آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۰۷
اقتصادی
۴

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفت و گو با «رسالت» : بازار عراق ، تاجر ایرانی را می خواند

 گروه اقتصادی: عراق و ایران دو کشور برادر و همسایه، جزء نزدیک ترین شرکای تجاری و استراتژیک یکدیگر محسوب می شوند. عراق پس از سال ها درگیری و از بین رفتن زیرساخت های آن، به بازار مناسبی برای صادرات کالاهای صنعتی و غیر صنعتی کشور ما تبدیل شده است. کشورهای همسایه همواره می توانند بازار مناسبی برای تبادلات تجاری میان یکدیگر باشند و حال عراق این پتانسیل و ظرفیت را دارد تا به صادرات ایران رونق بیشتری ببخشد و این هوشمندی تاجران و سیاست گذاران اقتصادی را می طلبد تا با تسهیل شرایط بازارهای این کشور خسته از جنگ را احاطه کنند. 

سید حمید حسینی دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به پتانسیل و ظرفیت مبادلات تجاری میان ایران و عراق گفت: «عراق در سال های اخیر درگیر جنگ بود و بیشتر زیرساخت های آن از بین رفته است به نحوی که 95 درصد کالاهای موردنیاز عراق باید از خارج وارد شود. عراق سالانه در حدود 60 میلیارد دلار واردات کالا و خدمات از خارج داشته است. بنابراین تجارت 9 میلیارد دلاری ایران به عراق به طورقطع همه ظرفیت مبادلات تجاری بین دو کشور محسوب نمی شود. پتانسیل دستیابی به تجارت 20 میلیارد دلاری بین ایران و عراق وجود دارد که شامل صادرات و واردات کالا می شود.»  

حسینی ادامه داد: «ما در بخش لوازم ساختمانی، محصولات کشاورزی، مواد غذایی و شیمیایی بازار خوبی در عراق داریم اما در بسیاری از بازارها هنوز ورود نکردیم و بعضی از بازارها را مانند بازار خودرو، قطعات و سیمان از دست داده ایم. بااین حال برای کالاهایی که درگذشته در عراق بازار نداشته ایم اکنون بازار پیداکرده ایم. کالاهایی که بازارهای جدید برای آن یافته ایم شامل محصولات فلزی، فولادی، رادیو دارو، تجهیزات صنعت برق، پوشاک و مبلمان می شود.»

این فعال اقتصادی معتقد است: «ما هنوز به بخشی از بازارهای عراق دسترسی پیدا نکرده ایم ضمن اینکه بازار بسیار بزرگی در بخش خدمات وجود دارد. اگر به بخش نرم افزار یا صنایعی که با خدمات همراه باشد، ورود کنیم، می توانیم حجم صادرات مان را افزایش دهیم.» 

وی نقش عراق در یک سال گذشته در پایداری 100 هزار شغل در کشور را مهم ارزیابی کرد و افزود: «روزانه بیش از دو هزار کامیون به مرز عراق می رود و 20 میلیون تن کالا صادرشده است. اگر ظرفیت کامیون ها را 20 تن فرض کنیم، طی یک سال یک میلیون کامیون به مرز عراق رفته است. همچنین 5/2 میلیون توریست عراقی از ایران بازدید کرده که در حدود 300 هزار نفر توریست پزشکی بوده اند که به صنعت پزشکی ما هم رونق داده اند.» 

عضو اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: «متاسفانه در سال گذشته با بالا رفتن نرخ ارز، بالا رفتن قیمت اقلام اساسی مانند سیب زمینی  یا پیاز به دلیل صادرات به عراق مطرح شد درحالی که با مشاهده میزان صادرات به این کشور می بینیم که حجم صادرات به اندازه ای نبود که بر بازار کشور تاثیرگذار باشد. ما در تولید محصولات سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی مازاد محصول داریم و اگر نتوانیم بازار صادراتی برای این محصولات پیدا کنیم به طورقطع کشاورزان به مشکل برمی خورند و هرسال هم این مسئله رخ می دهد.» 

وی افزود: «شاید در مقطع کوتاهی صادرات بر بازار داخلی فشار وارد کند ولی از سوی دیگر وقتی کشاورز بداند برای محصول خود بازار مصرف دارد به تولید ادامه می دهد و به سود قابل توجهی دست پیدا می کند. هیچ مسئولی موافق صادرات کالای یارانه ای و یا اساسی مردم نیست و اگر بحرانی در بازار کشور رخ می دهد به دلیل عدم هوشمندی ماست. برای جلوگیری از صادرات زیاد کالا و محصول دولت می تواند تعرفه های بالا ببندد و اجازه ندهد در سایه صادرات، بازارهای داخلی تحت تاثیر قرار بگیرد اما نباید این تصور به وجود بیاید که تاجر عراقی در بازار ایران خلل وارد کرده است.»  

