آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
مد ایرانی - اسلامی
۹

مد در جهان

بازگشت به امید و آزادی در هفته مد پاریس

گروه مد، بخش بین الملل: یادآوری مفاهیم امید و آزادی با کانسپتی از پوشش پابلیک در اروپای دوران جنگ سرد، توسط طراح فرانسوی، توجه رسانه ها را به خود جلب کرد. تمرکز و توجه رسانه ها در فشن شوی متفاوت و مدرن ماسون مارژیلا (Maison Margiela)، طراح نواندیش از خانه مد پاریس، زمانی بر سر زبان ها افتاد که بازتاب حضور مدل جوان آلمانی، بازتاب گسترده تری از حضور جنیفر لوپز در فشن شوی ورساچه (میلان- جمعه گذشته) داشت. ووگ بریتانیا گزارش داده شوی متفاوت خانه مد پاریس به یادآوری دو مفهوم کلیدی امید و آزادی با زبان پوشش و کالکشن جدید این برند پرداخته بود.  کفش های مردانه آوانگارد طراحی شده توسط این برند با پاشنه های بلند و سبک رانوی مدل ها روی استیج که با صلابت و با کوبندگی گام برمی داشتند، سبب شد که حاضران عکس العمل های متفاوتی از خود نشان دهند و انرژی متفاوتی در قیاس با هفته های مد در دوره های گذشته داشته باشد. در این میان، حضور لئون دامه (Leon Dame) سوپراستار بسیار جوان و مدل آلمانی که با ری اکشن و انرژی بسیار خاصی روی استیج حاضر شد و برخلاف استاندارد مدل ها که با میمیک خنثی و سرد روی استیج راه می روند، صمیمیت خاص توام با جدیت بسیار بالای او در ارائه ری اکشن به تماشاچیان از نگاه هیچ رسانه ای پنهان نماند. 

 
تلاش برای یادآوری نام دایانا

پرنس هری و پرنسس مگان مرکل، پسر و عروس پرنسس دایانا، با حضور در آفریقا و سفر به کشورهای متعدد، علاوه بر همراهی با کمپین های بشری سازمان ملل در آنگولا و تبلیغ آب سالم برای قاره سیاه، با پوشیدن لباس هایی از آرشیو سلیقه و ذوق پرنسس دایانا، تلاش هدفمندی را برای یادآوری تلاش های عام المنفعه پرنسس دایانا آغاز کرده اند. پرنس هری در اقدامی تازه، استایل مادر را در سفر به آفریقا کپی کرده و دقیقا در لباسی شبیه به لباس پرنسس دایانا در کمپین بشری قاره آفریقا، مقابل عکاسان تحت امر حاضر شده است. ووگ بریتانیا در تازه ترین گزارش خود از زوج ساسکس، به سفرهای این دو اشاره کرده است. به گزارش گروه مد «شرق» با توجه به اینکه هیچ اقدامی از سوی دربار بریتانیا بدون گذشتن از فیلتر ملکه، در اختیار رسانه های مورد تایید ملکه قرار نمی گیرد و با توجه به اختلافات اساسی ملکه و پرنسس دایانا در زمان حیات دایانا، این سوال مطرح است که چه انگیزه یا دلایلی سبب شده که ملکه به تلاش نوه های خود برای زنده نگه داشتن نام عروسش واکنشی تدافعی نشان ندهد و اجازه دهد دو نوه او و همسرانشان (مگان مرکل و کیت میدلتون) به تبلیغ منش و افکار پرنسس دایانا بپردازند و با کپی از استایل او در انتخاب پوشش هایشان، زیراکسی فرمایشی از پرنسس کشته شده بریتانیا باشند.

 
استقبال از مینی مالیسم مکس مارا

مکس مارا (Max Mara) کمپانی مد ایتالیایی در هفته مد میلان با کمک مدل های بسیار مشهور، از کالکشن بهار و تابستان 2020 خود رونمایی کرد. مدل های بسیار معروفی از جمله جی جی حدید، بلا حدید، کایا گربر، داوتسن کروس، کندیس سوانپوئل و... بودند که لباس های این کالکشن را به زیبایی بسیار به نمایش درآوردند. نوع حضور مدل ها و سلبریتی ها در فشن شوی این برند نقش تعیین کننده ای در تقویت اعتبار آن و بهتربرگزارشدن فشن شو داشت. لباس های این کالکشن، با طراحی های منحصر به فرد، با رنگ های ظریف پاستلی و به صورت مونوکروم، با پارچه های لطیف ابریشمی طراحی شده است. این کالکشن به سبک مینی مال مدرن با جیب هایی روی لباس، با المان هایی از خیاطی سنتی و لباس های مردانه، اما به شیوه ای ظریف، زنانه و مدرن طراحی و آماده شده است.