آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
دیپلماسی
۵

در جست و جوی اروپای متفاوت

دویچه وله در تحلیلی درباره رویکرد «جوزپ بورل» می نویسد: بورل در حالی به عنوان جانشین موگرینی مشغول به کار می شود که اتحادیه اروپا در حال خانه تکانی در سیاست های خود است. این اتحادیه قصد دارد، سیاست خارجی کارآمدتر و پویاتری را در صحنه بین المللی که در یک طرف آن امریکا و اروپا و در طرف دیگرش روسیه و چین و سایرین قرار دارند، تجربه کند. گفته شده که رییس کمیسیون اتحادیه اروپا از بورل خواسته که این اتحادیه را به سمت تصمیم گیری های استراتژیک تر و سیاست واحد در قبال بازیگران غیراروپایی پیش ببرد.»

دویچه وله در ادامه می نویسد:«ماموریتی که بر عهده بورل گذاشته شده آسان نیست چراکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا معمولا ترجیح می دهند، حدی از استقلال را در تصمیم گیری های خود در حوزه سیاست خارجی حفظ کنند. برخی از این کشورها طبیعتا در حوزه سیاست خارجی با هم رقابت هم دارند. همچنین اختلاف های غیرقابل انکاری میان مثلا آلمان و فرانسه یا بین کشورهای واقع شده در مرکز و شرق اروپا با کشورهای دیگر وجود دارد.

یک دیپلمات اسپانیایی به شرط عدم افشای نامش در این باره به دویچه وله می گوید:«جوزپ بورل، سیاستمداری سخت است و در مذاکره نیز از چالش های جدید استقبال می کند. او ظرفیت بسیار بالایی برای کار دارد و زمانی که هدفی را برای خود تعیین می کند برای رسیدن به آن اراده پولادین دارد.» در حال حاضر در افکار عمومی اروپا این گونه جا افتاده که این اتحادیه و کمیسیون روابط خارجی آن از پرونده های مهم بین المللی مانند روسیه، اوکراین، لیبی، بحران مهاجرت یا حتی سوریه دور افتاده است. نخستین کاری که جوزپ بورل باید انجام بدهد، بازگرداندن اروپا به جایگاهش در این پرونده ها خواهد بود. دویچه وله در ادامه می نویسد: جوزپ بورل نیز مانند سلف خود فدریکا موگرینی در حالی به کرسی ریاست کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا رسیده که بحران های بسیاری در عرصه بین المللی وجود دارد و او حتی می تواند میان هر کدام از آنها یکی یا چند مورد را انتخاب کند. «جوزپ بورل» در حالی به میدان آمده که بحران های بسیاری در سطح بین المللی وجود دارد از بحران مهاجرت از آفریقا تا تنش در اوکراین، روسیه، منطقه بالکان، تنش با تهران و البته مواجه با چین. البته پیش بینی می شود که پرونده ونزوئلا یکی از نخستین پرونده هایی باشد که بورل بررسی آن را در دستور کار قرار می دهد. دویچه وله در ادامه این تحلیل می نویسد: یکی از اصلی ترین چالش های «جوزپ بورل» کار با امریکایی است که دونالد ترامپ در راس هرم قدرت آن با شعار امریکای اول نشسته است. ترامپ با سیاست های یک جانبه خود در ائتلاف سنتی میان امریکا و اروپا شکاف ایجاد کرده است. بورل در مصاحبه ای که تاریخ آن به ماه مه بازمی گردد درباره رییس جمهور امریکا گفته بود: «دونالد ترامپ، نخستین رییس جمهوری است که نسبت به اتحادیه اروپا با خصومت و خشونت صحبت می کند. او به صراحت ما را دشمنان امریکا می داند.» بورل سال گذشته سیاست های ترامپ در قبال ونزوئلا را هم به باد انتقاد گرفته و تاکید کرده بود که این سیاست را می توان «دیپلماسی کابوی» خواند. دویچه وله در بخش هایی از گزارشش درباره مرد شماره یک سیاست خارجی اتحادیه اروپا از خوی تند و عصبی مزاجی او انتقاد کرده و به گفت وگوی این رسانه با او در اوایل سال جاری اشاره می کند و می نویسد: در جریان این گفت وگو زمانی که از جوزپ بورل درباره کاتالونیا سوال کردیم او عصبانی شد و میکروفن را از روی پیراهنش برداشت.