آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

اعتراض میلیاردرها به حذف یارانه

تسنیم : سخنگوی ستاد حذف یارانه از اعتراض برخی افراد با درآمدهای نجومی، به حذف یارانه نقدی خبر داد. حسین میرزایی با بیان اینکه 47 درصد از معترضان به حذف یارانه نقدی مسوولیت تراکنش های خود را نپذیرفته اند، گفت: از طریق سیستم بانکی امکان دریافت حساب و کارت برای شرکت وجود ندارد، اما به هر حال مدیر مجموعه امکان نظارت روی تراکنش های مربوط به کارت بانکی را خواهد داشت.

وی افزود، اعتراض های صورت گرفته انواع مختلفی داشته است به عنوان مثال فردی خانه اش را در یک منطقه گران قیمت تهران تعمیر کرده است و به ستاد مراجعه می کند و اعتراض می کند، اما مجموع شاخص های هزینه درآمد نشان می دهد جزو دهک های پردرآمد محسوب می شود. همان طور که اشاره شد مجموع هزینه، دارایی و درآمد عوامل اصلی حذف یارانه پردرآمدها بوده است و در زمان اعتراض نیز تراکنش های بانکی بررسی خواهد شد.میرزایی ادامه داد: از تعداد 200 هزار نفری که در مرحله اول طرح حذف یارانه پردرآمدها، یارانه نقدی آنها حذف شده حدود 6 درصد اقدام به ثبت اعتراض خود در سامانه ستاد کرده اند.سخنگوی ستاد حذف یارانه با ارائه این آمار از اعتراض برخی افراد با درآمدهای نجومی، به حذف یارانه نقدی گفت: کارخانه داری که حدود بیست میلیارد تومان واریز سالانه داشته، اعتراضش را ثبت کرده و پس از بررسی حساب بانکی او مشخص شد که حدود بیست میلیارد تومان متوسط گردش مالی حساب این فرد بوده است.سخنگوی ستاد حذف یارانه افزود: با اطلاعات دریافت شده از بانک اطلاعات اصناف و مجموعه های مختلف دیگر مشخص شد فردی عمده فروش پمپ آب است و این فرد هم بیش از 20 میلیارد گردش مالی سالانه داشته و 900 میلیون تومان متوسط گردش در ماه داشته است.

رواج اجاره ساعتی مسکن در تهران

تسنیم : نایب رئیس اتحادیه املاک با اشاره به رواج اجاره ساعتی و روزانه مسکن در کشور به خصوص تهران گفت: مشخص است وقتی سایتی عکس یک فرد به خصوصی را گذاشته که به خیابان نگاه می کند و زیر آن نوشته خانه ساعتی، چه قصدی از اجاره این نوع خانه ها دارد.

حسام عقبایی توضیح داد: این موضوع حدود چهار، پنج سالی است که باب شده به خصوص در شهر تهران. البته سابقه اجاره روزانه مسکن در شهرهای دیگر پیش از انقلاب را داشته ایم یا شهرهای زیارتی یا شهرهای واقع در استان های شمالی که زائران یا مسافران برای یک روز اقامت، چنین خانه هایی را اجاره می کردند.وی ویلاهای اجاره ای واقع در شهرهای شمالی کشور را یکی از مواردی عنوان کرد که مردم به صورت روزانه آن را اجاره می کنند و این مساله قبل و بعد از انقلاب متداول بوده است.نایب رئیس اتحادیه املاک ادامه داد: قطعا کسی نمی تواند در یک بنگاه املاک، ملکی را برای سه ساعت اجاره کند و چنین چیزی را در سطح مشاوران املاک نداریم. اما در کانال ها و فضاهای مجازی این نوع فعالیت ها را تبلیغ می کنند که باید وزارت ارشاد، پلیس فتا و پلیس پیشگیری به این موضوع وارد شده و به این افراد فرصت تبلیغات ندهند، هم زمان هم به مردم آگاهی دهند که به لحاظ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و... تبعات بسیاری برای آنها به همراه دارد.