آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
بانک و بیمه
۱۳

خبر

به فاکتور فروش طلا و جواهر دقت کنید

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر از الزام درج برخی موارد الزامی در فاکتور فروش طلا و جواهر خبر داد. به گزارش «ایبنا» یکی از مواردی که شاید برخی مشتریان به هنگام خرید طلا به آن توجه نکنند، فاکتور فروش است.

فاکتوری که مشتری هنگام خرید طلا دریافت می کند و در زمان فروش نیز ارائه فاکتور به خریدار الزامی است. اما اینکه چه مواردی باید در این فاکتور ذکر شود یا چه شکلی داشته باشد، نکته ای است که شاید کمتر کسی به آن توجه داشته باشد. زیرا اخیرا دیده شده برخی واحدهای طلا فروشی متخلف با عدم درج برخی موارد الزامی در فاکتور، از عدم اطلاع خریداران سوءاستفاده می کنند. در همین راستا، محمدکشتی آرای، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر در گفت وگو با «ایبنا» گفت: برخی موارد از جمله رنگ، شکل، فرم و اندازه دلخواه است؛ اما اسم، آدرس، شماره سریال و شماره تلفن و همچنین وزن طلا، قیمت هر گرم طلای روز از جمله الزامات در فاکتورهای فروش طلا است. وی افزود: اگر واحدی این موارد الزامی را رعایت نکند متخلف است و در صورت گزارش با آن برخورد خواهد شد. رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر همچنین درباره وضعیت فعلی بازار طلا و سکه توضیح داد: بازار طی دو تا سه هفته اخیر از ثبات برخوردار است و قیمت ها هیچ گونه نوسانی ندارد. همچنین وضعیت بازار جهانی نیز از آرامش و ثباتی نسبی برخوردار است.

بیت کوین ارزان شد

برای نخستین بار از ماه ژوئن، ارزش بیت کوین به زیر 8000 دلار رسید.به گزارش «ایسنا» به نقل از بیزینس اینسایدر، در معاملات دیروز بازارهای ارزهای دیجیتالی، ارزش بیت کوین به 29/ 7831 دلار رسید که کمترین ارزش ثبت شده برای این ارز محبوب دیجیتالی در طول چهار ماه اخیر محسوب می شود. از اواخر ماه ژوئن که ارزش بیت کوین به اوج خود رسید، ارزش این ارز حدود یک سوم کاهش پیدا کرده است و این مساله باعث افزایش نگرانی ها از ریزش شدید بازار ارزهای دیجیتالی شده است.

مت مالی، استراتژیست بازار در موسسه «میلر پلاس» گفت: روند صعودی ماه گذشته ارزهای دیجیتالی پس از آن شدت گرفت که برخی از معامله گران تصور کردند این ارزها به زودی جزو دارایی های امن خواهند بود؛ با این حال اظهارات مقامات مالی و بانکی مختلف در سراسر جهان نشان داد که هنوز برای رسیدن به این نقطه راه زیادی در پیش است و انگیزه معامله گران در نتیجه این اظهارات تا حد زیادی از بین رفت.علاوه بر بیت کوین ارزش دیگر ارزهای دیجیتالی نیز با سقوط های سنگینی همراه بود تا جایی که ارزش اتریوم با کاهش 75/ 5درصدی به 67/ 182 دلار، ارزش بیت کوین کش با کاهش 89/ 4درصدی به 57/ 235 دلار، ارزش لایت کوین با کاهش 74/ 4درصدی به 83/ 57 دلار، ارزش استلار با کاهش 81/ 3درصدی به 062/ 0دلار، ارزش مونرو با کاهش 47/ 2درصدی به 66/ 56دلار، ارزش دش با کاهش 47/ 4درصدی به 23/ 73دلار و ارزش زدکش با کاهش 72/ 2درصدی به 61/ 37دلار رسید.الکس ماشینسکی، مدیر موسسه «سلسیوس نتورک» گفت: عملکرد ناامیدکننده اخیر نشان می دهد که هنوز سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری های کلان در ارزهای دیجیتالی تردید دارند و با آغاز روند نزولی بازار فروش ها بیشتر از حد عادی انجام می شود که همین مساله کار را برای یک اصلاح منطقی در بازار دشوار می کند. چیزی که شاهدش هستید این است که معامله گران خرد و کم تجربه با ورود به این بازار فقط کار را بدتر کرده اند و هیجانات بازار را تشدید می کنند.