آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۳
حوادث
۱۰

اخبار کشور

با رای دیوان عدالت اداری اخذ درصدی از اراضی متقاضیان روستایی تغییر کاربری باطل شد

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، مقرره بنیاد مسکن درباره اخذ درصد از اراضی روستایی برای تغییر کاربری یا ورود اراضی به محدوده روستا را ابطال کرد.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، در پی شکایت سازمان بازرسی کل کشور از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و درخواست ابطال بند 7 شیوه نامه تفاهم با مالکین متقاضی تفکیک اراضی روستایی، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری اخذ درصد از اراضی روستایی متقاضی تغییر کاربری به وسیله بنیاد مسکن را خارج از حدود اختیارات قانونی دانست و آن را ابطال کرد.

گفتنی است، متن تبصره 3 ماده 7 این شیوه نامه از این قرار است: «هرگونه اقدام اجرایی در زمینه تهیه یا اصلاح طرح روستا جهت تغییر کاربری یا ورود اراضی فوق به محدوده روستا، صرفا پس از تعیین درصد سهم طرفین (مالک و بنیاد) و امضای صلح نامه (صلح معوض) از سوی طرفین مجاز خواهد بود». 

رزمایش اعزام تیم های پلیس راهور

رزمایش اعزام تیم های پلیس راهور به مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و خسروی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، رزمایش اعزام تیم های پلیس راهور به مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و خسروی در محل شهرک آزمایش با حضور سردار کمال هادیانفر، فرمانده پلیس راهور در شهرک آزمایش برگزار شد.

افتتاح بزرگ ترین خط تولید کانتینر دریایی ایران در البرز

بزرگ ترین و استانداردترین خط تولید کانتینر دریایی ایران با حضور وزیر راه و شهرسازی در البرز افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در آئین افتتاح خط تولید یک واحد تولید خصوصی در البرز با اشاره به اهمیت کانتینر برای سیستم حمل ونقل دریایی گفت: کشورهای خارجی در ابتدای تحریم ها با هدف ضربه به ناوگان حمل ونقل دریایی ایران تمام 85 هزار کانتینر خود را از ایران خارج کردند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود: امروز تحریم ها ما را به خودکفایی رساند و نشان دادیم که می توانیم با تکیه بر توان داخلی نیازهای خود را برطرف کنیم.

وی با اشاره به استاندارد جهانی کانتینرهای تولیدی این شرکت اضافه کرد: این کانتینرها علاوه بر استفاده از سیستم حمل ونقل دریایی قابلیت استفاده در سیستم حمل ونقل ریلی و جاده ای را نیز دارند.گفتنی است این خط که دیروز به بهره برداری رسید ظرفیت تولید 100 کانتینر را در روز دارد که حجم قابل توجهی برای تامین نیازها است.

رونمایی از کشفیات جدید پلیس اصفهان در هفته ناجا

فرماندهی نیروی انتظامی استان اصفهان گفت: 6 باند سرقت شناسایی، 33 سارق دستگیر و 2 میلیارد تومان اموال مسروقه کشف و ضبط شد؛ همچنین در بحث مقابله با سوداگران مرگ، 1200 کیلو مواد مخدر کشف، 210 قاچاقچی دستگیر و 34 خودرو توقیف شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سرتیپ مهدی معصوم بیگی در مراسم رونمایی از کشفیات جدید پلیس اظهار داشت: تجهیزاتی که در حال حاضر در آزمایشگاه های پلیس وجود دارد این توان را به ما می دهد که از حداقل ترین اثر پیچیده ترین جرائم را کشف کنیم.

وی تمرکز عملیات های ظفر را در 4 محور اعلام کرد و یادآور شد: مقابله با باندهای سرقت، مقابله با سوداگران مرگ و قاچاقچیان مواد مخدر، برخورد با اراذل و اوباش و نیز قاچاقچیان کالا به صورت ویژه در عملیات های ظفر انجام گرفت.

فرماندهی نیروی انتظامی استان اصفهان با اشاره به محور اول و دوم بیان کرد: 6 باند سرقت شناسایی، 33 سارق دستگیر و 2 میلیارد تومان اموال مسروقه کشف و ضبط شد؛ همچنین در بحث مقابله با سوداگران مرگ، 1200 کیلو مواد مخدر کشف، 210 قاچاقچی دستگیر و 34 خودرو توقیف شدند.

