آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۴۹۹
فرهنگ: نسبتا تاریخی
۱۲

تاریخ و هنر

تقدیر از هنرمندان عاشورایی

از هنرمندانی که درباره واقعه عاشورا اثری ماندگار و شاخص خلق کرده اند، در مراسمی با عنوان «چله عشق» تجلیل می شود. روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، همزمان با ایام ماه صفر و اربعین حسینی، آیین «چله عشق» را برگزار می کند که هدفش تجلیل از هنرمندانی است که طی صد سال اخیر در حوزه واقعه عاشورا آثار ماندگاری خلق کرده اند.

در این مراسم از خالقان 40 اثر برجسته ای که در گونه های مختلف فرهنگی و هنری مرتبط با واقعه عاشورا از جمله تالیف و پژوهش، هنرهای تجسمی و ترسیمی، هنرهای دراماتیک، موسیقی و ادبیات تولید شده، تجلیل می شود.

 از جمله 40 هنرمندی که در این آیین تجلیل خواهند شد می توان به محمود فرشچیان خالق آثار متعددی از جمله تابلو «عصر عاشورا» و بهرام بیضایی نویسنده فیلمنامه «روز واقعه» اشاره کرد.

آیین چله عشق که به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی تدارک دیده شده، 29 مهرماه 1398 همزمان با 22 ماه صفر در تالار قلم مرکز همایش های این سازمان برگزار خواهد شد.

دار و ندار سلینجر تماشایی شد

آثار ادبی و اموال شخصی سلینجر که یک مرد منزوی و یک نویسنده خبرنگار گریز بوده، به نمایش عموم در می آید و همه مردم آمریکا می توانند به تماشای این آثار بروند. ایسنا به نقل از گاردین نوشته که کتابخانه عمومی نیویورک مجموعه ای از آثار ادبی و اموال شخصی جی. دی.سلینجر را به مدت سه ماه به نمایش می گذارد. این نمایشگاه بزرگ که بازدید از آن برای عموم مردم آزاد خواهد بود، مجموعه ای از اموال شخصی و آثار ادبی این نویسنده، از نسخه اصلی تایپ شده «ناتور دشت» تا قفسه ای از کتاب های کتابخانه شخصی او را شامل می شود.

این نمایشگاه به همت پسر و همسر سلینجر برگزار می شود و از هجدهم اکتبر آغاز به کار می کند. عکس هایی از دوران کودکی، جوانی و میانسالی این نویسنده، مکاتبات میان سلینجر و برخی از دوستان و نویسندگان هم دوره اش همچون ارنست همینگوی لوازم دوران کودکی این نویسنده از جمله کاسه ای که در سن ده سالگی در یک کمپ تابستانی ساخت و سپس تمام عمر از آن نگهداری کرد، دفترهای یادداشت، گذرنامه، پیپ، عینک و ساعت مچی از آثاری هستند که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می شوند.

این نمایشگاه شامل برخی توصیف های این نویسنده از خودش نیز می شود که تاکنون هیچ گاه منتشر نشده است.

جروم دیوید سلینجر متولد اول ژانویه 1919 در منهتن نیویورک، با انتشار رمان ناتور دشت در سال 1951 و به فروش رساندن میلیون ها نسخه از آن به شهرت جهانی رسید. هرچند موفقیت ناتور دشت موجب شهرت فراوان سلینجر شد، اما او با گوشه نشینی، از مردم دوری می کرد و به ندرت داستان یا کتابی از او منتشر می شد. انزوای سلینجر به اندازه ای بود که طی سه دهه گذشته هیچ مصاحبه ای از او در رسانه های جهان منتشر نشد.

سلینجر که مجموعه داستان کوتاه «9 داستان» را در سال 1953 بعد از ناتور دشت نوشت، در سال 1961 «فرانی و زویی» را منتشر کرد و دو سال بعد «تیرهای سقف را بالا بگذارید نجاران» را که متشکل از دو رمان کوتاه بود به چاپ رساند.

آخرین اثر به چاپ رسیده از این نویسنده سرشناس به ژوئن سال 1965 برمی گردد که «شانزدهم هپ ورث 1924» را در مجله نیویورکر منتشر کرد.

یادداشت های شخصی یک سرباز، هفته ای یک بار آدمو نمی کشه، نغمه غمگین، دلتنگی های نقاش خیابان چهل و هشتم، بالابلندتر از هر بلندبالایی، جنگل واژگون و درست قبل از جنگ با اسکیموها از معروف ترین آثار جی.دی.سلینجر هستند.

بنیاد «سلینجر» در ماه فوریه نیز اعلام کرد قرار است مجموعه ای از آثار چاپ نشده این نویسنده فقید را برای اولین بار منتشر کند.