آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۴۹۹
سیاست: داخلی/خارجی
۲

سایه روشن

شرط ایران برای مذاکره با عربستان

وزیر خارجه گفت: در شرایطی که سعودی ها علاقه مند به مذاکره با ایران شدند؛ اگر مسائل منطقه را پای میز مذاکره و نه با کشتن مردم دنبال کنند، جمهوری اسلامی را هم قطعا همراه با خود خواهند داشت.

 محمدجواد ظریف در واکنش به درخواست محمدبن سلمان، ولیعهد سعودی از عراق و پاکستان برای میانجیگری با ایران، گفت: وزارت خارجه همواره آماده همکاری با همسایگان خود برای امنیت منطقه است، این موضع را به طور رسمی نیز اعلام کردیم.  وی افزود: آقای رئیس جمهور بر همین اساس طرح ائتلاف امید و صلح هرمز را در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد.

بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز مقامات عراقی و پاکستانی در هفته های اخیر و پس از حمله یمن به تاسیسات نفتی عربستان گفته اند که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از سران عراق و پاکستان خواسته است تا با همتایان ایرانی خود درباره تنش زدایی گفت وگو کنند./خانه ملت

مخالفت ایران با هر گونه عملیات نظامی احتمالی در سوریه

وزارت خارجه در بیانیه ای ضمن مخالفت با هرگونه عملیات نظامی احتمالی در سوریه، آمادگی ایران را برای برقراری تماس فوری با مقامات ترکیه و سوریه برای رفع نگرانی های موجود از طریق مسالمت آمیز اعلام کرد.

وزارت خارجه در بیانیه ای ضمن نامشروع خواندن حضور نظامیان آمریکایی در سوریه، اقدام ایالات متحده آمریکا را برای رفع اشغال اراضی سوریه و خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه، اقدامی می داند که باید بسیار زودتر از این اتفاق می افتاد. همچنین در ادامه این بیانیه با ابراز امیدواری برای ایجاد صلح و ثبات در سوریه و منطقه به دنبال اقدام اخیر آمریکا، اخبار نگران کننده از احتمال ورود نیروهای نظامی ترکیه به خاک سوریه را از نزدیک دنبال کرده و معتقد است: چنین اقدامی در صورت وقوع، نه تنها نگرانی های امنیتی ترکیه را برطرف نخواهد کرد، بلکه منجر به وارد آمدن خسارات مادی و انسانی گسترده ای خواهد شد.

وی همچنین در گفت و گویی از رونمایی طرح پویش صلح هرمز در آینده نزدیک خبر داد و گفت: جزئیات این طرح به شکل مکتوب به زودی در اختیار کشورهای ذی نفع منطقه قرار خواهد گرفت./ مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه