آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
اقتصاد
۴

با امضای یک قرارداد سه جانبه، تا 18 ماه دیگر روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از شرق هرمز منتقل می‎شود

زنگنه: صادرات میعانات گازی پارس جنوبی از پایانه جاسک

 قراردادهای ساخت 50 پمپ مورد نیاز طرح راهبردی انتقال نفت خام گوره - جاسک با ارزش تقریبی 48 میلیون یورو، بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت های پمپ های صنعتی ایران، پمپیران و پتکو امضا شد. این قرارداد در حالی امضا شده است که به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)، «18 ماه دیگر در سال 99، شاهد انتقال نفت خام به مخازن ذخیره سازی پایانه نفتی جاسک و آماده بودن شرایط صادرات نفت از شرق تنگه هرمز خواهیم بود. با اجرای کامل این طرح، زمینه صادرات نفت خام از طریق پایانه جدید جاسک فراهم می‎شود». این اقدام را شاید به‎ نوعی بتوان دورزدن تنگه هرمز هم تعبیر کرد. در این مراسم مهم و استراتژیک برای کشور، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، علاوه بر تشریح اقدامات انجام شده در این حوزه، به برخی شبهات در رابطه با سهمیه‎بندی بنزین نیز پاسخ داد.

  کاهش سهمیه کارت سوخت جایگاه به 15 لیتر

وزیر نفت گفت: روزی 35 هزار کارت جدید صادر می شود و تا آخر مهر همه کارت خواهند داشت، اما باید این کارت استفاده شود تا اگر زمانی تصمیم بر سهمیه بندی شد، مشکلی نداشته باشیم. وزیر نفت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در زمینه تامین ارز برای شرکت های سازنده کمک خواهیم کرد، گفت: این شرکت ها پمپ ساز هستند و الکتروپمپ نمی سازند. البته بهره برداری از تلمبه خانه ها نیز برعهده همین شرکت ها خواهد بود و باید خودشان حضور داشته باشند و بخشی از پول خود را متناسب با دوران بهره برداری دریافت کنند.

زنگنه در مورد شایعات مربوط به وجود گوگرد بالا در بنزین نیز گفت: شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی و سازمان استاندارد به این موارد جواب داده اند، اما مشخص نیست چرا این صحبت ها مطرح می شود.

  زنگنه: برای بررسی همکاری های ایران و روسیه با نواک دیدار می کنم

او درباره سفر به روسیه و صحبت های دوجانبه با وزیر انرژی روسیه گفت: در سفر به روسیه اهداف دوجانبه پیگیری می شود. همچنین اجلاس کشورهای صادرکننده گاز و هفته انرژی روسیه نیز برگزار می شود. از سوی دیگر با وزیر انرژی روسیه درباره روابط دوجانبه صحبت می شود. زنگنه در مورد عدم استقبال از کارت سوخت شخصی گفت: کاری که باید انجام دهیم این است که مقدار بنزین تحویلی از سوی کارت جایگاه داران را به 15 تا 20 لیتر کاهش دهیم، البته تاکید می کنم که این سهمیه بندی نیست، زیرا افراد با کارت شخصی خود می توانند هر مقدار بنزینی که می خواهند دریافت کنند. اکنون کمتر از یک میلیون نفر کارت سوخت ندارند و در شهرهای بزرگ همه کارت ها صادر شده و برخی از کارت ها در باجه های پست مانده است. وزیر نفت ادامه داد: روزی 35 هزار کارت جدید صادر می شود. تا آخر مهر همه کارت خواهند داشت، اما باید این کارت استفاده شود تا اگر زمانی تصمیم بر سهمیه بندی شد، مشکلی نداشته باشیم.

