آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۳
صفحه آخر (جهان)
۱۲

کسری بودجه فدرال آمریکا رکورد زد 984 میلیارد دلار!

  سرویس خارجی- کنگره آمریکا اعلام کرده، کسری بودجه فدرال در سال 2019 به رقم 984 میلیارد دلار رسیده که بالاترین میزان در 7 سال گذشته است.

بر اساس گزارش اداره بودجه کنگره آمریکا این میزان کسری، معادل 4.7 درصد از تولید ناخالص داخلی و بالاترین میزان کسری بودجه در این کشور از سال 2012 است. به گزارش پایگاه خبری «هیل»، اداره بودجه کنگره آمریکا حتی هشدار داده که «بدهی آمریکا در مسیر ناپایداری قرار گرفته و نمی توان آن را در همین میزان حفظ کرد. بدهی بیشتر هزینه های مربوط به وام را افزایش می دهد و مقابله با رکود اقتصادی را برای دولت دشوارتر می کند».

از زمان آغاز ریاست جمهوری «دونالد ترامپ»، حزب جمهوری خواه بسته کاهش مالیات بزرگی را تصویب کرد که درآمد دولت را کاهش داد، در حالی که دموکرات ها و جمهوری خواهان هر ساله برای افزایش هزینه ها توافق می کردند و این «یکی» از عوامل به وجود آمدن این وضع اقتصادی عنوان شده است. با این حال، ناظران بودجه خاطرنشان می کنند که عامل اصلی این کسری، برنامه هایی چون «امنیت اجتماعی»، «مدیکر» (برنامه ملی بیمه اجتماعی) و «مدیکید» (برنامه بهداشتی آمریکا برای خانواده ها و افراد با منابع و درآمد کم) است.

اما آن چه دورنمای تاریک اقتصاد آمریکا را نشان می هد، صحبت های «جیسن پای»، معاون رئیس امور قانونگذاری در گروه «فریدم وورک» است که در این مورد گفته: «دموکرات ها و جمهوری خواهان باید برای کسری شوکه کننده ای که از سوی اداره بودجه کنگره گزارش شده، بازخواست شوند. این وضعیت ناپایدار وخیم تر خواهد شد».

گفتنی است تخمین های پیشین وزارت خرانه داری آمریکا نشان داده اند که کسری امسال از «یک تریلیون دلار» خواهد گذشت.