آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
هنر
۱۰

تولید مشترک سینمای ایران و فنلاند با همکاری شهاب حسینی و رامین سهراب

گروه هنر: نشست مدیران بنیاد سینمایی فارابی با سفیر فنلاند در ایران و مدیر بنیاد فیلم فنلاند و هیئت همراه با موضوع «تولید مشترک سینمای ایران و فنلاند» در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

به گزارش بنیاد سینمایی فارابی، در ابتدای این نشست که یکشنبه هفتم مهرماه برگزار شد، «جعفر صانعی مقدم» مدیر موسسه «هنر و تجربه» ضمن معرفی میهمانان فنلاندی حاضر در «هفته فیلم فنلاند» که به همت این موسسه در ایران برگزار می شود، اظهار کرد: «سال گذشته هم زمان با جشنواره فیلم کوتاه با «یانا پاسکالا»، مدیر امور بین الملل بنیاد فیلم فنلاند ملاقاتی داشتیم و مصمم شدیم برنامه هفته فیلم فنلاند را با زمینه تولید مشترک بین ایران و فنلاند جلو ببریم».

در ادامه «حبیب ایل بیگی»، قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی نیز ضمن معرفی نقش حمایتی و فعالیت های بنیاد سینمایی فارابی بعد از پیروزی انقلاب، از اقدامات بنیاد سینمایی فارابی در حمایت از حضور بین المللی سینمای ایران و بحث تولید مشترک با کشورهای دیگر سخن گفت و اظهار کرد: «بعد از حضور «رائد فریدزاده» به عنوان مدیر بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی، موضوع تولید مشترک به شکل جدی تری نسبت به گذشته در حال پیگیری است».

او گفت: «حوزه اسکاندیناوی و شمال اروپا با وجود دوری از نظر فاصله، به لحاظ همکاری و تولید مشترک برای ساخت فیلم، از خیلی از کشورها با ایران همکاری نزدیک تری داشته اند».

ایل بیگی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست، اظهار کرد: «سینمای ایران در چهار دهه گذشته با توجه به اتفاقات مختلفی چون جنگ تحمیلی و تحریم ها، هیچ گاه تعطیل نشده و دولت ها با همه سختی ها، همواره سعی کردند از سینما حمایت کنند و خوشبختانه در این چند سال هم با وجود تحریم ها، رشد بسیار خوبی در تولیدات سینمایی و استقبال و رونق فروش و تولید و نمایش داشته ایم. ایران، جدای از سرمایه ای مثل نفت، در زمینه سینما یک سرمایه عظیم نیروی انسانی دارد و می توانم بگویم زمین ایران، فیلم سازپرور است و ما در همه حوزه ها، تعداد بسیار زیادی فیلم ساز و نیروی کار حرفه ای متخصص داریم که به ویژه در زمینه پست پروداکشن حرف های زیادی برای گفتن دارند و می توانند در تولیدات مشترک توان خود را به اشتراک بگذارند».

او با ذکر نمونه ای از اقدامات اخیر بنیاد سینمایی فارابی در حوزه تولید مشترک اظهار کرد: «رامین سهراب، فیلم ساز ایرانی مقیم فنلاند است که پس از گفت وگوهای مختلف درصدد حمایت از او برآمده ایم و امیدواریم این حمایت به مرحله نهایی برسد».

بنا بر این گزارش، در این نشست «رائد فریدزاده» معاون امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی اظهار کرد: «این افتخار را داشتم که حدود شش ماه پیش در سازمان سینمایی با حضور مدیران سازمان سینمایی، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، سفیر فنلاند در جمهوری اسلامی ایران و خانم یانا پاسکالا، مدیر امور بین الملل بنیاد فیلم فنلاند دیدار کنم و موضوع تولید مشترک و تبادلات سینمایی با کشور فنلاند را به بحث گذاشتیم. بنیاد سینمایی فارابی به عنوان مسئول اصلی حوزه تولید مشترک در سینمای ایران فعالیت می کند و در یکی، دو سال اخیر با کمک و همکاری «مصطفی احمدی» توانستیم تفاهم نامه های مختلفی را با کشورهای دوست و همسایه به مثابه چتر حمایتی منعقد کنیم تا ذیل آن، تولیدات سینمایی مشترک با سهولت بیشتری پیش برود».

او با ذکر نمونه هایی از مذاکرات اولیه برای تولید مشترک با فنلاند اظهار کرد: «با «رامین سهراب» در جشنواره فیلم کن مذاکراتی داشتم و ایده اش برای تولید مشترک مورد استقبال قرار گرفت. پروژه دیگری هم توسط یک کارگردان ایرانی با همکاری شهاب حسینی صورت گرفته است و این دو تجربه می تواند زمینه خوبی برای گسترش ارتباطات بین سینمای دو کشور ایجاد کند».

«کیو نوروانتو»، سفیر فنلاند در جمهوری اسلامی ایران در این نشست با تاسف از اینکه پیش از این ارتباط سینمای ایران و فنلاند به شکل جدی برقرار نشده است، اظهار کرد: «یکی از خصلت های ما فنلاندی ها این است که عمل گرا هستیم و می توان امید داشت همکاری بین تولیدکنندگان ایرانی و فنلاندی در عرصه سینما ایجاد شود و این گفت وگوهای رودررو اهمیت بسیار دارد».

همچنین «لس سارینن» مدیرعامل بنیاد فیلم فنلاند در این نشست ضمن معرفی این بنیاد اظهار کرد: «بنیاد فیلم فنلاند، متعلق به بخش خصوصی و مسئولیتش کمک به تولید فیلم و کمک به احداث سالن در نقاط مختلف این کشور است. بودجه این بنیاد از وزارت فرهنگ فنلاند تامین می شود که سالانه از بودجه 25میلیون یورویی آن، 20 میلیونش صرف تولید و پنج میلیون آن صرف روابط بین الملل می شود».

او ضمن برشمردن اقدامات این بنیاد در واردات فیلم و کمک به اکران فیلم های ایرانی در فنلاند اظهار کرد: «بیشتر فیلم های سینمایی نمایش داده شده در سالن های سینما در این کشور بر اساس روال صنعتی سینما در دنیا، از ایالات متحده می آید. اما ما در تلاشیم تا بتوانیم زمینه اکران فیلم هایی از کشورهای مختلف دنیا در سینماهای فنلاند را فراهم کنیم و مصمم هستیم این پهنه را گسترده تر کنیم تا صرفا مختص سینمای آمریکا نباشد».

در ادامه این نشست، راهکارهای اولیه دستیابی به تولیدات سینمایی مشترک بین ایران و فنلاند، روش های اکران فیلم های ایرانی در سینماهای کشور فنلاند و همکاری های جشنواره ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و توافقات اولیه راجع به شکل همکاری در زمینه تولیدات مشترک سینمایی به انجام رسید. همچنین ادامه مذاکرات و توافقات نهایی، به بعد از دیدار گروهی از تهیه کنندگان سینمای ایران با هیئت فنلاندی موکول شد.

در این نشست مدیران بنیاد سینمایی فارابی و مدیر بنیاد فیلم فنلاند حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی، رائد فریدزاده معاون امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی، کیو نوروانتو سفیر فنلاند در جمهوری اسلامی ایران، لس سارینن مدیرعامل بنیاد فیلم فنلاند، یانا پاسکالا مدیر امور بین الملل بنیاد فیلم فنلاند، کارل آهو تهیه کننده و ریتا آلتو کارگردان فنلاندی، محسن صرافی تهیه کننده و مصطفی احمدی مشاور تولید مشترک بنیاد سینمایی فارابی حضور داشتند.