آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
هنر و ادبیات
۹
خبرنامه

از معرفی 93 فیلم در اسکار خارجی تا نمایشگاهی از آثار «سلینجر»

فرشچیان و بیضایی تجلیل می شوند

رکورد 93 کشور در اسکار خارجی 2020

امسال در مجموع 93 کشور نمایندگان خود را برای رقابت در شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز سینمایی اسکار به آکادمی معرفی کردند تا رکوردی جدید در شمار کشورهای شرکت کننده در این شاخه به ثبت برسد. آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار پس از بررسی تمامی آثار فهرست رسمی فیلم های واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم بین المللی جوایز سینمایی اسکار را منتشر و اعلام کرد. کمیته اسکار سینمای ایران نیز امسال مستند «در جست وجوی فریده» به کارگردانی مشترک کوروش عطایی و آزاده موسوی را به عنوان نماینده ایران در این رویداد سینمایی برگزید.

تجلیل از فرشچیان و بیضایی در «چله عشق»

از هنرمندانی که درباره واقعه عاشورا اثری ماندگار و شاخص خلق کرده اند، در مراسمی با عنوان «چله عشق» تجلیل می شود. همزمان با ایام ماه صفر و اربعین حسینی، آیین «چله عشق» با هدف تجلیل از هنرمندانی که طی 100 سال اخیر در حوزه واقعه عاشورا آثار ماندگاری خلق کرده اند، برگزار خواهد شد. در این مراسم از خالقان 40 اثر برجسته ای که در گونه های مختلف فرهنگی و هنری مرتبط با واقعه عاشورا از جمله تالیف و پژوهش، هنرهای تجسمی و ترسیمی، هنرهای دراماتیک، موسیقی و ادبیات تولید شده، تجلیل می شود. از جمله 40 هنرمندی که در این آیین تجلیل خواهند شد، آیین «چله عشق» که به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی تدارک دیده شده، 29 مهرماه 1398 همزمان با 22 ماه صفر در تالار قلم مرکز همایش های این سازمان برگزار خواهد شد.

مزایده نامه «جین آستین» به خواهرش

نامه ای از «جین آستین» خطاب به خواهرش «کاساندرا» که برای یک قرن در یک مجموعه خصوصی نگهداری می شد در حراجی بونهامس به فروش گذاشته می شود. از 3000 نامه نوشته شده توسط «آستین» تنها 161 عدد آنها باقی مانده که 95 عدد از این مجموعه نامه ها به «کاساندرا» نوشته شده است. این نامه چهارصفحه ای که قرار است در روزهای آینده به مزایده گذاشته شود به شانزدهم سپتامبر سال 1813 یعنی کمی پس از نگارش رمان «غرور و تعصب» بازمی گردد.

نمایشگاهی از آثار و اموال «سلینجر»

کتابخانه عمومی نیویورک مجموعه ای از آثار ادبی و اموال شخصی «جی. دی. سلینجر» را به مدت سه ماه به نمایش می گذارد. به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، این نمایشگاه بزرگ که بازدید از آن برای عموم مردم آزاد خواهد بود، مجموعه ای از اموال شخصی و آثار ادبی این نویسنده، از نسخه اصلی تایپ شده «ناتور دشت» تا قفسه ای از کتاب های کتابخانه شخصی او را به نمایش خواهد گذاشت. این نمایشگاه که به همت پسر و همسر سلینجر برگزار می شود از هجدهم اکتبر آغاز به کار می کند.