وی با بیان اینکه قاچاق کالا با توجه به شعار سال که رونق تولید است از اولویت های پلیس محسوب می شود، اضافه کرد: در این راستا 66 قاچاقچی کالا دستگیر، 6 میلیارد تومان کالا و 41 دستگاه خودرو هم توقیف شد.

معصوم بیگی با بیان اینکه در حوزه امنیت اجتماعی 110 سلاح گرم و سرد کشف و ضبط شده، خاطرنشان کرد: پلیس امنیت اقتصادی طی یک یا دو هفته آینده عملیاتی خواهد شد که به صورت مستقل و ویژه در حوزه مبارزه با جرائم اقتصادی فعالیت خواهد داشت.

رئیس پلیس تهران بزرگ: 400 نفر در 35 پرونده بزرگ اقتصادی دستگیر شدند

رئیس پلیس تهران بزرگ گفت: با مفاسد کلان اقتصادی برخورد بی امان می کنیم و تاکنون در 35 پرونده کلان اقتصادی اقدامات خوبی انجام داده ایم و بالغ بر 400 نفر از این افراد را بازداشت کرده ایم.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار حسین رحیمی همزمان با هفته ناجا و در مراسم صبحگاه پلیس تهران بزرگ، در سخنانی اظهار داشت: پلیس هوشمند یعنی اینکه برای پیشبرد اهداف خود به سمت بهره گیری از امکانات پیشرفته پلیسی، نرم افزارها و سخت افزارها قدم برداریم.

رحیمی با بیان اینکه پلیس نماد و نشانه امنیت برای مردم است، افزود: با اقدامات پیش دستانه مانند ساماندهی و انضباط بخشی در بیش از 30 نقطه شهر تهران، ضمن حمایت از اقشار آسیب پذیر در تلاش برای تنگ کردن فضا برای مجرمان هستیم.

وی با اشاره به طرح های این پلیس از جمله رعد، کاشف، صاعقه، ظفر، اقتدار و طرح های ترافیکی بیان داشت: با مفاسد کلان اقتصادی برخورد بی امان می کنیم و تاکنون در  35 پرونده کلان اقتصادی اقدامات خوبی انجام داده ایم و بالغ بر 400 نفر از این افراد را بازداشت کرده ایم.

رئیس پلیس تهران بزرگ با اشاره به کنترل فضای مجازی توسط پلیس فتا گفت: بیش از 130 درصد افزایش بازداشت مجرمان را در فضای مجازی داشته ایم.

رحیمی افزود: اقدامات ایجابی و ارشادی توسط پلیس در حال انجام است و روزانه دو هزار راننده و راکب موتورسیکلت متخلف در تهران اعمال قانون می شوند که این افرد باید آموزش های لازم را در ستادهای ترخیص ببینند.

وی با اشاره به اینکه 11 مرکز مشاوره در سرکلانتری ها و 84 دایره در کلانتری ها ایجاد شده و سالانه 300 هزار نفر در این بخش مورد ارشاد و آگاه سازی قرار می گیرند، عنوان داشت: در دو سال پیاپی کسب رتبه برتر اعتماد مردم بر اساس نظرسنجی های معتبر جزو دستاوردهایی است که برای مردم تهران به ارمغان آوردیم و فقط در دو سال گذشته سهم تهران را از وقوع جرایم از 29  به 21 درصد رسانده ایم.

رهایی گروگان 8 ساله از چنگال آدم ربایان در میناب

پسر بچه ای 8 ساله که توسط آدم ربایان گروگان گرفته شده بود باتلاش کارآگاهان آگاهی شهرستان میناب آزاد و به آغوش خانواده اش بازگشت.

به گزارش خبرگزاری فارس از میناب، سرهنگ محمد رستمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: درپی مراجعه و اعلام شکایت یکی از شهروندان تبعه افغانستان مبنی براینکه پسر بچه 8 ساله اش برای خرید نان از منزل خارج و توسط آدم ربایان ربوده شده، پیگیری موضوع بصورت ویژه در دستور کار ماموران دایره جنایی پلیس آگاهی شهرستان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ماموران با انجام اقدامات اطلاعاتی و کنترل دوربین های مداربسته، مالک خودروی مورد استفاده آدم ربایان را شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی در یک عملیات غافلگیرانه متهم را دستگیر کردند، افزود: متهم در بازجویی های فنی و تخصصی به آدم ربایی کودک 8 ساله با همدستی دو نفر دیگر اعتراف کرد.

