آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۷
سیاسی
۲

اخبار

آیت الله یزدی: مرزهای جغرافیایی ولی فقیه را محدود نمی کند

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین برقراری نظام اسلامی در ایران را فرصت تاریخی و استثنایی برای تبلیغ دین و معارف الهی دانست. به گزارش ایسنا، آیت الله محمد یزدی در دیدار جمعی از مسئولین مرکز علمی، تربیتی امام خمینی(ره) شهرک مهدیه حوزه علمیه قم، درباره نقش بی بدیل ولی فقیه و رهبری در نظام اسلامی تصریح کرد: تقریبا از نظر ما این بحث جای هیچ تردیدی ندارد که مسلمانان نیازمند به یک رهبر آگاه، مطلع، مدیر، مدبر و آشنا به مسائل جهانی هستند و خوشبختانه امام راحل و در حال حاضر مقام معظم رهبری«مدظله العالی» از هدایای الهی بوده و هستند که در طول 40 سال اخیر، این نظام مقدس را رهبری کردند و از مخاطرات و فراز و نشیب های مختلف براحتی گذراندند. وی با تاکید بر اینکه ولایت فقیه امری مقید و در چارچوب مرزهای کشور نیست افزود: ولی فقیه، ولی ای هست که مرز جغرافیایی محدودش نمی کند. یعنی فقط ولی و رهبر مسلمانان داخل کشور محسوب نمی شود بلکه او شرعا حاکم بر مسلمانان جهان است. به عبارت دیگر هر کجا که مسلمانان هستند، حاکمیت فقیه هم هست. یزدی ادامه داد: بنابراین مرز جغرافیایی یا مقررات سازمان ملل محدودکننده تشریعی ولایت فقیه برای تبیین اسلام در بین مردم نیست و همان گونه که حاکمیت پیامبر(ص) و امیرالمومنین (ع) برای همه انسان ها است، ولی فقیه هم برای همه حاکم است.

وی به فشارهای سیاسی و اقتصادی امریکا در 40 ساله گذشته علیه ایران اشاره کرد و افزود: اگر ترامپ می توانست که با ما وارد جنگ شود، یک لحظه هم صبر نمی کرد ولی امروز شرایط ایران به گونه ای است که خود آن ها بهتر از هر کسی می دانند که کمترین تجاوزی به مرزهای کشور، پشیمانی متجاوزان را در پی خواهد داشت.

تیم ترور سردار سلیمانی به اتهام محاربه محاکمه می شوند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان گفت: اعضای تیم پروژه ترور سردار سرلشکر سلیمانی به اتهام مشارکت در اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، محاربه و کمک به سرویس‎های اطلاعاتی کشورهای بیگانه و متخاصم تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‏ اند. به گزارش ایرنا، دادخدا سالاری در تشریح جزئیات طرح ترور سرلشکر سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: با توجه به اشراف کامل اطلاعاتی سازمان اطلاعات سپاه و با احکام و دستورات قضایی تمامی عناصر اصلی و محوری تیم ترور، همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی ظرف کمتر از 10 ساعت در چندین نقطه مختلف مورد ضربه قرار گرفتند و دستگیر شدند. وی با اشاره به اینکه این پروژه صرفا در مرحله طراحی باقی نمانده بود، افزود: تمامی عملیات اجرایی این پروژه از قبیل جذب جاسوس، آموزش آنان، تهیه سلاح و مهمات و مواد منفجره و وسایل و تجهیزات ارتباطی و نظامی در سطح وسیع و گسترده تهیه و از سوی پشتیبانان طرح از طریق یکی از مرزها به داخل کشور منتقل و آماده بهره برداری بود. او ادامه داد: سازمان اطلاعات سپاه از شش ماه قبل از دستگیری اعضای این تیم ترور در شهریور ماه سال جاری، اقدامات و فعالیت های این تیم را در خارج و داخل کشور به صورت شبانه روزی مورد رصد اطلاعاتی قرار می داده است.

نشست هیات رئیسه شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان با اعضای مجمع روحانیون مبارز

عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز درباره نشست هیات رئیسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با اعضای این مجمع گفت: در این نشست درباره مسائل مختلف کشور بحث و تبادل نظر شد. دوشنبه شب هیات رئیسه شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان به دعوت مجمع روحانیون مبارز با اعضای این تشکل دیدار کرد. در این دیدار «محمدرضا عارف» و مسئولان کارگروه های شورای عالی گزارشی از برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در این شورا، گزارشی به مجمع ارائه کردند. «مجید انصاری» یکی از حاضران در جلسه، به ایرنا گفت: مجمع روحانیون مبارز ماه گذشته با هیات رئیسه فراکسیون امید دیدار داشت و در ادامه این دیدارها اعضای مجمع با هیات رئیسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان دیدار کردند. وی افزود: در این دیدار درباره مسائل مختلف کشور و جامعه تبادل نظر شد و کارگروه های شورای عالی سیاستگذاری درباره برخی مسائل گزارش های خود را ارائه کردند و در ادامه اعضای مجمع روحانیون  هم نقطه نظرات خود را درباره مباحث مطرح شده بیان کردند. در این جلسه که با حضور رئیس دولت اصلاحات برگزار شد، عزت الله تقواییان رئیس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، آذر منصوری قائم مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی و دبیر شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، ابراهیم اصغرزاده فعال اصلاح طلب، مرتضی مبلغ معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور دولت اصلاحات، محمدعلی ابطحی مسئول دفتر رئیس دولت اصلاحات، سید محمد موسوی بجنوردی و عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات و... حضور داشتند.