آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
بانک و بیمه
۱۳

اونس طلا به بالای مرز 1500 دلاری صعود کرد

واکنش کاتوره ای بورس ها به جنگ تجاری

دنیای اقتصاد : بازارهای جهانی در روز سه شنبه واکنش های عجیبی از خود بروز دادند. در حالی که امید به از سرگیری مذاکرات تجاری می توانست به رشد شاخص های اروپایی کمک کند، اما نتیجه معکوس بود و شاخص STOXX EUROPE 600 4/ 0 درصد نزولی شد. در وال استریت نیز شاخص ها نزولی بودند تا جایی که شاخص «داوجونز» 36/ 0 درصد عقب نشینی کرد و به 26 هزار و 478 واحد رسید، شاخص S&P 500 نیز با 45/ 0 درصد کاهش تا سطح 2938 واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورس نیویورک «نزدک کامپوزیت» با ریزش 33/ 0 درصدی در سطح 7956 واحدی بسته شد.

اکنون سرمایه گذاران انتظار دارند نرخ بهره در آمریکا تا پایان ماه اکتبر یک مرتبه دیگر کاهش یابد. یک گزارش خاص به تنهایی نمی تواند حرکت بعدی فدرال رزرو درخصوص نرخ بهره را تعیین کند، اما مجموع شرایط در حال حاضر نشان می دهد که اقتصاد با وجود ریسک های متعدد از پا در نیامده است. برعکس، در آسیا شاخص CSI 300 چین، با وجود تحریم 28 شرکت چینی از سوی واشنگتن، بالغ بر 6/ 0 درصد تقویت شد. علاوه بر این شاخص Nikkei ژاپن نیز یک درصد تقویت شد. رشد بازار آسیایی به کره جنوبی نیز سرایت کرد و شاخص Kospi بیش از 2/ 1 درصد رشد را در کارنامه روزانه خود به ثبت رساند. در این میان، اونس طلا با رشد 8/ 0 درصدی خود به بالای 1506 دلار رسید. قیمت اونس که در 1492 دلار باز شده بود تا کف 1487 دلار پایین رفت و بعد از آن به سقف 1507 دلاری رسید.

تحریم شرکت های چینی

آمریکا 28 شرکت چینی را در ارتباط با نقض حقوق مسلمانان اویغور تحریم کرد. ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 28 سازمان نظارتی و شرکت چینی را در ارتباط با نقض حقوق مسلمانان اویغور و دیگر اقلیت های قومی غالبا مسلمان، در فهرست تحریم های خود قرار داد. از جمله شرکت های تحت تحریم می توان به شرکت نظارت ویدئویی «هایک ویژن» و «داهوآ» اشاره کرد که از بزرگ ترین شرکت های نظارتی چین هستند. با اعمال تحریم ها، این شرکت ها نمی توانند با آمریکا داد و ستد داشته باشند. واشنگتن می گوید شرکت هایی که در این فهرست قرار گرفته اند با دولت چین در آزار و اذیت و نقض حقوق مسلمانان اویغور به ویژه اقلیت های مسلمان در منطقه خودمختار «سین کیانگ» همکاری داشته اند. براساس گزارش های سازمان های حقوق بشری، چین در ماه های گذشته در جریان آزار و اذیت مسلمانان اویغور، «صدها هزار نفر» از آنان را به اردوگاه هایی که مانند زندان هستند، روانه کرده است. در مقابل چین ادعا می کند که این اردوگاه ها، مراکز آموزش مبارزه با افراط گرایی هستند. تحریم های آمریکا علیه چین در ارتباط با اقلیت مسلمان اویغور یک روز بعد از آن اعلام شد که مقامات بلندپایه چینی و آمریکایی در واشنگتن با یکدیگر ملاقات کردند تا راه حلی برای جنگ تجاری میان دو طرف پیدا کنند.

قرار است «لیو هی»، معاون نخست وزیر چین در پایان این هفته برای گفت وگو با مقامات آمریکایی راهی واشنگتن شود. مذاکرات تجاری بین دو اقتصاد نخست جهان که قرار است پس از دو ماه وقفه از سر گرفته شود، جان تازه ای به بورس ها در آسیا داد اما بورس های اروپایی و آمریکایی استقبال کمی از این خبر کردند. به نظر می رسد معامله گران در آمریکا بیش از هر چیز دیگری نگران وخیم شدن شاخص های کلان اقتصاد کشور خود هستند. با توجه به واکنش کم رمق بازارها به اخبار جنگ تجاری با وجود توافق آمریکا و چین برای از سرگیری مذاکرات، بازار چندان نسبت به نتیجه این نشست خوش بین نیست.

ذخایر ارزی چین در سیر نزولی

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد میزان ذخایر ارزی خارجی چین در ماه سپتامبر با کاهش روبه رو شده است. به رغم افزایش ارزش یوآن و فاصله گرفتن از پایین ترین حد در 25 سال گذشته در برابر دلار آمریکا، جدیدترین آمارهای رسمی نشان می دهد ذخایر ارزی خارجی چین در ماه سپتامبر بیشتر از انتظارات کاهش یافته است. بر اساس این گزارش تنش های تجاری بین آمریکا و چین موجب شده است تا ارزش یوآن در ماه آگوست به پایین ترین سطح خود در 25 سال اخیر برسد. آمارهای رسمی حاکی است میزان ذخایر ارزی خارجی چین در ماه سپتامبر به 3092 هزار میلیارد دلار رسیده که نسبت به ماه قبل از آن با افت 8/ 14 میلیارد دلاری روبه رو شده است.

چین بزرگ ترین ذخایر ارزی جهان را در اختیار دارد. اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز پیش بینی کرده بودند که ذخایر ارزی چین با 6میلیارد دلار کاهش نسبت به آگوست به 3101 هزار میلیارد دلار در سپتامبر خواهد رسید. علت اصلی کاهش ذخایر ارزی خارجی چین شامل نوسانات شدید نرخ ارزهای خارجی و نوسان قیمت دارایی ها بوده است. دولت چین بر این باور است که نااطمینانی در اقتصاد بین المللی و بازارهای مالی افزایش خواهد یافت. کاهش رشد اقتصادی جهان و تشدید تنش های تجاری نیز چالش بزرگی به شمار می رود. چین ظرف یک سال گذشته توانسته خروج سرمایه را به شدت کنترل کند، آن هم به رغم تنش های تجاری با آمریکا، تضعیف یوآن و کاهش رشد اقتصادی در داخل کشور. ذخایر ارزی چین از اکتبر 2018 میلادی به لطف کنترل های سرمایه و افزایش سرمایه گذاری خارجی ها در بازارهای مالی و اوراق قرضه چین با افزایش روبه رو شده است.

در ماه سپتامبر ارزش یوآن در برابر دلار 14/ 0 درصد رشد داشته است.

ارزش یوآن در برابر دلار آمریکا از آوریل سال گذشته که جنگ تجاری آمریکا و چین آغاز شد، بیش از 11 درصد کاهش داشته است. چین از سال 2015 میلادی که با کاهش رشد اقتصادی روبه رو شد بیش از هزار میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را برای حمایت از یوآن مصرف کرد. اقتصاددانان هشدار می دهند که این خطر وجود دارد که چین نتواند به هدف رشد اقتصادی 6 درصدی دست پیدا کند. از سوی دیگر چین ذخایر طلای خود را در سال جاری افزایش داده است.

چین تا پایان سپتامبر 64/ 62 میلیون اونس ذخایر طلا در اختیار داشته است که نسبت به پایان 2018 میلادی بیش از 2/ 5 درصد رشد نشان می دهد.