فرمانده انتظامی میناب با اشاره به اینکه آدم ربایان در تماس های مکرر با خانواده پسربچه ربوده شده درخواست وجه نقد داشتند، بیان داشت: ماموران با ترفندهای پلیسی دریافتند آدم ربایان قصد خروج از مرز ایران به خاک افغانستان را دارند که با هماهنگی مقام قضایی متهم دستگیر شده موضوع دستگیری خود و همچنین اطلاع ماموران از نیت شومشان را به همدستان آدم ربا اعلام کرد تا هرچه زودتر نسبت به رها کردن گروگان اقدام کنند.

رستمی اضافه کرد: آدم ربایان عرصه را بر خود تنگ دیده و با یک واسطه، فرد ربوده شده را به پایگاه بسیج سندرک تحویل و پسربچه صحیح و سالم به آغوش خانواده اش بازگردانده شد.

وی با بیان اینکه پرونده قضایی در این خصوص تشکیل و متهم تحویل دادسرا شد؛ اظهار داشت: اقدامات پلیسی جهت دستگیری سایر متهمان ادامه دارد.

برگزاری چهارمین جلسه محاکمه علی دیواندری و 8 متهم مرتبط

نماینده دادستان: پرونده متهمان بانک ملت و پارسیان به سوگنامه ترکمنچای شباهت دارد

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری مدیرعامل اسبق بانک ملت و بانک پارسیان و 8 متهم مرتبط برگزار شد.

به گزارش میزان، چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و 8 متهم دیگر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تشکیل و سردستگی شبکه کلاهبرداری و خیانت در امانت نسبت به وجوه بانک های ملت و پارسیان در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی موحد برگزار شد.

در ابتدای این جلسه وکیل متهم فلاحتیان در جایگاه حاضر شده و ادامه دفاعیات خود را بیان کرد.

وکیل متهم فلاحتیان با اشاره به اینکه مقام تحقیق باید میزان خسارت به بیت المال را مشخص می کرد، اظهار داشت: در بررسی گردش های مالی اعلام شده که هیچ مغایرتی وجود ندارد و بازپرس تحقیقات و کارشناسی مورد نیاز درخصوص میزان خسارت به بیت المال را انجام نداده است.

قاضی موحد در واکنش به این سخنان گفت: در جلسه قبل سوال کردم که 220 میلیون درهم چه شده است که متهم فلاحتیان گفت که به اشخاصی چک داده ام، قرار بود اسناد را ارائه دهید چرا همراه خود نیاوردید؟

وکیل متهم فلاحتیان در پاسخ گفت: اسناد در اختیارم نیست.

قاضی موحد پاسخ داد: عمدا پاسخ های انحرافی می دهید و جلسه قبل تعهد دادید که اسناد را ارائه می کنید. هم اجمال گویی دارید و هم ابهام گویی، کلی گویی نکنید چرا که این موارد دفاع محسوب نمی شود. متهم اقرار کرده که بیش از 350 میلیون درهم بدهی دارد و شما خلاف اسناد و مدارک صحبت می کنید.

در ادامه نماینده دادستان خطاب به وکیل متهم فلاحتیان گفت: شما حرف می زنید و حتی برای سخنان خود یک کپی سند هم ارائه نمی دهید و فقط می گویید که ان شاءالله ارائه خواهم داد.

بعد از وکیل متهم فلاحتیان، وکیل یکی از شرکت های وابسته به بانک ملت در جایگاه حاضر شد و درباره طلب از این متهمان اظهار داشت: متهمان متعهد به استرداد وجوه دریافتی بودند. آنان صراحتا اعلام کرده مدیون هستیم و امضا و اثرانگشت دارند. ما ارز داده ایم و ارز می خواهیم به خاطر حق مردم و بانک بر این موضوع تاکید داریم که 1100 میلیارد تومان از طرف متهم رد مال شود.

