آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
سیاست
۴
تاریخچه ترورهای موساد : برخیز و اول بکش (294)

فصل بیست و هفتم: یک نقطه پایین - در به در به دنبال عادل و عماد

رونن برگمن مترجم: منصور بیطرف

دیسکین در سال 1956 متولد و خدمت نظام وظیفه سربازی اش را در واحد شناسایی شاکد گذرانده بود و سپس به فرماندهی آن بخش رسید. در سال 1978 او به شین بت ملحق و به عنوان یک کارشناس پرونده در قلمروهای فلسطینی و لبنان مشغول به کار شد. تسلط او بر زبان عربی عالی و در کارش نمونه بود، به همین خاطر به سرعت رده اش بالاتر رفت. دیسکین به غایت خشن بود و شدیدا هم از زیردستانش و هم بالادستانش انتقاد می کرد. مشخص بود که اگر او در خرد کردن شبکه ترور حماس در کرانه باختری موفق می شد، نامزد خوبی برای مدیریت شین بت می شد.

دیسکین گفت، «عادل خیلی بدگمان بود. او فقط به شبکه های ارتباطی انسانی اش متکی بود که هر کدام از اعضای آن آزمایش وفاداری به او را گذرانده بودند. به خاطر همین ها بود که او چند سال زنده ماند تا آنکه ما در لحظه آخر به سختی توانستیم به او نزدیک شویم.»

احتیاط های عادل و عماد ناشی از سرنوشت تلخ محی الدین شریف و دستگیری بسیاری از فرماندهان آن بود. آنها گمان برده بودند که یک فعال حماس، شاید حتی یک عضو ارشد آن با اسراییل یا با تشکیلات خودگردان فلسطین همکاری کرده بود، اسرار آنها را لو داده بود و درنهایت شریف را گیر انداخته بودند.

از آنجا که فردی در این رابطه یافت نشد، برادران فرض را بر این گذاشته بودند که جاسوس هنوز در میان آنها فعال است. برادران عیوض الله به خاطر همین بدگمانی شان تصمیم گرفتند که به افراد خارج از حماس روی بیاورند و زمانی که آنها به دنبال مکان برای خوابیدن و خوردن بودند حداقل به سراغ کسانی رفتند که به هدف ملی گرایانه فلسطینی وفادار بودند.

آنها گروهی از فعالان جبهه آزادیبخش فلسطین که در گذشته به خاطر عضویت در یک سازمان تروریستی و یا در اختیار داشتن سلاح غیرمجاز در زندان های اسراییل زندانی بودند، تشکیل دادند. این فعالان به برادران اجازه دادند در یک خانه روستایی دو طبقه با حیاط بزرگ واقع در دهکده خربت الطیبه، در غرب حبرون که دور آن یک دیوار کشیده شده بود و به یک عضوی از همان خانواده جبهه آزداییخش فلسطین تعلق داشت، بمانند. این خانه به سرعت به گنجینه ای اطلاعاتی - که شامل فعالیت های شاخه نظامی حماس می شد که عادل آنها را از ترس آنکه مبادا به دستان شین بت بیفتند از محلی به محلی دیگر انتقال می داد - تبدیل شد. برادران همچنین با خودشان نقشه های حملات مهم بعدی را که شامل مسموم کردن سیستم آبرسانی تل آویو بود، با خود به آن خانه بردند.

توضیح: استفاده از واژه تروریست های فلسطینی برای حفظ امانت در ترجمه است نه اعتقاد مترجم و روزنامه