  جمع‎آوری 96 درصد گازهای همراه در حال سوختن تا 2 سال آینده

زنگنه در مورد جمع آوری گازهای فلر نیز گفت: گازهای فلر دو بخش است؛ یک بخش گازهای همراه نفت است که در شش منطقه اصلی وجود دارد و بیش از 96 درصد آن تا دو سال آینده جمع آوری شده و بخشی برای مصرف سوخت به شبکه داده می شود و هیدروکربورهای سنگین تر به عنوان خوراک پتروشیمی در نظر گرفته خواهد شد. یکی از مهم ترین این طرح ها؛ یعنی پالایشگاه بیدبلند 2 با سرمایه گذاری 3.5 میلیارد دلار امسال به بهره برداری می رسد و 56 میلیون مترمکعب را فرآورش می کند. بخش دیگر مربوط به فلرهای پارس جنوبی است. در طرح های اولیه گمان نمی شد این منطقه تا این حد توسعه پیدا کند، بنابراین گاز خروجی را بیشتر در نظر گرفتند. بخشی از فلرها نیز به این دلیل است که برخی تجهیزات در پالایشگاه های جدید نصب و تنظیم نشده است. البته در این سال ها میزان گاز در 10 فاز اول کم شده و به مرور کمتر خواهد شد.

  صادرات میعانات گازی پارس جنوبی از پایانه جاسک

او به ساخت دو پالایشگاه در جاسک اشاره کرد و گفت: با ساخت دو پالایشگاه موافقت شده که یکی ساخت پالایشگاه 300 هزاربشکه ای توسط ستاد اجرائی حضرت امام و دیگری پتروپالایشگاهی 150 هزاربشکه ای توسط یکی از شرکت های تابعه پتروشیمی باختر است. زنگنه با اشاره به تضمین خوراک این دو پالایشگاه تاکید کرد: همچنین تخفیف 10 درصدی قیمت خوراک نیز در نظر گرفته شده است. به گفته وزیر نفت، اولین محصولی که از بندر جاسک صادر خواهد شد، میعانات گازی پارس جنوبی است که اواخر سال آینده انجام خواهد شد و تا قبل از پایان دولت، رساندن نفت و میعانات به جاسک آغاز می شود.

  تغییر چهره مکران و جاسک با اجرای کارهای توسعه ای

وزیر نفت با یادآوری اینکه پیش تر دنبال این بودم در سواحل مکران و جاسک واقع در شرق تنگه هرمز، فلش های توسعه ای قرار دهیم تا سبب توسعه آن مناطق شود، تصریح کرد: همین که قرار است روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به این منطقه منتقل و اسکله و پایانه صادرات نفت ایجاد شود، کار بزرگی است. از این 1.8 میلیارد دلار، نزدیک به 700 میلیون دلار فقط در منطقه جاسک سرمایه گذاری می شود که پروژه هایی شامل مخازن، اسکله، موج شکن و گوی های شناور است. زنگنه همچنین با بیان اینکه در شرایط کنونی ساخت 10 قلم کالا را با جدیت زیادی دنبال می کنیم، گفت: تاکنون لوله های بدون درز وارد می کردیم اما در حال حاضر لوله های مقاوم به گاز ترش در داخل کشور ساخته می شود.

