آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۳
اقتصادی
۴

رئیس سازمان بورس: قوانین بازار پایه یک شبه اجرا نشده است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اصلاح قوانین بازار پایه بورس به سال گذشته باز می گردد و در بهمن ماه 1397 این موضوع اعلام عمومی شد.

شاپور محمدی در برنامه پایش افزود: در اسفند ماه دو ابلاغیه رسمی در سایت فرابورس ایران با موضوع اصلاح قوانین بازار پایه منتشر شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با توجه به حقوق سهامداران مبنی بر تمایل برای خروج از بازار و همچنین تمهیدات فنی اعلام شد مقررات جدید در خرداد ماه و پس از 70 روز کاری اجرایی می شود. این زمان سپری شد و در روز اجرا بعضی از هم وطنان عنوان کردند ابعاد فقهی موضوع بررسی نشده و نقدهایی هم با محور دامنه نوسان، تعداد حراج ها و مظنه ها مطرح شد. در آن مقطع وزیر مقرر کرد موضوع در شورایعالی بورس مطرح و شرایط مجددا بررسی شود. بنابراین اجرای مقررات جدید در بازار پایه برای بررسی مجدد متوقف شد.

شاپور محمدی افزود: موضوع در کمیته فقهی مطرح شد و پس از آن با کانون نهادهای سرمایه گذاری؛ کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار و دو تن از اعضای شورایعالی بورس نشست های متعددی انجام شد. بنابراین اینکه گفته شود قوانین یک شبه اجرا شده به هیچ عنوان صحت ندارد.

وی با بیان اینکه دامنه نوسان نیز با توجه به حجم معاملات قابل تغییر است، افزود: 1200 خبر در روزنامه ها و شبکه های اجتماعی با موضوع اصلاح مقررات بازار پایه منتشر شده و به هیچ عنوان قوانین یک شبه اجرا نشده است.

دبیر شورایعالی بورس در پاسخ به احتمال ایجاد رانت در فرایند اصلاح قوانین پایه گفت: اطلاعات و اخبار اصلاح قوانین بازار پایه 96 میلیون بار دیده شده و در مقاطع مختلف گفته شده دامنه نوسان در سه بازار به ترتیب سه درصد، دو درصد و یک درصد است.

وی ادامه داد: در روز دوشنبه آگهی از سوی فرابورس اعلام عمومی شد و فردای آن روز بازار پایه مثبت بود. روز چهارشنبه بازار منفی شد اما در همان روز 37 هزار نفر فروشنده و 41 هزار نفر خریدار بودند. با حضور این 41 هزار نفر امکان رانت اطلاعاتی وجود دارد؟ موضوعی که همه از آن مطلع هستند دیگر اطلاعات مخفی نیست. پس از مصوبه یکی از اعضای شورایعالی بورس تمام موارد را اعلام کرد. باید به عده ای که با رفتار خود سرمایه گذاران را نگران کردند گفت سهام ارزنده به هیچ وجه آسیب نمی بینند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: ما در کشور 13 میلیون سهامدار داریم و 300 هزار نفر به صورت هفتگی در بازار فعالیت می کنند. از این میزان 20 یا 30 هزار نفر در بازار پایه فرابورس حضور دارند. بعضی از این افراد ممکن است سهمی را با قیمت بالا داد و ستد کرده باشند.اما اطمینان داشته باشید زمانی که سهمی ارزنده است به قیمت باز می گردد.

همچنین مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، از برگزاری جلسه ای با نمایندگان سهامداران و فعالان بازار پایه فرابورس برای بررسی آخرین تحولات این بازار خبر داد.

محسن خدابخش در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ضمن برشمردن پیشنهادهای دهگانه در این نشست گفت: مقرر شد در صورت وجود صف خرید و فروش برای نمادهای بازار پایه، امکان افزایش دامنه نوسان به ترتیب برای بازارهای زرد، نارنجی و قرمز به پنج، چهار و دو درصد وجود داشته باشد و شرایط صف در آینده تعریف می شود.