آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
مد ایرانی - اسلامی
۹

روی سرخط مد

خداحافظی وکلا با لباس کلاسیک

مسابقه طراحی لباس وکیل از سوی مرکز وکلای قوه قضائیه برگزار می شود. مرکز وکلای قوه قضائیه در راستای ایجاد تنوع و ساماندهی به لباس وکلای کشور، اقدام به برپایی مسابقه طراحی لباس وکیل کرده است. به گفته هنرآنلاین، شرایط شرکت در این مسابقه به شرح زیر است: طرح ها متناسب با شئون اسلامی و هویت ایرانی باشند. طرح ها ابداعی و ابتکاری و برای اولین بار ارائه شده باشند. آثار طراحی شده (دستی یا کامپیوتری) باید به صورت رنگی از زوایه های (روبه رو و پشت و پهلو در صورت نیاز) و با نورپردازی مناسب ارسال شود. آثار در قالب عکس یا فایل pdf حداکثر با حجم 10 مگابایت از طریق سایت مرکز ارسال شود. لباس مدنظر باید قابلیت پوشیدن و استفاده در مکان عمومی را داشته باشد و در این فراخوان لباس کلاسیک وکلا مدنظر نیست. مرکز حق استفاده از طرح های ارسال شده را در طراحی نهایی لباس و شیوه های دیگر خواهد داشت. ارسال اثر به منزله قبول شرایط این فراخوان است. شرکت برای عموم آزاد  و مهلت ارسال اثر تا 15 آبان ماه اعلام شده است. جایزه طرح های برگزیده نیز به شرح زیر عنوان شده است: برترین طرح لباس آقایان هفت میلیون تومان جایزه نقدی، برترین طرح لباس بانوان هفت میلیون تومان.

 

دوره آموزشی طراحی مد با رایانه

انجمن طراحان لباس و پارچه ایران اقدام به برپایی دوره آموزشی نرم افزار کاربردی CLO3D کرده است. نرم افزار CLO3D یک نرم افزار طراحی سه بعدی مد است که به شبیه سازی پوشاک می پردازد. به گزارش هنرآنلاین، این دوره آموزشی در روزهای 8 و 9 مهر با هدف تسلط بر برنامه، فراگیری ابزارهای مرتبط، کاربردی کردن رایانه برای اجرای دلخواه و تحلیل و شبیه سازی برپا می شود.  این برنامه به شما اجازه ایمپورت کردن و دوختن الگوهای 2D-CAD روی یک مدل مجازی سفارشی (آواتار) را می دهد.  طراحی هم زمان به صورت 2D و 3D، استفاده از مدل ها و مانکن ها برای مشاهده لباس به صورت واقعی، پشتیبانی از انواع خواص فیزیکی پارچه ها، هماهنگ سازی ویرایش الگو و دراپینگ سه بعدی برای طراحی تعاملی، پشتیبانی از برنامه های مدلینگ 3D نظیر همچون 3ds Max، مایا، پشتیبانی از الگوهای طراحی، انجام عملیات دوخت و اتصال قطعات طرح، انجام همه عملیات تهیه پوشاک شامل طراحی، دوخت و نمایش لباس به صورت مدلینگ و استفاده از طراحی های ذخیره شده در طراحی های جدید ازجمله ویژگی های نرم افزار CLO3D است.

 

نشست طراحی لباس «نفس»

نشست طراحی صحنه و لباس فیلم «نفس» در سالن عباس کیارستمی فارابی برپا می شود. این نشست، روز یکشنبه 21 مهرماه و در حالی که ورود برای عموم آزاد است، از ساعت 17 برپا می شود و سخنران آن اصغر نژادایمانی، طراح صحنه و لباس فیلم نفس، خواهد بود. فیلم «نفس» ساخته نرگس آبیار است که در سی وچهارمین جشنواره فیلم فجر در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن سیمرغ گرفت و بهترین فیلم با نگاه ملی شناخته شد. این فیلم در رشته های دیگری مانند بهترین موسیقی متن، بهترین طراح صحنه و لباس، بهترین چهره پردازی و بهترین جلوه های ویژه میدانی و جلوه های ویژه بصری نامزد دریافت جایزه بود. نفس در 1396 به نمایندگی از ایران به آکادمی اسکار معرفی شد اما راهی به فهرست کوتاه نیافت. به گفته هنرآنلاین، حال و پس از گذشت هشت سال از ساخت این اثر و البته در روزهای نزدیک به هفته دفاع مقدس، نشست طراحی صحنه و لباس فیلم دفاع مقدسی نفس در سالن عباس کیارستمی فارابی برپا می شود.