آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
سیاست
۳

روزنه

سخنگوی وزارت  امور خارجه: استفاده از مکانیسم ماشه از همین حالا  مرده است

فارس: سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه، در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت. به گفته موسوی، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در نیویورک دیدارهای پرباری داشت و «طرح صلح هرمز» را برای امنیت منطقه ارائه و با 15 نفر از سران کشورها دیدار کرد. ظریف هم در این سفر روزهای فشرده کاری داشت. با هفت نفر از مقامات سازمان ملل دیدار داشت، با وزرای خارجه هم ملاقات و در برخی نشست ها شرکت کرد و هشت مصاحبه با رسانه های بین المللی و 10 دیدار با نخبگان در آمریکا داشت. او در پاسخ به پرسشی درباره ابتکار صلح هرمز گفت که جزئیات آن به زودی منتشر می شود. این طرح مجموعا هشت کشور را در بر می گیرد؛ شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس به علاوه ایران و عراق. سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درباره موضع ایران درمورد حملات یمن به عربستان گفت: «آنچه یمنی ها انجام می دهند از دیدگاه ما اقدامات دفاعی است». او تاکید کرد: «ایران از دولت قانونی یمن در برابر متجاوزان حمایت می کند. ایران همیشه حمایت معنوی و سیاسی خود را از یمنی ها انجام داده است». سیدعباس موسوی درباره اتهامات محمد بن سلمان، ولیعهد رژیم سعودی علیه ایران نیز گفت که اتهامات مزبور اساس و پایه ای ندارند و جز شرمساری حاصلی برای ایشان ندارد. سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: «حل موضوع یمن منوط به پذیرش آتش بس و توقف حملات به غیرنظامیان است». سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسشی درباره نشست وزرای خارجه ایران و 1+4 و مطلب روزنامه گاردین درباره تهدید اروپا به خروج از برجام گفت: «از تهدید اروپا خبر ندارم، اما اگر منظورشان این است که اگر ایران گام چهارم را بردارد آنها از برخی مکانیسم ها استفاده می کنند، چنین اقدامی غیرقانونی و غیرحقوقی است». او تاکید کرد: «اگر اقدامی مثل بردن مسئله به شورای امنیت و استفاده از مکانیسم ماشه در ذهنشان است، از همین جا اعلام می کنم چنین اقدامی از همین الان مرده است».

فرمانده کل سپاه  مطرح کرد/ زوال عقل سیاسی در دشمن

سپاه نیوز: فرمانده کل سپاه با بیان اینکه گرد هم آمده ایم تا با استعانت از خداوند متعال و ائمه معصومین(ع) و به پشتوانه منویات و تدابیر فرماندهی معظم کل قوا الهام های جدیدی برای یک حرکت بزرگ در امتداد گام دوم انقلاب اسلامی بیابیم، گفت: «جهان در گام دوم انقلاب اسلامی در حال تغییر بنیادین است و نمی توان با تکیه بر فضای تفکر گذشته فضای نوین را مدیریت کرد، اما می توان تجربیات گران سنگ گذشته را با اندیشه های نوین ترکیب کرد تا به فرمولی برای حل مسائل جاری و آینده انقلاب دست یابیم».او در ادامه تصریح کرد: «با گذشت زمان، انقلاب اسلامی ایران وسیع، گسترده و در حال تسخیر فضاهای جدید است؛ دشمنی با این انقلاب الهام بخش نیز سخت تر و پیچیده تر می شود، سپاه هم متناسب با شرایط، عمیق تر، ژرف تر و مطمئن تر، با آینده نگری و الهام از سرچشمه حکمت امام و مقتدای خود می آموزد که در ادامه این طریق اقتدارآفرین چگونه عمل کند».سرلشکر سلامی با ابراز اینکه در گام دوم انقلاب اسلامی فضاهای جدیدی پیش روی ما قرار دارد، گفت: «دشمنان دچار زوالی بازگشت ناپذیر شده اند، ذخایر راهبردی آنها رو به انتها است و قادر نیستند قابلیت های فیزیکی خود را به منفعت و موقعیت سیاسی مبدل کنند و به اعتراف خود آنها دچار زوال عقل سیاسی شده اند».فرمانده کل سپاه با اشاره به سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی به دست فرزندان غیور ملت ایران در سپاه اظهار کرد: «ساقط کردن پرنده فوق پیشرفته آمریکایی و اعلام آن اقدامی فراتر از شجاعت سیاسی بود که فقط از جانب مردانی صادر می شود که دشمن در جهان بینی آنها بنابر مبانی الهام بخش قرآن ناتوان و حقیر است و این منطق وحیانی است که با حکمت الهی در هم آمیخته تا میان امواج فتنه های سهمگین، نظام و انقلاب اسلامی ایران را در زیباترین شکل به ساحل آرامش برساند و این منبع قدرت ما است».

محسن رضایی: شاهد هیچ مذاکره ای با آمریکا حتی در سطوح پایین نخواهیم بود

فارس: محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به چرایی مذاکره میان ایران و آمریکا، بیان کرد: «همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند هیچ نوع مذاکره ای، چه مذاکره سرپایی و چه مذاکره رسمی، میان ایران و آمریکا رخ نخواهد داد». او ادامه داد: «هیچ نوع مذاکره ای بین ما و آمریکا نخواهد بود و در هیچ سطحی چنین مذاکره ای انجام نخواهد شد، یعنی نه تنها در سطوح بالا بلکه در سطوح پایین مقامات سیاسی ایران هم شاهد هیچ مذاکره ای با آمریکایی ها نخواهیم بود».