آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۳
اخبار کشور
۱۱

قاضی سراج: با تاکید رئیس قوه قضائیه جرائم سیاسی در حضور هیئت منصفه رسیدگی می شود

نماینده رئیس قوه قضائیه در تعیین اعضای هیئت منصفه سراسر کشور گفت: با تاکید آیت الله رئیسی علاوه بر جرایم مطبوعاتی، جرایم سیاسی را نیز هیئت منصفه مطبوعات رسیدگی خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری میزان، ناصر سراج در حاشیه جلسه تعیین اعضای هیئت منصفه استان تهران در جمع خبرنگاران بیان کرد: طبق ماده 36 قانون مطبوعات موظف هستیم در مهرماه اعضای هیئت منصفه سراسر کشور را انتخاب کنیم که رئیس هیئت، رئیس قوه قضائیه و یا نماینده تام الاختیار وی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس شورای ائمه جمعه و رئیس شورای شهر از اعضای این هیئت هستند.

سراج ادامه داد: امروز تقریبا دو سال هیئت منصفه سابق به اتمام رسیده و ما موظف به انتخاب اعضای جدید هیئت منصفه تهران هستیم؛ در تهران 22 نفر و در استان ها 14 نفر باید از صنوف مختلف تعیین شوند و در کل کشور 441 نفر اعضای هیئت منصفه از صنوف مختلف باید تعیین شوند که امروز در تهران 21 نفر از صنوف مختلف تعیین شدند به طوری که فقط پنج نفر از اعضای هیئت منصفه جدید هستند و بقیه ابقا شدند.

وی اظهارداشت: امسال هیئت منصفه نسبت به سال های قبل تفاوتی دارد، با تاکید آیت الله رئیسی جرایم سیاسی هم این هیئت باید طبق قانون رسیدگی کند و علاوه بر جرایم مطبوعاتی، جرایم سیاسی را نیز هیئت منصفه مطبوعات رسیدگی خواهند کرد.

نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیئت منصفه سراسر کشور درخصوص نحوه انتخاب اعضا گفت: در قانون احصاء شده است که این اعضا باید از صنوف مختلف تعیین شوند که ما از صنوف مختلف تعدادی اسامی داشتیم و هیئت از بین اسامی که معرفی شده تشخیص داد افرادی را که صالح می داند انتخاب کند که این کار را انجام داده و امروز 21 نفر انتخاب شدند.

سراج با اشاره به عملکرد هیئت منصفه در طول دو سال گذشته گفت: ما 180 جلسه در هیئت منصفه استان تهران جلسه داشتیم که 80 رای به محکومیت دادند و همه محکومیت ها مالی بود. 75 برائت و موقوفی تعقیب دادیم و مابقی نیز تجدید جلسه شده است.  وی با بیان اینکه هیئت نظارت مطبوعات حدود 12 هزار مجوز داده است، افزود: از بین 12 هزار مطبوعه فضای مجازی و مکتوب 80 محکومیت آن هم جریمه مالی و حداقلی محکوم شدند. سراج با بیان اینکه به دنبال پیشگیری هستیم تا مچ گیری، گفت: اخیرا رئیس قوه قضاییه شوراهای حل اختلاف مطبوعاتی را نیز به همین منظور تشکیل دادند و در دوره جدید قوه قضاییه برنامه این است که افرادی که وارد مطبوعات می شوند توجیه شوند تا خدایی نکرده مشکلی ایجاد نشود.