آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
سیاست گذاری
۶

خبر

افزایش 15 درصدی حقوق در سال آینده

ایلنا : محمدباقر نوبخت اظهار کرد: توافق شد برای سال 99 هر آنچه از محل واگذاری دارایی های سرمایه ای حاصل شود، اعم از فروش نفت و سایر اموالی که در این سرفصل دسته بندی می کنیم، همه برای طرح های عمرانی اختصاص داده شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه باید در یازدهمین جلسه ستاد بودجه درباره دو موضوع بسیار مهم در لایحه بودجه سال 99 تصمیم گیری می شد، افزود: سیاست هایی که قبلا اعلام کردیم مبنی بر اینکه حتی ریالی از منابع نفتی در سال آینده برای اعتبارات جاری و هزینه ای استفاده نکنیم به تصویب و تایید رسید تا سال آینده همه این منابع ناشی از واگذاری دارایی های سرمایه ای به تملک دارایی سرمایه ای اختصاص پیدا کند که عینا از سیاست های اقتصاد مقاومتی است. موضوع دوم جلسه امروز این بود که منابعی که از محل دارایی های سرمایه ای به دست می آوریم به چه ترتیبی برای طرح های عمرانی استفاده کنیم. نوبخت گفت: حدود 86 هزار طرح عمرانی ناتمام در کشور وجود دارد که منابع ما برای اجرای آن محدود است، بنابراین اولویت بندی ما این است که بتوانیم همه طرح هایی که در سال 1399 قابلیت تکمیل شدن را دارد در اولویت بگذاریم. سال آینده به همه طرح هایی که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور در سفر های استانی آنها را جزو برنامه های سفر تعیین کردند مبالغی پرداخت می شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: میانگین افزایش حقوق و دستمزد 15 درصد در نظر گرفته شده که این رقم برای افرادی که حقوق کمتر می گیرند بیش از 20 درصد خواهد شد که این موضوع منوط به مباحث دیگری است که متعاقبا اطلاع رسانی می شود. همه پیشنهادهای ستاد بودجه باید در دولت به تصویب برسد، تا در لایحه بگنجد و مجلس شورای اسلامی نیز اظهارنظر کند بنابراین مصوبات ستاد بودجه قطعی نیست و امکان دارد دولت و مجلس نظرات دیگری بدهند، اما چون کار کارشناسی صورت گرفته است ما باید همه اعداد و ارقام ها را با واقعیت هایی که قدرت اجرای آن را داریم و در چارچوب بودجه تعیین می شود، مشخص کنیم.

نوبخت افزود: بنابراین همه ویژگی ها برای بودجه متفاوت سال 99 وجود دارد با این تفاوت که بودجه سال آینده در دو بخش به مجلس می رود، بودجه شرکت ها و بانک ها 15 آبان و بودجه عمومی در 15 آذر به مجلس ارسال خواهد شد.

سرپا شدن کارخانه هپکو در یک ماه آینده

فارس : رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: بعد از برگشت کارخانه هپکو به سازمان خصوصی سازی، کارگران برای راه اندازی دوباره کارخانه و رونق تولید دست به کار شدند. علیرضا صالح در مورد اینکه آیا کارخانه واگذار شده هپکو که از خریدار قبلی پس گرفته شد، به سازمان خصوصی سازی برگشت، گفت: این کارخانه به سازمان خصوصی سازی برگشت و کارگران مشغول کار شدند که امیدواریم، تولید ماشین آلات ظرف یک ماه آینده در هپکو دوباره آغاز شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: تولید هپکو با قراردادهای منعقده و تقاضایی که برای محصولاتش دریافت می شود پایدار خواهد ماند و دنبال این هستیم قراردادهای بیشتری برای خرید ماشین آلات معدنی و راهسازی با مجموعه های معدنکاران و پیمانکاران راه منعقد کنیم. به گفته صالح، ظرف یکی دو هفته آینده قراردادهای جدیدی برای تقاضای ماشین آلات هپکو بسته می شود که الان مقدمات انعقاد این قراردادها درحال تهیه است. به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی کارگران هپکو بعد از برگشت این کارخانه به سازمان خصوص سازی وارد کارخانه شده و زمینه تولید در این کارخانه را فراهم می کنند که امیدواریم ظرف یک ماه آینده تولید دوباره شروع شود. وی همچنین در مورد مشکل کارخانه آذرآب اراک گفت: مشکل این کارخانه مربوط به خصوصی سازی و واگذاری نیست و بحث های دیگری دارد که باید در جای دیگر دنبال شود.

واریز حقوق کارکنان هفت تپه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کریم یاوری اظهار کرد: این وزارتخانه با هرگونه بازداشت کارگران که صرفا برای طرح مشکلات صنفی خود اعتراض می کنند، موکدا مخالف است.وی افزود: کارگران و کارفرمایان هم همانند تمام اقشار جامعه برای دادخواهی می توانند از حق شهروندی خود استفاده کرده و به مراجع و سازمان ها و دستگاه های اداری و اجرایی و قضایی در مرکز کشور مراجعه کنند.مدیر کل حمایت از پایداری مشاغل وزارت کار با اشاره به اینکه کارگران شریف و زحمتکش کشت و صنعت نیشکر هفت تپه خواسته های خود را از مجاری قانونی پیگیری کنند، گفت: تجمعات کارگران در فصل کشت نیشکر احتمال صدمه به تولید را به دنبال دارد.یاوری گفت: کارگران عزیز و شرافتمند و زحمتکش نیشکر هفت تپه استحقاق بیشتری برای ارائه خدمت دارند. مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل وزارت کار درباره آخرین وضعیت پرداخت مطالبات معوق کارگران این شرکت گفت: حقوق مردادماه کارگران هفت تپه تا پایان هفته پرداخت می شود.