طرح های نفتی مشکلی در تامین ارز ندارند

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، در هیچ کدام از طرح ها و پروژه های نفتی مشکلی برای تامین ارز مورد نیاز وجود ندارد. به گزارش ایسنا، مسعود کرباسیان در این مراسم، از اضافه شدن هشت گروه کالایی جدید به طرح بومی سازی 10 گروه کالاهای کاربردی نفت  در آینده نزدیک خبر داد و اظهار کرد: نفت از هر فرصتی برای خدمت به تولید و تولیدکننده ایرانی استفاده خواهد کرد. او با اشاره به قراردادهای ساخت و تامین الکتروپمپ های طرح ملی گوره - جاسک که با سه شرکت ایرانی امضا شد، از تداوم روند امضای قراردادهای نفتی با پیمانکاران ایرانی خبر داد و گفت: به زودی 9 قرارداد طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت نیز با شرکت های داخلی امضا می شود. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به بخش های مختلف طرح انتقال نفت خام گوره - جاسک مشتمل بر احداث پنج تلمبه خانه به ارزش قراردادی143 میلیون یورو، احداث هزار کیلومتر خط لوله 42 اینچ، احداث 20 مخزن 500 هزار بشکه ای برای ذخیره سازی نفت، ایجاد پایانه بزرگ نفتی در جاسک و... که همگی با اتکا به توان داخل انجام می شود اشاره کرد و گفت: برایند اجرای این طرح، رونق صنایع پایین دستی، اشتغال زایی و توسعه در منطقه مکران خواهد بود. او  با اشاره به بخش دیگری از طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک که بر مبنای آن قرار است سه گوی شناور به منظور پهلوگیری کشتی های غول پیکر (VLCC) در جاسک احداث شود، گفت: شرکت نفت و گاز پارس مناقصه مربوط به این بخش را نیز در چند هفته آینده برگزار می کند و مانند برنامه ریزی صورت گرفته برای استفاده حداکثری از توان شرکت های ایرانی در بخش ساخت و تامین الکتروپمپ ها، در این بخش نیز با نظر مثبت وزیر نفت استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود داخلی مدنظر قرار می گیرد. کرباسیان با اشاره به حذف ورق های نیس از چرخه واردات گفت: داخلی سازی این ورق ها از خروج حدود 300 میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری کرده است و هم اکنون ماهانه 30 هزار تن اسلپ تولیدی شرکت فولاد مبارکه در شرکت فولاد اکسین به ورق تبدیل و سرانجام در کارخانه های لوله سازی به لوله تبدیل می شود و تاکنون 20 کیلومتر از این لوله ها تحویل نفت شده است.

  انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از شرق هرمز

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت هم در این مراسم گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک که فاز اول آن باید تا 18 ماه آینده به بهره برداری برسد، روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از شرق هرمز  ارسال و ذخیره سازی می شود و لازم است برای اجرای این طرح همه اجزا هماهنگ باشند. تورج دهقانی با بیان اینکه تولید و تامین 50 دستگاه پمپ برای طرح عظیم انتقال نفت خام از گوره به جاسک امضا شده تا شاهد افتتاح این پمپ ها و دستگاه ها در آینده نزدیک باشیم، اظهار کرد: با بهره برداری از این طرح نفت خام تولیدی در کشور از گوره به جاسک در شرق تنگه هرمز به وسیله  هزار کیلومتر لوله 42 اینچ و پنج ایستگاه تقویت فشار منتقل می شود. او افزود: برای این منظور 10 میلیون بشکه تاسیسات ذخیره سازی ساخته می شود و در بخش دریا احداث اسکله و خط لوله دریایی و گوی شناور برای بارگیری نیز در حال پیگیری است. مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت سرمایه لازم برای اجرای این طرح را 1.8 میلیارد دلار ارزی و 350 میلیارد تومان اعتبار ریالی دانست و افزود: به دلیل تحریم ها تامین لوله از خارج با مشکل مواجه شد، اما با تلاش متخصصان داخلی این نگرانی برطرف شده است و اکنون شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه هستیم. دهقانی با تاکید بر این مسئله که اکنون همه فعالیت های اجرائی در تمام نقاط طرح آغاز شده و در 50 جبهه کاری مشغول به فعالیت هستند، ادامه داد: با توجه به اینکه طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک طرحی استراتژیک است، لازم است  این طرح در زمان مشخص به پایان برسد. او با بیان اینکه در این طرح به سازندگان داخلی اعتماد کرده ایم و امیدواریم پاسخ این اعتماد را دریافت کنیم، گفت: برای اولین بار برای تامین الکتروپمپ های 2.5 مگاواتی از ظرفیت داخلی استفاده شده است.