آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
اقتصاد
۱۰

اقتصاد بین الملل

سقوط ارزش لیر ترکیه یک روز پس از تهدید ترامپ

ارزش لیر پس از تهدید ترکیه به حمله به مواضع نیروهای کرد در شمال سوریه و اظهارات خصمانه ترامپ نسبت به دولت اردوغان سقوط کرد. در معاملات دیروز بازارهای ارزی استانبول، ارزش لیر بیش از دو درصد سقوط کرد و هر دلار با ثبت 5.8305 لیر به بالاترین سطح خود در طول یک ماه اخیر رسید. بازدهی اوراق قرضه دلاری ترکیه نیز 1.3 درصد ریزش کرد. یک معامله گر ارزی در استانبول که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: در حالی که بیانیه های قبلی امریکا نوعی چراغ سبز به ترکیه بود حالا مشخص نیست چه خواهد شد و سوالات زیادی در خصوص تحولات آینده پیش آمده است.

هزینه کرد 128 میلیارد دلاری چینی ها در خارج از کشورشان

گزارش جدید سازمان دولتی ارز خارجی چین نشان می دهد که گردشگران این کشور 127.5 میلیارد دلار در نیمه اول سال 2019 در خارج از کشورشان خرج کرده اند. چین از 2012 جایگاه برتر را در بازار گردشگری جهانی دارد. طبق این گزارش، بیشتر سهم پول این گردشگران چینی در آسیا خرج شده که به 54 درصد می رسد. سهم امریکا با 24 درصد دوم است و پس از آن اروپا با 13 درصد قرار دارد.

نقش امنیت عراق بر آرامش بازار جهانی نفت

اعتراضاتی که در جنوب عراق آغاز شده بود سرانجام با توافق معترضان با دولت این کشور به پایان رسید. حال سوال اینجاست که در صورت شعله ورتر شدن این اعتراض ها چه سرنوشتی در انتظار بازارهای جهانی نفت خواهد بود؟ نفت سنگین عراق در بازار فعلی بسیار ارزشمند و منبع مهم نفت برای چین، هند، هلند و کره جنوبی است. بر اساس گزارش بلومبرگ، در بازار نفت که به تازگی مازاد ظرفیت تولید عربستان سعودی را از دست داده است، مختل شدن تولید نفت عراق برای هر مدتی که باشد، قیمت ها را تحت فشار قرار خواهد داد.

پیشنهاد روسیه برای تاسیس اوپک غلات

الکسی گوردیف، معاون نخست وزیر روسیه پیشنهاد داد، سازمانی از صادرکنندگان غلات مشابه سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) تشکیل شود. گوردیف طی بیانیه ای اعلام کرد، هدف پیشنهاد ایجاد یک سازمان شبیه به اوپک برای صادرکنندگان غلات اطمینان از ثبات بازار غلات، تنظیم قیمت غلات و حل مشکل گرسنگی جهان است. به گفته گوردیف، این سازمان می تواند شامل روسیه، اتحادیه اروپا، امریکا، کانادا، آرژانتین و سایر کشورها باشد. او پیشنهاد داد طی نمایشگاه هفته سبز برلین با بزرگ ترین صادرکنندگان غلات دنیا در این زمینه گفت وگو شود.

سقوط قیمت طلا به زیر 1500 دلار

قیمت هر اونس طلا دیروز با 0.2 درصد کاهش به 1489 دلار و 80 سنت رسید. شاخص گسترده ام اس سی ای در منطقه آسیا و اقیانوسیه به استثنای ژاپن دیروز با رشد 0.13 درصدی مواجه بود و شاخص ارزش دلار امریکا در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی به حدود 98.98 افزایش یافت. ارزش دلار پس از آن افزایش یافت که رسانه های امریکایی گزارش دادند وزارت بازرگانی چین اعلام کرده که پکن آمادگی دارد در مورد بخش هایی از مذاکرات که دو طرف بر سر آن به توافق رسیده اند با امریکا توافق امضا کند.

نواک: نیازی به اقدامات فوق العاده برای بازار نفت وجود ندارد

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: پس از حملات اخیر به شرکت نفتی آرامکوی عربستان بلافاصله روسیه آمادگی خود را برای افزایش تولید و پر کردن این شکاف اعلام کرد. نواک طی مصاحبه ای در مسکو گفت: در صورتی که نیاز باشد ما آماده انجام اقدامات دیگر هستیم. او همچنین تاکید کرد: ما تماسی با وزیر نفت عربستان داشتیم و من فکر می کنم که نیاز به اقدامات فوق العاده ای فعلا وجود ندارد.

بزرگ ترین کاهش ماهانه تولید اوپک در 17 سال اخیر

نظرسنجی «اس اندپی گلوبال پلاتس» نشان داد، تولید نفت اوپک در سپتامبر بزرگ ترین کاهش ماهانه را حدود 17 سال گذشته داشته است. نتایج نظرسنجی «اس اندپی گلوبال پلاتس» نشان داد، حملات به تاسیسات پالایش ابقیق و میدان نفتی خریص باعث شد که تولید نفت عربستان سعودی در سپتامبر به 8.45 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند و این اتفاق در کنار تحریم های امریکا علیه دو عضو اوپک باعث شد، تولید این گروه به 28.45 میلیون بشکه در روز سقوط کند.

آیا خودروهای روسی وارد بازار می شوند؟

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تکذیب خبر واردات خودروی روسی گفت: بعید است که خودرویی از روسیه وارد شود چراکه واردات خودرو ممنوع است مگر اینکه تعدادی نورچشمی وجود داشته باشند و دولت قصد داشته باشد به آن نورچشمی ها اجازه واردات دهد. او افزود: اگر قرار است خودرویی وارد کشور شود در قدم اول باید انجمن واردکنندگان خودرو به این موضوع ورود پیدا کنند که این کار باید توسط فعالان حوزه تجارت خودرو انجام شود و دولت نباید در این بخش ورود کند.