آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
جامعه
۱۲

در نشست خبری معاونت مطبوعاتی مطرح شد

از سیر تا پیاز تخصیص یارانه به مطبوعات

روز گذشته نشست خبری محمد خدادی، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، پیرو توزیع کاغذ، نحوه تخصیص یارانه و شیوه نامه جدید تخصیص یارانه برگزار شد.

وی با اشاره به پیاده روی اربعین و نقش رسانه در انعکاس این واقعه گفت: ظرفیت رسانه ای کشور فارغ از جناح بندی باید پیام اربعین را منعکس کند و برای خبرنگارانی که قصد پوشش این پیاده روی را دارند کارت بین المللی صادر می شود.

وی با اشاره به اینکه 11هزار و 900 رسانه دارای مجوز در کشور منتشر می شود، گفت: از این تعداد 354 روزنامه، هزار و 424 هفته نامه، 765 دوهفته نامه، دو هزار و 118 ماهنامه، 327 دوماهنامه، هزار و 968 فصلنامه، 666 دوفصلنامه و 93 سالنامه داریم و تعداد رسانه های چاپی دارای مجوز ما جمعا هفت هزار و 715 عدد است.

وی افزود: در رسانه های برخط فقط 42 خبرگزاری مجوزدار ، سه هزار و 360 پایگاه خبری داریم و سه هزار و 402 رسانه برخط در جمع داریم. رسانه های الکترونیک غیربرخط هم که در قالب سی دی منتشر می شوند 600 رسانه هستند.

خدادی با اشاره به اینکه مطابق قانون، رسانه ای که شش ماه منتشر نشود، مطابق اعمال ماده 16 امتیازش خودبه خود باطل می شود، گفت: البته این قانون تا به حال اعمال نشده و فحوای کلام این است که داشتن 11 هزار و 900 رسانه به معنای الزاما فعال بودن آنها نیست.

خدادی با اشاره به حضور پنج ماهه اش در معاونت مطبوعاتی و مصادف شدن آن با بحران کاغذ گفت: در مورد کاغذ درباره سال 98 صحبت می کنم. زمانی که آمدم، صادرات کاغذ به کشور متوقف شده بود. ما رسانه ای داشتیم که حتی برای یک روز کاغذ نداشت. زمانی که وارد کار شدیم، تلاش وزیر ارشاد، دستور ریاست جمهوری و رهبری و نقش پیگیر معاون اول در ماجرای کاغذ فراموش نشدنی است. این پیگیری ها منجر به تخصیص ارز نیمایی به کاغذ شد. درواقع نگاه دولت به رسانه مانند دارو بود و همان طور که ارز نیمایی را به دارو اختصاص داد، به کاغذ هم اختصاص داد. این آزمایشی بود برای دولت تا ببیند در سر بزنگاهی که منابع به حداقل رسیده به رسانه واقعی توجه کند. ما ماموریت داشتیم که این شرایط بحرانی را مدیریت کنیم. در این راه ما اولین گاممان تخصیص ارز نیمایی بود و پس از آن هم ظرفیت ها را مورد بررسی قرار دادیم. در این میان باید از مدیران رسانه و چاپخانه ها نیز کمال تشکر را داشته باشیم که در گذشتن از این مسیر یاری گر ما بودند. معاونت مطبوعاتی تا قبل از این اتفاقات نه با واردات و نه با توزیع آشنایی نداشت. نه ساختارش را داشت و نه کارشناسش را. ما علاوه بر کارهای زیاد این مجموعه، این وظیفه را هم برعهده گرفتیم.