حسینی به افزایش سطح همکاری های تجاری میان ایران و عراق اشاره کرد و گفت: «در سال های اخیر عراق در بخش تولیدات صنعتی به ایران گرایش پیداکرده و تنها مصرف کننده کالای کشاورزی نیست. عراق در راستای صنعتی شدن به طور عمده ساخت خطوط تولید خود را به ایران سفارش می دهد زیرا ایران ازنظر فنی، سرعت، کیفیت و پایین بودن قیمت ها قابل رقابت با قطعات چینی است و سرویس خدمات از ایران را به سهولت تامین می کند.» 

سهم 21 درصدی عراق از صادرات غیرنفتی ایران

وی تصریح کرد: «سهم عراق از صادرات غیرنفتی ایران به 21 درصد می رسد که سهم خوبی است اما به طورقطع قابل افزایش است. عراق درصدها خط تولید لبنیات و بسته بندی صنایع سبک که به تازگی در این بخش فعال شده ، از تجربه ایران استفاده کرده است. اکنون صادرات خطوط تولید به یکی از مهم ترین اقلام صادراتی ایران به عراق محسوب می شود.» حسینی با تاکید به برقراری ترانزیت میان ایران و عراق، گفت: «با برقراری ترانزیت از طریق عراق، زمینه ای برای بالا رفتن حجم تبادلات فراهم می شود. در سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق، بر ایجاد شهرک های صنعتی مشترک توافق شده است که می تواند برای تولیدکنندگان ایرانی تاثیرات مثبتی داشته باشد. در حال حاضر توافق برای ایجاد شهرک های آزاد صنعتی مشترک در منطقه اروند و پرویز خان شده تا دو کشور اقدام به راه اندازی خطوط تولید و ماشین آلات صنعتی کنند و  ورود نیروی انسانی و مواد اولیه از دو کشور آزاد شود و کالای تولیدی بدون تعرفه یا تعرفه کمتر در دو کشور توزیع شود.»

ظرفیت بالای شهرک های صنعتی مرزی

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق بیان کرد: «عراق فاقد زیرساخت های برق و گاز و نیروی انسانی ماهر است که فرصتی است تا از شهرک های صنعتی در نقطه صفر مرزی و از امکانات ایران استفاده کند. از این طریق ما به بازارهای دیگر کشورهای عرب منطقه دست پیدا کنیم و از قرارداد تعرفه تجاری بین کشورهای عربی سود می بریم زیرا کالای ما کالای عراقی هم محسوب خواهد شد.» 

وی با اشاره به وجود تفکرات افراطی در دو کشور ایران و عراق و عدم استقبال از ارتباط نزدیک میان دو کشور همسایه گفت: «در دو کشور افراد ملی گرا با گرایش های مختلف که از توسعه روابط دو کشور خوشحال نیستند، وجود دارند و از نقاط منفی برای فضاسازی علیه روابط دو کشور استفاده می کنند. این القاءهای ذهنی که ایران میلیون ها دلار در عراق هزینه می کند و درآمدهای نفتی ایران در این کشور صرف می شود و از سوی دیگر در کشور عراق که ایران مداخله سیاسی در این کشور انجام می دهد و انتقال قدرت و جابه جایی با نظر ایران صورت می گیرد، وجود دارد که ذهنیت خوبی نیست.» 

حسینی بابیان اینکه در عراق تنوع عقاید وجود دارد، گفت: «هنوز نیروهای بعثی و ملی گرا در این کشور حضور دارند و افراد عضو داعش نیز در آنجا زندگی می کنند. استان های تحت پوشش داعش مانند کرکوک، موصل و نینوا درگذشته با ایران ارتباط نداشتند و ذهنیت خوبی از آن ندارند. اما امنیت ما به عراق وابسته است و 1400 کیلومتر مرز مشترک داریم. 60 درصد جمعیت استان های جنوب عراق دو ساعت بیشتر با ایران فاصله ندارند.» 

وی فرصت های موجود در عراق را در بخش های مختلف مهم قلمداد کرد و گفت: «عراق در سال های اخیر با مشکلات زیادی روبه رو شده و ما می توانیم علاوه بر صادرات محصولات مازاد در بخش های خدماتی و آموزشی هم به این کشور کمک کنیم که به اقتصاد ملی، ارزآوری و بازار کمک می کند. عراق در دوران تحریم ها به پای ایران ایستاد هرچند که این کشور سیستم و بوروکراسی خود را دارد.»