آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
صنعت و معدن
۳

خبر بنگاه ها

تولید 9 محصول دارویی پرمصرف

گروه بنگاه ها : وزیر بهداشت با سفر به استان مرکزی و شهرستان ساوه خط تولید جامدات دارویی داروسازی بهستان را افتتاح کرد.

به گزارش «دنیای اقتصاد» روز گذشته از 9 محصول دارویی پر مصرف با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو رونمایی شد. با افتتاح خط تولید این داروها، حدود 11 میلیون یورو صرفه جویی ارزی می شود. بر اساس این گزارش، دکتر پیام دین دوست، رئیس کارخانه داروسازی بهستان در بازدید وزیر بهداشت از خط تولید دارو در این کارخانه داروسازی گفت: در حال حاضر با هشت شرکت تولیدی، توزیعی، واردکننده و... در زمینه داروسازی در جهان در حال همکاری هستیم که این تعداد 35 درصد کل بازار دارویی جهان را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه سالانه 3 میلیون و 500 هزار بیمار از داروهای این کارخانه استفاده می کنند، افزود: اکثر داروهای تولیدی ما در حوزه داروهای پیوندی، واکسن ها و داروهای درمان سرطان است. همچنین این مرکز در تولید پلاسما به عنوان اولین کارخانه داروسازی در کشور در حال فعالیت است. وی افزود: ما سالانه 120 هزار لیتر پلاسما با ارزش 12 میلیون دلار جمع آوری می کنیم. طی هشت سال گذشته 980 هزار نفر اهدا کننده پلاسما داشتیم که حدود 650 هزار لیتر پلاسما جمع آوری و این رقم باعث 65 میلیون دلار صرفه جویی شده است. در ادامه این مراسم دکتر محمود نجمی، رئیس هیات مدیره شرکت داروسازی بهستان گفت: همواره در تلاش هستیم شرکت های داروسازی خارجی را به سرمایه گذاری در کشور تشویق کنیم و ذهنیت کمبود دارو در کشور را از بین ببریم.

موفقیت صنایع شیر ایران در روز جهانی استاندارد

گروه بنگاه ها : سه شرکت زیرمجموعه صنایع شیر ایران در مراسم روز جهانی استاندارد به عنوان واحد نمونه استاندارد کشوری انتخاب شدند.

به گزارش «دنیای اقتصاد» در این مراسم که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، شرکت های پگاه کرمان، پگاه فارس و پگاه اصفهان به عنوان واحد نمونه استاندارد کشوری معرفی شدند. مدیر تضمین کیفیت شرکت صنایع شیر ایران با اشاره به انتخاب سه شرکت صنایع شیر ایران در مراسم روز جهانی استاندارد گفت: سه شرکت زیرمجموعه صنایع شیر ایران در این مراسم به عنوان واحد نمونه استاندارد کشوری انتخاب شدند که در فعالیت 64 ساله صنایع شیر ایران انتخاب همزمان سه شرکت زیرمجموعه بی سابقه بوده است. شهریار دبیریان افزود: شرکت های پگاه فارس، پگاه کرمان و پگاه اصفهان توانستند با توجه به عملکرد مناسب و پشت سر گذاشتن موفق تمام نمونه گیری ها به عنوان واحدهای نمونه استاندارد معرفی شوند. این در حالی است که مدیر تضمین کیفیت شرکت پگاه فارس نیز به عنوان مدیر تضمین کیفیت نمونه کشوری انتخاب شد. وی با اشاره به اینکه کره پگاه 100 درصد تولید داخل است، خاطرنشان کرد: کارخانه پگاه تهران نیز با توجه به بازدیدهای سازمان ملی استاندارد موفق شد نشان حلال را از موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی دریافت کند.  وی با اشاره به اینکه 57 کشور عضو موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی هستند، تصریح کرد: کارخانه پگاه تهران اولین کارخانه ای است که در سطح کشور برای تولید کره توانست این نشان حلال را دریافت و درخواست ارزیابی محصولات خود را ارائه کند و به تدریج برای سایر محصولات نیز اقدام خواهیم کرد. در همین حال مدیرعامل پگاه کرمان با اشاره به انتخاب این شرکت به واحد نمونه استاندارد کشوری گفت: پگاه کرمان بزرگ ترین تولیدکننده انواع محصولات لبنی در جنوب شرق ایران است که تمامی واحدهای تولیدی در این مجموعه صادرات محور هستند. مجتبی ابراهیمی با اشاره به تلاش پگاه کرمان برای تولید محصولات باکیفیت و سالم افزود: در شرایط کنونی و با توجه به میزان پیشرفت و تکنولوژی نیاز به اخذ استانداردها و رعایت این موارد به ویژه برای ورود به بازارها اجتناب ناپذیر است. وی با بیان اینکه برای اولین بار پگاه کرمان به عنوان واحد نمونه کشوری استاندارد انتخاب شده، خاطرنشان کرد: طی سال گذشته 83 بار نمونه برداری از محصولات پگاه کرمان انجام شد اما هیچ عدم انطباقی مشاهده نشد و با این کارنامه توانستیم به عنوان واحد استاندارد کشوری انتخاب شویم. مدیرعامل پگاه کرمان درخصوص میزان صادرات شرکت خاطرنشان کرد: روزانه 17 تن از محصولات پگاه کرمان صادر می شود که عمده مقاصد صادراتی ما قطر، کویت و افغانستان هستند، ضمن اینکه برای ورود به بازار عمان نیز در حال رایزنی هستیم. وی با اشاره به تولید محصولات سین بیوتیک در پگاه کرمان تصریح کرد: در کنار این محصولات فراسودمند در پگاه کرمان این شرکت توانست شاهد ثبت اختراع در تولید شیرپسته و خامه پسته باشد که مورد استقبال بازار واقع شده است.