانی خبر داده بود.

حمایت «اتحاد ملت» از ورود زنان به ورزشگاه ها

حزب اتحاد ملت به مناسبت حضور زنان در ورزشگاه آزادی بیانیه ای منتشر کرد. به گزارش پایگاه خبری امتداد، اعضای این حزب در بیانیه مذکور نوشتند: «سرانجام پس از سال ها مطالبه گری و انتظار، درهای ورزشگاه آزادی دو روز دیگر به روی زنان ایرانی گشوده می شود تا زنانی که موفق به خرید بلیت شده اند، بتوانند بدون گزینش برای تماشای بازی تیم ملی کشورشان به ورزشگاه بروند.» در این بیانیه همچنین این سوالات مطرح شد که: «ما در عین حال پاسخگویی به این سوال را هم ضروری می دانیم که چرا تحقق چنین مطالبه ای که با هیچ کدام از موازین دینی و قانونی کشور مغایرتی ندارد، باید تا این حد به طول بینجامد و چرا تا این حد با آن سختگیرانه برخورد شود که دختری جوان، زنده یاد سحر خدایاری، که خاطره او در این روزهای شادی ورود زنان به ورزشگاه ها با ماست، خود را به آتش بکشد؟ چرا نباید مطالبه حضور زنان در ورزشگاه ها پیش از آنکه موضوع محافل ورزشی خارج از کشور شود و فدراسیون جهانی فوتبال رسما در مورد آن اعلام موضع و ورود کند، محقق شود؟ کدام مصلحتی ایجاب می کند که خواسته زنان که نیمی از پیکره جامعه هستند، تنها پس از چنین فراز و فرودهایی تحقق یابد؟» همچنین در این بیانیه آمده است: «در حال حاضر نرخ بیکاری زنان در ایران دو برابر مردان است و در حالی که در اکثر نظرسنجی ها اولین مطالبه زنان اشتغال است، زنان دو برابر مردان پشت درهای کسب فرصت های شغلی می مانند. در حال حاضر تنها شش درصد از نمایندگان مجلس زن هستند. علاوه بر این زنان در میان وزرا، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت و سایر نهادهای تصمیم گیرنده برای زندگی شان حضور ندارند. قوانین مربوط به خانواده از جمله قوانین طلاق، حضانت، حق اشتغال، خروج از کشور، ارث و... بدون در نظر گرفتن امکان خوانش جدید و متناسب با شرایط زمان و مکان و تغییرات اجتماعی از متون دینی، یک طرفه و با نادیده گرفتن حق زنان تنظیم شده است.» اعضای حزب اتحاد ملت با تاکید بر مواردی چون تعیین تکلیف و اصلاح سن قانونی ازدواج و منع ازدواج کودکان و انتخاب سبک زندگی و پوشش نوشته اند: «‎مجموع این مطالبات معطوف به حقوق اجتماعی، فرهنگی و سیاسی زنان ایرانی، مورد حمایت حزب اتحاد ملت ایران اسلامی است و تا تامین آنها، خود را در کنار همه زنان و مردان برابری خواه و عدالت‍جوی ایرانی می داند که برای محو همه مصادیق تبعیض، تلاش صادقانه و خالصانه می کنند.»

هزار و 800 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان وجود دارد

اسدالله عباسی، سخنگوی هیات رییسه مجلس با اشاره به جلسه ای در مورد یارانه ها گفت: «یارانه ها به چند گروه تقسیم می شوند. 100 هزار میلیارد تومان آن از بودجه سنواتی به صورت نقدی پرداخت می شود، بخشی از آن حکمی دارد ولی مبالغش پیش بینی نشده است که حدود 140 هزار میلیارد تومان است و بخشی 73 هزار میلیارد تومان تسهیلات است که از طریق بانک ها پرداخت می شود و بین هزار و 300 هزار میلیارد تومان تا هزار و 800 هزار میلیارد تومان هم یارانه پنهان است.» به گزارش تسنیم، او ادامه داد: «قیمت حامل های انرژی مثل نفت، گازوییل، بنزین، نفت گاز و آب و برق به نسبت فوب خلیج فارس ارزان در اختیار مردم قرار می گیرد ولی عادلانه توزیع نمی شود. به طوری که مصرف انرژی ثروتمندان 23 برابر بیشتر از سایر اقشار است. یا در مورد یارانه دارو مصرف ثروتمندان 19 و نیم درصد بیشتر است و این نیازمند ساماندهی است.»

آغاز فعالیت انتخاباتی مجمع نیروهای خط امام (ره)

یک عضو مجمع نیروهای خط امام از وارد شدن تشکل سیاسی متبوع خود به موضوع انتخابات در جلسات اخیر شورای مرکزی خبر داد و گفت: «نظر ما شرکت در انتخابات است اما باید ببینیم فیلتر شورای نگهبان در این زمینه چگونه عمل می کند.» به گزارش ایسنا؛ قاسم مهرزاد صدقیانی درباره آخرین فعالیت های مجمع نیروهای خط امام برای انتخابات مجلس اظهار کرد: «جلسات شورای مرکزی به صورت مرتب برگزار می شود و در جلسه اخیر نیز کمیته انتخابات ما تشکیل شد. همچنین راجع به موضوع انتخابات و وضعیت کلی کشور و خط مشی اصلاح طلبان شورای سیاستگذاری نیز بحث و تبادل نظر انجام شد.»