 در ادامه نماینده دادستان به اذن قاضی در جایگاه حاضر شد و گفت: علی رغم اینکه متهم فلاحتیان مطالب را کامل عنوان نکرد، اما واقعیت بسیاری را افشا کرد. اینکه از چه کسانی پول گرفتند و پول هایی که به حساب وی آمده توسط برخی مسئولان اخذ شده است.

قهرمانی ادامه داد: وکیل متهم فلاحتیان می گوید شرکت امانی بوده است، اگر امانی است شما امانت را باید در محل تعیین شده امانت دار استفاده می کردید چرا در تولید برده اید، البته آن هم اگر در تولید رفته باشد. این وجوه بیت المال است، وجوه سپرده مردم یا بانک ملت نبوده پولی ناشی از فروش نفت و متعلق به همه مردم و 80 میلیون نفر بوده است.

وی افزود: او پرونده را با قطعنامه 598 مقایسه کرده و گفته از باب اضطرار است اولا سوال مطرح می شود که پولی که بنا بوده با تحریم دور زده شود چرا به کشور برنگشته و کجا قرار بود توزیع شود؟ او تحریم ها را چگونه دور زد و چرا به سعادتی رشوه داد؟ 110 میلیون درهم را به مدیران برگردانده اند؛ اگر بنا بر تمثیل تاریخی است به سوگنامه ترکمنچای شباهت دارد!

نماینده دادستان ادامه داد: متهم فلاحتیان اعلام کرده کپی شناسنامه هم از او اخذ نشده حال می خواهید وثیقه از او گرفته شود؟ آقای وکیل در جلسه بعد حتما سند و کپی داشته باشید به ما هم بدهید تا اسناد را بررسی کنیم.

قهرمانی گفت: من از وکیل می خواهم اسنادی که ادعا می کنید به ما ارائه بدهند و اجازه ندهید این موضوع طولانی شود همه این ها برای ما ابهام دارد.

در ادامه قاضی موحد سوالات متعددی از وکیل متهم فلاحتیان پرسید که وی به هیچکدام پاسخ روشنی نداد. قاضی موحد با اعلام ختم جلسه گفت: در جلسه آینده ادامه دفاعیات وکیل آقای فلاحتیان را استماع می کنیم و جلسه بعدی متعاقبا اعلام خواهد شد.

بخشی از حقوق کارگران آذرآب تا پایان هفته واریز می شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: حقوق کارگران آذرآب تا پایان هفته به حسابشان واریز خواهد شد.

بهروز اکرمی در گفت وگو با فارس در اراک اظهار کرد: استاندار مرکزی به همراه معاون اقتصادی به منظور حل مشکلات آذرآب با معاونان اقتصادی رئیس جمهور جلسات متعددی برگزار کرده و هم اکنون نیز در تهران در حال رایزنی درخصوص حل مشکلات صنایع استان است.

وی تصریح کرد: طبق هماهنگی های صورت گرفته با مدیران آذرآب مقرر شد دو میلیون تومان حقوق تا آخر هفته به حساب کارگران واریز شود، هرچند تعدادی از کارگران با این میزان مخالف بوده و خواستار دریافت تمام حقوق خود هستند که تلاش داریم خواسته آنان را تامین

کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی تصریح کرد: اعتراض کارگران آذرآب دیروزبرای دومین روز متوالی برگزار شد که رسیدگی به خواسته های آنان در دست اقدام است. 

بازداشت مدیرعامل یک موسسه حقوقی در قم

دادستان عمومی و انقلاب قم گفت: مدیرعامل یکی از موسسه های حقوقی در این استان بازداشت و روانه زندان شد.

حجت الاسلام والمسلمین غریب روز دوشنبه در این زمینه افزود: مدیرعامل موسسه حقوقی حصا با اعلام شکایت 20 نفر از شهروندان مبنی بر کلاهبرداری و خیانت در امانت، تحت تعقیب قضایی قرارگرفته و با قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.

وی افزود: پرونده سابق نامبرده با موضوعات کلاهبرداری، تنظیم اسناد و دفاتر خلاف واقع، اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد و فرار مالیاتی با صدور کیفرخواست، به دادگاه کیفری 2 استان قم ارسال و محل فعالیت موسسه مذکور نیز با دستور معاون دادستان قم پلمب شده است.