آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
جهان
۷

رویداد

غنی و عبدالله؛ هر 2 مدعی پیروزی

کاندیداهای اصلی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، عبدالله عبدالله و اشرف غنی، هر دو مدعی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری شده اند. این در حالی است که کمیسیون انتخابات افغانستان گفته است تا اعلام نتایج نهایی انتخابات از سوی این کمیسیون کاندیداها حق اعلام پیروزی ندارند. با اعلام پیروزی این دو انتظار می رود بحران انتخاباتی پنج سال پیش که هر دو این نامزدها مدعی پیروزی در انتخابات شدند، تکرار شود.

حق خواهی به شیوه ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار دیدار با افشاگری شد که متن تماس تلفنی اش با رئیس جمهوری اوکراین را فاش کرده و همچنین درباره «پیامدهای بزرگ» هشدار داد. او گفت مانند هر آمریکایی، این حق من است که با متهم کننده ام دیدار کنم.

دعوت دوباره نتانیاهو از گانتس

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در ادامه تلاش های خود برای باقی ماندن در قدرت، از رئیس حزب «آبی و سفید» خواست تا فردا با یکدیگر دیدار کنند، این در حالی است که رئیس این حزب از قبل، این دیدار را بی نتیجه خواند.

ملکه در اندیشه عزل جانسون

براساس گزارش ها، ملکه بریتانیا از مشاورانش درباره شرایطی که می توان یک نخست وزیر مشغول به کار را برکنار کرد، پرس و جو کرده است. مشخص نیست که آیا الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، از امتیاز سلطنتی برای عزل نخست وزیر کشورش استفاده می کند یا اینکه صرفا می خواهد در جریان جزئیات روند کار قرار بگیرد.

اعلام جهاد بر سر کشمیر

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، پس از حضور در مجمع عمومی سازمان ملل و کمپینش در حمایت از مردم کشمیر، در بازگشت به کشورش در جمع اعضای حزب و کابینه خود گفت جنگ برای مردم کشمیر، مبارزه ای مقدس (جهاد) خواهد بود.

سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری عربستان در هند

سعود بن محمد الساطی، سفیر عربستان سعودی در دهلی نو، در گفت وگو با «پرس تراست آو ایندیا» هندوستان، اظهار کرد که ریاض قصد دارد صد میلیارد دلار در بخش های مختلف هند سرمایه گذاری کند.

حمله الشباب به پایگاه آمریکایی ها

گروه مسلح الشباب در سومالی به یک پایگاه نظامی حمله کرده که در آن نیروهای آمریکایی، کماندوهای سومالیایی را آموزش می دهند. ساکنان محلی می گویند صدای انفجار شدید و تیراندازی از فرودگاه نظامی «بالدوگله» در جنوب منطقه «شبیلی سفلی» شنیده اند.

سرنگونی پهپاد ناشناس در مرز سوریه

وزارت دفاع ترکیه از سرنگون کردن یک پهپاد که شش بار از طریق مرز سوریه به حریم هوایی این کشور وارد شده بود، خبر داد. در بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده است دو جنگنده اف-16 این کشور، پهپادی را که بارها حریم هوایی ترکیه را نقض کرده است، هدف قرار داد.

رونمایی از «موشک هسته ای جدید» چین

طبق اعلام وزارت دفاع چین، در مراسم هفتادمین سالگرد پیروزی حزب کمونیست این کشور، «بسیاری از ادوات نظامی جدید برای نخستین بار در معرض دید عموم» قرار می گیرند.

افشای لابی تونی بلر  برای برگزیت

در حالی که ترزا می به عنوان رهبر محافظه کاران و نخست وزیر بریتانیا در بحبوحه برگزیت استعفا داد و از اتحادیه اروپا خواست تا اجازه دهد کشورش در تاریخ توافقی از این بلوک خارج شود، تونی بلر، نخست وزیر اسبق بریتانیا که به عنوان حامی اتحادیه اروپا شناخته می شد، تلاش می کرد تا بروکسل را به مسیر دیگری بکشد.

نگرانی فیس بوک از تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا

انتظار می رود که رقبای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در آمریکا با تمام وسایل ممکن به مصاف یکدیگر بروند. فیس بوک نگران است که «عوامل خارجی» باز هم برای تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا از طریق این شبکه اجتماعی تلاش کنند.