آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۷
سیاسی
۳

دیگه چه خبر

ربیعی نام برده در دادگاه فساد، عباس بوده نه علی

 خبر اول اینکه،روز شنبه در جلسه سوم محاکمه گروه عظام، قاضی صلواتی خطاب به عباس ایروانی، متهم به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو گفت: شما با عباس ربیعی مدیر خدمات پس از فروش ساپکو قرارداد بستید، این قرارداد به نام همسرش زهره شکرچی بوده به مبلغ 50 میلیون تومان که ربیعی هم 2 میلیارد از جرایم شرکت های عظام را کسر می‎کند. برخی خبرگزاری‏ ها در تنظیم این خبر تنها از نام خانوادگی ربیعی استفاده کردند و یک پیج وابسته به عباس ایروانی هم با انتشار تصویری از سخنگوی دولت، اعلام کرد که قاضی صلواتی او را به رشا متهم کرده است. ماجرا به جلسه روز دوشنبه سخنگوی دولت کشید. علی ربیعی سخنگوی دولت در مقابل سوالی که به بحث ارتباط مالی او و همسرش با گروه عظام اشاره داشت، گفت: من همسر ندارم، شوکه شدم. همسرم کجا بوده است؟ در دادگاه اسم کوچک نبردند، شباهت اسمی هم دردسر شده است. به گزارش ایسنا در جلسه دیروز دادگاه، شاه‎محمدی نماینده دادستان خطاب به متهم ایروانی گفت: در روزهای گذشته در پیج منتسب به شما در یکی از شبکه های اجتماعی پستی منتشر شد با نام و تصویر سخنگوی دولت آقای علی ربیعی که مدعی شدید در جلسه سوم دادگاه، بنده و قاضی پرونده ایشان را متهم به رشا کرده ایم. ضمن تکذیب این موضوع باید بگویم آن شخص عباس ربیعی یکی از مسئولان کیفیت ایران خودرو بوده است که متهم به رشوه با رقم 50 میلیون است. شاه محمدی گفت: به شما توصیه صادقانه می کنم؛ به جای ایجاد حاشیه نسبت به دفاع ماهوی و شکلی اقدام کنید.

ائتلاف دریایی ضد ایرانی جوهری روی برگه

 خبر دیگر اینکه،روزنامه رای الیوم در تحلیلی نوشت: پس از آنکه ایالات متحده نتوانست یک قدرت دریایی بین المللی برای تضمین امنیت دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان ایجاد کند، ایران، روسیه و چین مانورهای مشترکی را در برابر چشم های ناو آبراهام لینکلن انجام می دهند، تا پیام واضحی را به غرب برسانند مبنی بر اینکه پکن و مسکو، از سیاست تهران در منطقه و  تشکیل ائتلاف نظامی دریایی جدید، حمایت می کنند. به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب با بیان اینکه ائتلاف پیشنهادی امریکا برای امنیت در خلیج فارس، تنها در حد جوهری روی برگه باقی مانده است، نوشته: با وجود مشخص نبودن حجم مانورهای دریایی نظامی، این مانور به احتمال قوی ابعادی وسیع خواهد داشت؛ چرا که روسیه قصد دارد به این شکل نیروی نظامی خود را به همگان نشان دهد. علاوه بر این، هدف از اجرای مانورهای عظیم، مقابله با دزدی ها و تهدیدات دریایی برای تجارت نفت و جلوگیری از ورود یک قدرت چهارم (ایالات متحده) برای سیطره بر تنگه هرمز و آزادی دریانوردی است.

حجاریان: روحانی پاسورها را معرفی کند

 دست آخر اینکه، سعید حجاریان در بخشی از گفت وگوی خود با روزنامه شرق گفته است: رئیس جمهوری اطلاع کامل دارد که اعتراضات دی ماه 96  را چه کسانی کلید زدند و به امریکا پاس گل دادند اما فقط از گل می گوید و پاسور را نادیده می گیرد. او باید به صراحت اعلام کند. وی افزوده: تندروهای داخلی گمان کردند جریانی را علیه دولت راه می اندازند و با نیروهایشان می توانند دولت را زمین گیر کنند و به عنوان نیروی جایگزین مطرح شوند، اوضاع را آرام کنند و اداره امور را به دست بگیرند. ولی برنامه شان ناموفق بود و امریکا از ماجرا بهره برداری کرد. حجاریان در بخش دیگری گفته است: درباره اصولگرایان و نقدها و کارشکنی هایشان هم معتقدم که آنها باید ثابت کنند حقیقتا در پارادایم مقاومت هستند؛ اگر بودند، می توانند دولت را تخطئه کنند! راست ها نمی توانند روحانی را نقد کنند چون بنیاد اصولگرایی براساس رانت و زندگی رانتی بوده است؛ چه در علم، چه در اقتصاد و چه در سیاست. آیا چنین نیروهایی می توانند ناقد وضع موجود باشند؟ بعید می دانم! اما من چنین حقی را برای اصلاح طلبان قائلم؛ چون گرد رانت به زندگی نیروهای اصیل آنها ننشسته است.