آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۷
فناوری
۱۱

اخبار

وزیر ارتباطات در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات: در حال آماده سازی خود برای جذب فناوری 5G هستیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه 5G فناوری غالب جهان در دهه آینده خواهد بود از برنامه ریزی های کشورمان برای جذب فناوری 5G خبر داد.

به گزارش «ایران»، محمدجواد آذری جهرمی، در پنل ویژه وزرا در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (2019-WCIT) که در ایروان، پایتخت ارمنستان برپاست، ضمن اشاره به پیشرفت های قابل توجه ایران در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات در دو سال اخیر به اتصال 100 درصدی شهرها و 78 درصدی روستاهای کشور به شبکه 4G اشاره کرد و افزود: دولت با برنامه ریزی و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی درحال توسعه حداکثری زیرساخت های ارتباطی است.جهرمی با تاکید بر اینکه فناوری 5G فناوری غالب جهان در دهه آینده جهان خواهد بود، گفت: ایران در حال آماده سازی شرایط و بسترهای لازم برای جذب این فناوری از طریق ایجاد زیرساخت ها و نیز افزایش آگاهی و علاقه مردم نسبت به کاربردهای متعدد و متنوعی است که این فناوری برای زندگی آنها به ارمغان خواهد آورد.

وی در ادامه سخنان خود ضمن تجلیل از ظرفیت بالای جوانان مستعد ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات، حمایت از رشد اقتصاد دیجیتال مبتنی بر مشارکت بخش خصوصی و پویایی کشور را یکی از اهداف مهم خود توصیف کرد و با اشاره به طرح نوآفرین گفت: هم اکنون در حدود 570 استارتاپ، 139 شرکت بزرگ رشد یافته، 45 شتاب دهنده و 15 سرمایه گذار مشارکت خود را در این طرح آغاز کرده اند.

وزیر کابینه دولت دوازدهم با اشاره به همراهی تعدادی از بهترین استارتاپ های ایرانی با وی در سفر به ایروان که در زمینه های حمل ونقل، کشاورزی، تبلیغات، انیمیشن، پیام رسان، سلامت و تجارت هوشمند فعالیت دارند از شرکت کنندگان در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (2019-WCIT) دعوت کرد ضمن بازدید از پاویون ایران در نمایشگاه (Digi Tec Expo) ایروان با ظرفیت های جذاب این استارتاپ ها از نزدیک آشنا شوند.

مایکروسافت در تلاش برای رساندن اینترنت به جهان محروم

مایکروسافت تصمیم دارد تا سال 2022 میلادی برای 40 میلیون نفر در مناطق حومه ای و دورافتاده امریکای لاتین، آفریقا و آسیا دسترسی به اینترنت را فراهم کند.به گزارش مهر، طبق آمار تا پایان سال گذشته حدود نیمی از جمعیت جهان به اینترنت متصل شده بوده اند. هرچند این امر یک نقطه عطف مثبت به حساب می آید اما از سوی دیگر نشان می دهد هنوز میلیاردها نفر به اینترنت دسترسی ندارند.

در همین راستا، پروژه 2018 Airband Initiative مایکروسافت تلاش هایی برای دسترسی به اینترنت در امریکا انجام داد و اکنون مایکروسافت تصمیم دارد با شیوه استفاده شده در این پروژه دسترسی به اینترنت را در سراسر آفریقا، امریکای لاتین و آسیا فراهم کند.

به طور دقیق تر این شرکت تصمیم دارد تا 2022 میلادی 40 میلیون نفر در سراسر جهان را به اینترنت متصل کند. محور تمرکز فعالیت مایکروسافت حومه شهرها و مناطق دورافتاده در امریکای لاتین و کشورهای آفریقایی است.برای این منظور مایکروسافت با استفاده از روشی 4 مرحله ای روی ISPهای محلی و اجتماعات مختلف تمرکز می کند تا دسترسی به اینترنت ارزان و قابل اعتماد را فراهم کند.مایکروسافت برای دسترسی به TV White Space به قانونگذاران فشار می آورد. TV White Space فرکانس های بی سیمی هستند که می توان با تغییر کاربری از آنها برای دسترسی به اینترنت در منطقه ای وسیع استفاده کرد.