آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
اقتصاد
۱۱

خبرخوان

نیمی از ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشت

وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد که صادرات غیرنفتی کشور در 18 ماه گذشته 61 میلیارد دلار بود که حدود 27 میلیارد دلار (معادل 45 درصد) آن به کشور بازگشت. فرهاد دژپسند در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه 40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد، افزود: چگونه است که یک معلم در روستایی دورافتاده بابت اینکه حقوقش از میزان معافیت مالیاتی بالاتر است، مالیات می پردازد اما برخی اصناف، گروه ها و فعالان از پرداخت مالیات استنکاف می کنند؟ او افزود: برای مودیان مالیاتی خوش حساب به زودی بخشنامه ای به منظور ایجاد مسیر سبز ارایه خدمات صادر خواهد شد.

عباس ایروانی در وب سایتش خود را چگونه معرفی می کند؟

عباس ایروانی که دادگاه او را به دست درازی به چهار هزار میلیارد تومان از اموال بیت المال متهم کرده و ادعا شده که با ایجاد شبکه گسترده ای از ارتباطات فاسد و رشوه، قطعات چینی را به نام تولید داخل به خودروسازها فروخته است؛ در وب سایت شخصی خود مدعی شده که در زمان دفاع مقدس قطعات موتورسیکلت تولید می کرده است. بر اساس اطلاعات این وب سایت، او سپس با خریدن کارخانه پیستون سازی تبریز از دولت که آن روزها برای واگذاری عرضه شده بود، وارد مرحله جدیدی از فعالیت اقتصادی می شود.

ابلاغ قیمت های جدید نان در شهرستان های استان تهران

یدالله صادقی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، جدیدترین تصمیمات درباره قیمت عرضه نان در شهرستان های تهران را اعلام کرد که بر اساس تصمیمات تازه، با احتساب آرد یارانه ای، نان بربری با وزن چانه 510 گرمی به قیمت 1000، سنگک با وزن چانه 560 گرم معادل 1200، تافتون با وزن چانه 230 گرم به بهای 550 و نان لواش با وزن چانه 140 گرم به قیمت 300 تومان عرضه خواهد شد. شهرستان ری و شمیرانات از این قیمت ها مستثنی هستند.

تاخیر 3 ماهه در راه اندازی نخستین کشتی بوشهر- قطر

نخستین خط کشتیرانی باری-مسافری بوشهر-دوحه، در شرایطی به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر تا پایان آبان ماه افتتاح می شود که این پروژه اگر مجددا به زمان دیگر موکول نشود، با تاخیر سه ماهه مواجه شده است. این خط کشتیرانی قرار است در طول هر هفته دو مرتبه سفر بین بوشهر و دوحه را تجربه کند و به صورت باری- مسافری (رورو-پسنجر) فعالیت خواهد کرد.

قیمت 100 قلم کالای پرمصرف روزانه رصد می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حال حاضر قیمت 100 قلم کالای پرمصرف روزانه رصد می شود، گفت: قیمت 92 قلم کالا در ماه گذشته تغییر نداشت یا کاهشی بوده است. رضا رحمانی اضافه کرد: قیمت برخی کالاها مانند چای خشک نیز تحت تاثیر واردات است که اقدامات لازم برای تامین آن انجام شده است.

ریزش6 هزار واحدی شاخص بورس

بورس تهران در روز گذشته و در ادامه هفته نه چندان مطلوبی که تا اینجای کار پشت سر گذاشته ایم، افتی بیش از شش هزار واحد را تجربه کرد و در کانال 314 هزار متوقف شد. بیشترین تاثیر منفی بر نماگر بازار را در ابتدا گروه بانک و به ویژه نماد وبملت گذاشت و پس از آن اکثر نمادهای این گروه با فشار عرضه روبه رو شدند. در این بین گروه پالایشی بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل بورس گذاشت.

تحریم 28 شرکت چینی توسط امریکا

امریکا به بهانه نقض حقوق بشر در شینجیانگ چین، 28 شرکت تکنولوژی چینی را از خرید کالاهای ساخت امریکا منع کرد تا یک روز مانده به آغاز دور بعدی مذاکرات تجاری، جنگ تجاری را تشدید کند. ویلبور راس، وزیر تجارت امریکا اعلام کرد که وزارتخانه او 28 شرکت چینی، شامل 8 شرکت تکنولوژی هوش مصنوعی و 20 نهاد دولتی را به لیست سیاه خود اضافه می کند و به این ترتیب، شرکت های امریکایی برای معامله با آنها باید از دولت مجوز دریافت کنند.

ارزش هر برگ سهام عدالت 5 میلیون تومان شد

علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی سازی گفت: با توجه به تغییرات نرخ ارز از بیش از 12 سال پیش که سهام عدالت واگذار شد و ارزش سهام شرکت هایی که در سبد سهام عدالت قرار دارند در حال حاضر با یک حساب سرانگشتی می توان تخمین زد که هر برگ سهام عدالت در صورت عرضه، حدود 5 میلیون تومان ارزش خواهد داشت. به گفته او، ارزش سهام شرکت هایی که در حال حاضر در سبد سهام عدالت قرار دارد حدود 200 هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود.