آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
جامعه
۱۳
شورای شهر

سخنگوی شورای شهر: مجلس نپذیرفته که عوارض از مالیات تفکیک شود

روز گذشته علی اعطا، سخنگوی شورای شهر در هشتمین نشست خبری خود در سال جاری با اصحاب رسانه به موضوعات مختلفی اشاره کرد . از تعیین تکلیف مالیات بر ارزش افزوده تا تعیین تکلیف گود برج میلاد و... . او توضیحات خود را در ابتدای جلسه با پاسخ به سوالی در مورد مالیات بر ارزش افزوده آغاز کرد و با اشاره به اینکه عدم توجه به نقش شوراها و شرایط ویژه مدیریت شهری در لایحه مالیات بر ارزش افزوده باعث می شود که مدیریت شهری و شوراها در آستانه یک خطر بالقوه قرار گیرند، گفت: به نمایندگی از شورای شهر تهران از نمایندگان مجلس درخواست می کنم در آستانه تصمیم گیری درباره لایحه مالیات بر ارزش افزوده به دغدغه های شوراها و پیگیری هایی که از سوی شورای عالی استان ها صورت گرفته است، بیشتر توجه کنند.

او ادامه داد: مجلس همچنان نپذیرفته است که موضوع عوارض از مالیات تفکیک شود و این باعث می شود عوارضی که شهرداری ها نیازمند وصول آن هستند منتفی شود، از سویی در بند 10ماده 9 آمده که اموال غیرمنقول از مالیات معاف است، این پیشنهاد را مطرح کرده ایم که در این بند؛ عوارضی که شهرداری ها و دهیاری ها وصول می کنند، مستثنی شود. این موضوع هم اکنون در کمیسیون اقتصادی مجلس است و امیدواریم این پیشنهاد در کمیسیون و صحن به تصویب برسید تا مدیریت شهری از منبع اصلی درآمد یعنی عوارض، محروم نشده و با چالش های جدی مواجه نشود.اعطا با بیان اینکه از سوی دیگر سهم شهرداری ها در گذشته از این میزان 4 درصد بوده است، عنوان کرد: هم اکنون سهم شهرداری ها در آستانه تبدیل شدن به 3 درصد است این در حالی است که شهرداری ها به عنوان منبع پایدار روی این درصد حساب باز می کنند و در شرایطی که در شهرداری ها عدم تعادل فاحشی میان منابع و مصارف وجود دارد، این امر می تواند این عدم تعادل را تشدید کند.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به ماده 53 لایحه مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد: این احتمال مطرح شده است که حق وضع عوارض از شوراها گرفته شود و در اختیار وزارت کشور قرار گیرد که در این حالت کارکرد شوراها با چالش مواجه خواهد شد و به لحاظ اختیار وضع عوارض به عنوان یکی از اختیارات پیش بینی شده برای شوراها، آنها را از حیز انتفاع ساقط می کنیم.

او در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت گودهای پرخطر در تهران گفت: ما در مجموعه ضوابط عمرانی تعریف روشنی برای گودهای پرخطر نداریم و در این زمینه برداشت های متفاوتی وجود دارد.

به گفته اعطا؛ در حدود دو سال پیش از سوی رییس وقت هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران اعلام شد؛ 200 گود پرخطر در تهران وجود دارد، برخی از آنها به دلیل مشکلات مالی و برخی دیگر به دلیل مشکلات حقوقی رها شده بودند که عمدتا هم مربوط به شهرداری نبود و برخی مربوط به بخش خصوصی بوده است.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری با پیگیری های کمیته عمران شورای شهر تهران بررسی های خود در این زمینه را آغاز کرده است، گفت: شهرداری گودهایی که در اولویت بوده پیگیری کرده و هشدار داده و برخی هم مقاوم سازی شده اند. درباره گود مجاور برج میلاد در حدود دو، سه ماه اخیر اخباری از سوی مهندسان پروژه مطرح شد که باید درباره گود برج میلاد تصمیم عاجل تری گرفت.

اعطا ادامه داد: شورای شهر بر اساس وظیفه نظارتی خود ورود پیدا کرد. معاونت عمرانی شهرداری و بخش های ذی ربط در شهرداری نشست هایی را برای رسیدن به توافقاتی آغاز کردند. اما مساله اساسی گود جنب برج میلاد عمدتا حقوقی است. گشایش هایی در این زمینه حاصل شده است که اگر کار به جریان بیفتد، از این وضعیت کنونی خارج می شود.

سخنگوی شورای شهر در پاسخ به پرسشی درباره دستگیری سارقان سردیس قیصر امین پور هم توضیح داد: هنوز گزارشی از این موضوع به ما داده نشده، ما هم در اخبار متوجه دستگیری سارق شدیم و گزارشی به دست ما نرسیده است.

سخنگوی شورای شهر در پاسخ به سوالی درباره واکنش های رییس فعلی و سابق شورای شهر تهران درباره ضرورت ساخت برج میلاد و اتوبان دوطبقه صدر گفت: واقعیت این است که در رابطه با ساخت اتوبان دوطبقه صدر در شهرداری هیچ مطالعه ای انجام نشده است که چرا باید این اتوبان در دو طبقه ساخته شود، البته وقتی تصمیم به ساخت گرفتند، مطالعات فنی وسیعی انجام شده است.او با بیان اینکه ما هیچ سابقه ای مبنی بر توجیه ضرورت یا طرح مصوبی در میان سوابق مشاهده نکردیم، عنوان کرد: در هیچ سند مصوبی مانند طرح جامع، تفصیلی و دیگر مصوبات موردی نیز در خصوص دو طبقه کردن بزرگراه صدر حکمی وجود نداشته است.اعطا در مورد ساخت برج میلاد نیز گفت: زمانی که برج میلاد ساخته می شد، دو دهه بود که ساخت برج های مخابراتی در جهان متوقف شده بود.

او تاکید کرد: آنچه آقای مهندس هاشمی هم عنوان کرد؛ این بود که هزینه ای که اینجا صرف شده می توانست صرف اولویت های دیگر شود.سخنگوی شورای شهر تهران در مورد موضوع سقوط جرثقیل در بزرگراه بسیج و انتهای خیابان محلاتی که منجر به فوت دو نفر از همشهریان مان شد در دست بررسی است، عنوان کرد: اکنون نمی توان اظهارنظر کرد که آیا مسوولیت این موضوع بر عهده شهرداری است یا خیر، چراکه زمین در اختیار بهره بردار قرار گرفته و گویا پیمانکار طرف قرارداد شهرداری نبوده ، بلکه طرف قرارداد بهره بردار بوده است؛ به همین دلیل این موضوع دارای پیچیدگی های حقوقی است که برای اظهارنظر باید بررسی های بیشتری انجام شود.