10 شرکت مجموعه واردات کاغذ را برعهده داشتند؛ نگارگستر هامون، پیک فراز و ارمغان گستر نوید موسسات خصوصی واردکننده بودند. روزنامه همشهری، خراسان، کیهان، ایران، خبر ورزشی و  اطلاعات نیز واردات کاغذ را برعهده داشتند. تاکنون 40 هزار تن کاغذ تخصیص داده شده که 27 هزار تن برای واردات تایید شده است؛ از این مقدار پنج هزار  تن توزیع شده و سه هزار و 500 تن آماده توزیع است. همچنین پنج هزار تن در ماه بعد و هشت هزار و 500 تن تا دو ماه آینده توزیع خواهد شد. ما تا عید پیش بینی تامین کاغذ مطبوعات را انجام داده ایم و برای سه ماهه نخست سال آینده نیز در حال برنامه ریزی هستیم. معاون مطبوعاتی با بیان اینکه «تاکنون 70 پرونده واردات کاغذ داشته ایم»، خاطرنشان کرد: 27 هزار تن تایید شده است که از این مقدار 24 هزار تن تخصیص ارز داده شده، حدود 16 هزار تن تامین ارز و 14 هزار و 500 تن نیز خریداری شده است.

او همچنین درباره توزیع کاغذ وارداتی نیز توضیح داد: تصمیم گرفتیم از ابتدای سال 98 برای توزیع کاغذ راستی آزمایی انجام دهیم؛ اینکه کاغذی به اسم یک روزنامه توزیع می شود، آیا به دست آن می رسد؛ بنابراین با توجه به مشخص بودن آمار توزیع، در صورتی که رسانه ها اعلام کنند چه مقدار کاغذ دریافت کرده و اینکه آیا اصلا دریافت کرده اند، دیگر حفره ای در این زمینه نخواهیم داشت. خدادی همچنین اعلام کرد که تاکنون به هزار و 580 نشریه کاغذ داده شده است. تا پایان شهریورماه سال جاری، 880 نشریه وضعیت دریافت کاغذ خودشان را اعلام کرده اند و بعد از یک هفته تمدید، 200 نشریه دیگر نیز اعلام کردند، ولی هنوز تقریبا 400 نشریه فرم را پر نکرده اند؛ این در حالی است که استمرار دادن کاغذ به نشریات منوط به پرکردن این فرم است. این مقام مسئول اظهار کرد که درحال حاضر معاونت مطبوعاتی به این نقطه رسیده که اعلام وصول ها را کنترل کند و سرکشی به چاپخانه ها را نیز انجام داده و به آمارهایی نیز در این زمینه دست یافته است.

معاون مطبوعاتی همچنین خوداظهاری نشریات، راستی آزمایی چاپخانه ها، بازرسی سرزده از چاپخانه ها، آمار شرکت های توزیع و نظرات کارشناسی را پنج شاخص اصلی برای راستی آزمایی توزیع و دریافت کاغذ عنوان کرد. خدادی با بیان اینکه «ما در مسیر بهینه کردن منابع تلاش می کنیم»، گفت: ما اجازه سوءاستفاده از مال مردم را نمی دهیم و حتما به دنبال این هستیم که منابع در خدمت اثر تولیدشده در روزنامه ها قرار بگیرد. رویکرد ما نیز در این مسیر اصلاحی و منطقی است و نگاه حذفی نداریم؛ چراکه معتقدیم هزار دلیل برای خوش اخلاقی وجود دارد و یک دلیل هم برای بداخلاقی نیست.

خدادی با اشاره به پیش نویس شیوه نامه جدید تخصیص یارانه مطبوعات در سال 98 گفت: تنها نشریات دارای مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات که از کیفیت محتوایی لازم برخوردار باشند، مشمول دریافت یارانه خواهند بود. آنچه در گذشته اتفاق افتاده مربوط به گذشته است و از امروز شیوه نامه ما عوض می شود. ما در شیوه نامه جدید نشریات را راستی آزمایی می کنیم؛ دنبال این هستیم که در ازای پرداخت یارانه توضیح داده شود که این پول برای چه چیزی هزینه شده است. ما دیگر به اسم رسانه یارانه نمی دهیم و به محتوای تولیدشده در آن رسانه و اثری که روی مردم می گذارد یارانه می دهیم؛ البته این یک سیاست اعلامی است و هنوز به مرحله اقدام نرسیده؛ درواقع می خواهیم این شفافیتی را که رسانه ها از دیگران طلب می کنند خودشان هم داشته باشند. راستی آزمایی به این صورت خواهد بود که اول اعلام وصول ها کنترل شود، دوم به چاپخانه ها سرکشی کرده و آمارها مورد بررسی قرار گیرد. همچنین پنج شاخص ما برای مصرف کاغذ و تخصیص یارانه به این صورت خواهد بود: بازرسی سرزده از چاپخانه، آمار شرکت های توزیع، نظر کارشناس، خوداظهاری و راستی آزمایی از چاپخانه. بماند که در شیوه نامه جدید اداره مالیات هم بر اساس اعلام چاپخانه از رسانه ها مالیات خواهد گرفت.

معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی وجودنداشتن شفافیت در اعلام تیراژ مطبوعات خاطرنشان کرد: اساسا نگاه به تیراژ به عنوان میزان اثر رسانه اشتباه است؛ به عنوان مثال میزان بازدید از سایت های ورزشی بسیار بالاست، اما ممکن است میزان بازدید از یک رسانه رسمی آن قدر زیاد نباشد و این اصلا به این معنا نیست که میزان بازدید از یک رسانه قدرت آن را نشان می دهد. معاون امور مطبوعاتی با بیان اینکه «امروز کیفیت، قدرت رسانه را مشخص می کند»، اظهار کرد: این خطای ادراکی باعث شده است که برخی از رسانه ها میزان تیراژشان را اعلام نکنند؛ این در حالی است که قدرت انتشار در محتواست و نه محل یا میزان انتشار؛ بنابراین اهمیتی ندارد اگر میزان تیراژ یک روزنامه پایین باشد. خدادی با بیان اینکه «اولین بحران ما در رسانه، نادیده گرفتن مخاطب است»، گفت: پایان کار هر رسانه ای را باید زمانی اعلام کرد که دیگر مخاطب خود را نمی بیند. انتقادی که امروز به صداوسیما وارد می شود که مخاطب خود را نمی بیند و سلیقه مخاطب خود را نمی شناسد، به بسیاری دیگر از رسانه ها نیز وارد است.

وی افزود: در این مقطع انرژی مان را روی برخورد نمی گذاریم. ما اجازه سوءاستفاده از مال مردم را نمی دهیم و دنبال این هستیم که منابع در خدمت اثر قرار گیرد. بنای ما مسیر درست رفتن با شیب منطقی است و تاکید داریم که رسانه باید سمبل اخلاق باشد. وی در پاسخ به سوال «شرق» درباره ضریب خطای معاونت مطبوعاتی در راستی آزمایی و خوداظهاری ها گفت: برای کمبود کاغذ آنچه به ما مربوط می شد، تخصیص ارز کالای اساسی به کاغذ بود. اگر تخلفی صورت بگیرد قطعا اعلام می کنیم، شما هم مطمئن باشید و نتیجه را می بینید. صراحتا نکته ای را می گویم؛ هیچ چیزی در این یک سال گذشته اتفاق نیفتاده که من بدانم و شما ندانید، تمام اتفاق ها را هر دو طرف می دانیم. مسیر ما مسیر بهینه کردن منابع و استفاده حداکثری از منابع است.

معاون امور مطبوعاتی درباره بیمه خبرنگاران نیز اظهار کرد: شش هزار و 500 خبرنگار عضو صندوق هنر هستند که تا امروز هزار و 500 نفر بیمه شده ، 600 نفر نیز امسال معرفی شده و دو هزار و 600 نفر از خدمات بیمه تکمیلی بهره مند شده اند. او همچنین یادآور شد که لازم است جامعه خبرنگاری هویت یابی شود؛ چراکه با توجه به تعداد بالای رسانه ها الان درحال حاضر باید حداقل بالغ بر 24 هزار خبرنگار در کشور وجود داشته باشد که به نظر رقم منطقی ای نمی رسد. او همچنین درباره حضور رسانه های خارجی در کشور نیز خاطرنشان کرد: 174 رسانه خارجی با 16 زبان در کشور وجود دارد و هم اکنون 346 خبرنگار خارجی در ایران داریم.