آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
سیاست
۴
پارلمان

بازخوانی پرونده بورسیه های غیرقانونی پس از 5 سال توسط محمود صادقی

همان ها که بورسیه غیرقانونی گرفتند، فرجی دانا را استیضاح کردند

ظهر چهارم خرداد ماه 93 بود، خبری به سرعت خبرگزاری های داخلی و خارجی فارسی زبان را درنوردید و به بطن جامعه منتقل شد؛ «تخلف بیش از 3000 دانشجوی بورسیه.» مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم وقت در جریان نشست خبری خود این موضوع را مطرح کرد و مجلس اصولگرای نهم بلافاصله اعلام کرد که موضوع را بررسی خواهد کرد. محمدعلی پورمختار که در آن زمان، ریاست کمیسیون اصل 90، نهمین دوره مجلس را برعهده داشت، درحالی موضوع بورسیه ها را بررسی کرد و طی نامه ای رسمی به وزارت علوم موضوع تخلف 3 هزار بورسیه غیرقانونی را رد و تاکید کرد که تنها 36 مورد از آنها اطلاعات خود را خلاف واقع ثبت کرده اند.

مساله بورسیه های غیرقانونی انتقادات رهبری را نیز در پی داشت و ایشان در جریان دیدار خود با اساتید دانشگاه ها که سیزدهم تیر ماه سال 96 برگزار شد، گفتند: «در مساله بورسیه ها به خیلی ها ظلم شد که خلاف قانون، تدبیر و اخلاق بود.» حالا از نخستین روزی که موضوع بورسیه های غیرقانونی مطرح شد، 5 سال و 4 ماه و 13 روز می گذرد، ولی مساله نه آن چنان که باید شفاف شده و نه بورس گیرندگان و متخلفان اعلام شدند، فقط گاه و بی گاه خبری از حکم دیوان عدالت اداری برای بازگشت فلان فردی که نامش در لیست بورسیه ها بوده، به دانشگاه به میان می آید.

روز گذشته نوبت به سوال محمود صادقی از منصور غلامی، وزیر علوم دولت دوازدهم درباره همین موضوع رسید. پس وزیر علومی که به زعم نماینده اصلاح طلب تهران از «جسارت و شجاعت لازم برای دفاع از حقوق دانشگاهیان برخوردار نیست» به صحن علنی مجلس آمد تا از بورسیه ها بگوید.

غلامی با متنی از پیش تنظیم شده در صحن بهارستان حاضر شد و پس از روخوانی اعداد و ارقام و متن، تاکید کرد که «برخوردهای یکی، دو ساله اخیر با بورسیه ها صحیح نبوده است.»

وزیر علوم دولت دوم روحانی همچنین تصریح کرد که این وزارتخانه هیچ آمار و اطلاعاتی مبنی بر ارتباط دریافت کنندگان بورسیه با افراد خاصی ندارد. این مقام مسوول البته تمام موضوع بورسیه های غیرقانونی را رد نکرد، بلکه صرفا گفت: «3 هزار و 600 نفر از سال های 85 تا 92 بورسیه گرفته اند که از این تعداد بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای بورسیه بودند.» با پایان اظهارات غلامی نوبت به صادقی رسید.

عمده اظهارات این نماینده مجلس حول محور چگونگی ایجاد زمینه های این تخلف گذشت. او یادآوری کرد که در سال 85 با تصمیم شورای مرکزی بورسیه و موافقت وزیر علوم دولت احمدی نژاد، روند قانونی برهم خورد و برگزاری آزمون جهت بورس از بین رفت. سال 87 دستورالعمل عوض شد و افراد دارای «خدمات فرهنگی» نیز مشمول دریافت بورس قرار گرفتند. حداقل معدل 14 برای کارشناسی و معدل 16 برای کارشناسی ارشد تعیین شد ولی وزیر علوم وقت با آن موافقت نکرد، اما اقدامات متوقف نشد و چندی بعد لیست رشته های ضروری برای اعزام حذف شد و درنتیجه افرادی از امتیاز بورسیه برخوردار شدند که فارغ التحصیل رشته های ضروری نبودند و «فوقع ماوقع.»

صادقی اما در بخش های پایانی اظهاراتش درحالی که تن صدایش بلندتر از حالت معمول بود، با فریاد از لیستی 100 نفره از مقامات مسوول در نهادهای نظامی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ائمه جماعات و... خبر داد که فرزندان شان در لیست دریافت کنندگان بورسیه ها بوده اند. این اظهارات درست نقطه مقابل گفته های وزیر علوم بود که تاکید داشت ارتباطی بین مقامات و دریافت کنندگان بورسیه غیرقانونی نبوده است. صادقی همچنین بدون بردن نام به نماینده ای در دوره های هفتم و هشتم مجلس اشاره کرد که افراد قابل توجهی را برای بورسیه شدن معرفی کرده بودند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس که به دلیل بی اختیار بودن وزارت علوم در این پرونده حاضر نشد سوالش را به رای بگذارد، تاکید کرد که اظهاراتش برای ثبت در تاریخ است. صادقی گفته های خود را با یادی از فرجی دانا پایان داد تا وزیر علوم به سلامت از بهارستان بگذرد: «فرجی دانا ایستادگی کرد اما همان نمایندگانی که در مجلس قبلی از رانت و بورسیه استفاده کرده بودند، او را استیضاح کرده و دولت را با چالش مواجه کردند.»